موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

علامت تجاری مناسب(2) | موسسه پلکان

علامت تجاری
علامت تجاری مناسب(2)

 

علامت تجاری مناسب(2)

در مقاله انتخاب علامت تجاری مناسب به مجموع 4 مورد اشاره کردیم و ذکر کردیم که باید در انتخاب علامت تجاری به آن ها توجه شود. صاحب علامت تجاری علاوه بر موارد قبلی باید نکات قانونی را هم مورد توجه قرار دهد درادامه به طور خلاصه این نکات را ذکر خواهیم کرد:ثبت علامت تجاری, ثبت برند
1-    در انتخاب علامت تجاری باید همه الزامات قانونی (اعم از دلایل رد مطلق یا نسبی) کاملا رعایت شده باشد. 
2-    باید جستجوی لازم را به منظور تشخیص این امر که آیا علامت انتخابی عین یا به طرز گمراه کننده‌ای مشابه علائم تجاری موجود است انجام داد و پس از حصول اطمینان از اینکه علائم تجاری عین یا به طرز گمراه کننده ای مشاشه علائم تجاری موجود نیست اقدام به درخواست ثبت آن کرد. 
3-    باید علامتی را انتخاب کرد که خواندن،نوشتن،هجی کردن و به خاطر سپردن آن برای مصرف کنندگان و رسانه های تبلیغاتی آسان و مناسب باشد و معرفی آن نیازی به به تحمل هزینه های سنگین تبلیغاتی نداشته باشد. 
4-    باید علامتی را انتخاب کرد که معنای آن در زبان خارجی بویژه زبان کشورهای هدف بد و مستهجن نباشد.
5-    با توجه به اهمیت نام های دامنه و تاثیری که این نوع نام ها امروزه درتجارت دارن و همچنین به منظور جلوگیری از تعارضات احتمالی بین علامت انتخابی و نام های دامنه ترتیبی داده شود که ثبت نام های دامنه مرتبط با علامت انتخابی بلامانع باشد. 
6-    با توجه به اینکه طبق قوانین آمره ایران انتخاب اسامی بیگانه ممنوع می باشد بنابراین در انتخاب علامت تجاری دقیقا باید به این نکته توجه شود زیرا عدم توجه به این نکته ممکن است متقاضی را با عدم پذیرش درخواست ثبت علامت مواجه کند. 
در موافقت نامه تریپس آمده است: هرگونه علامت یا ترکیبی از علائم که بتواند کالاها یا خدمات یک فعالیت را از کالاها یا خدمات فعالیت های دیگر متمایز گرداند علامت تجاری به شمار خواهد آمد. چنین علائمی شامل کلمات بویژه اسامی اشخاص، حروف، اعداد، عناصر تصویری و ترکیبی از رنگ ها و همینطور هرگونه ترکیبی از این علائم واجد شرایط لازم برای ثبت به عنوان علامت تجاری خواهند بود.... اعضا به عنوان شرطی برای ثبت می توانند بخواهند که علائم از لحاظ بصری قابل مشاهده باشد.  

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴