موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

بهره مندی بیش از 2 هزار نفر از تسهیلات نظام وظیفه | موسسه پلکان

 

بهره مندی بیش از 2 هزار نفر از تسهیلات نظام وظیفه

 

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان از بهره مندی بیش از 2 هزار نفر از تسهیلات نظام وظیفه خبر داد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سید حسن حسینی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره منطقه ای نوآوری و شکوفایی کوهرنگ که عصر پنج شنبه در شهر کرد برگزار شد، با تبریک ولادت حضرت علی (ع) و گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در سال 84 با ابتکار مقام معظم رهبری تشکیل و عملا از سال 85 فعالیت خود را آغاز کرد،گفت: در طول سالهای اخیر معظم له بیش از هر کس دیگری در توجه به مسئله علم و فناوری و تولید فناوری های جدید پیشگام و پرچمدار هستند.

به گفته وی بنیاد ملی نخبگان یکی از ابتکارات مقام معظم رهبری است که در دولت نهم و دهم به شدت پیگیری شد.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تسهیلات و حمایت های بنیاد در حوزه های مختلف است،تصریح کرد: آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان از دانش آموزان دبستانی تا اساتید و محققان برجسته کشور را تحت پوشش قرار می دهد به عنوان مثال در طرح شناسایی و هدایت تحصیلی استعدادهای برتر دانش آموزی(شهاب) دانش آموزان با استعداد مورد شناسایی قرار گرفته و حمایت می شوند.

وی افزود: همچنین استادیاران جوان،برگزیدگان جشنواره های مختلف علمی و فناوری،نخبگان هنری، ادبی و قرآنی،نفرات برتر کنکورهای سراسری و دارندگان مدال های المپیادهای علمی و در نهایت اساتید و محققان برجسته گروه های تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان محسوب می شوند.

دکتر حسینی ادامه داد: در  همین راستا در اسفندماه سال گذشته گروه دوم مشمولان جایزه علامه طباطبایی شامل 32 استاد و محقق برجسته معرفی و تقدیر شدند که در سال 90 هم 40 نفر از اساتید و محققان برجسته معرفی شده بودند.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: برای ادامه تحصیل استعدادهای برتر در داخل کشور  و فراهم کردن فرصت ادامه تحصیل براي آنها و رفع دغدغه های آزمون های ورود به دانشگاه در مقاطع مختلف برای این قشر ، آئین نامه بورس دکترای شهید احدی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است اجرایی شده است؛ بر اساس این آیین نامه دانش آموختگان کارشناسی ارشد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان بدون نیاز به آزمون دکتری متمرکز ، وارد مقطع دکتری دانشگاه مي شوند که در سال گذشته با همکاری وزارت علوم،تحقیقات و فناوری حدود 106 نفر از نخبگان و استعدادهای برتر واجد شرایط ثبت نام و به دانشگاه ها معرفی شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمامی آیین نامه های حمایت از استعدادهای برتر بنیاد ملی نخبگان اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: البته در این میان تنها آیین نامه شناسایی و حمایت از نخبگان حوزوی به مرحله اجرا نرسیده است که هم اکنون با کمک حوزه علمیه در حال تدوین است.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه اختراعات در کشور توسط مراکز مختلفی شناسایی و حمایت می شوند که می توان به جشنواره های مختلف اختراعات سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد، تصریح کرد: در این راستا حدود 25 درصد اختراعاتی که در جشنواره های مختلف اختراعات بنیاد ملی نخبگان شرکت می کنند موفق به اخذ تاییدیه سطح سه بنیاد می شوند که می توانند از علاوه بر بهره مندی از تسهیلات 3 تا 5 میلیون تومانی، از تسهیلات نظام وظیفه استفاده کنند.

وی افزود: دراین راستا تاکنون بیش از دو هزار نفر موفق به استفاده از تسهیلات نظام وظیفه شده اند که تعداد اندکی از آنها را مخترعان تشکیل می دهند؛ این افراد می توانند به جای انجام خدمت مقدس سربازی، پروژه تحقیقاتی انجام دهند.

دکتر حسینی درباره شرایط داوری ها توسط بنیاد ملی نخبگان گفت: در داوری ها سه اصل اساسی مورد بررسی قرار می گیرد یکی اینکه ادعای مخترع با اصول علمی مغایرت نداشته باشد، دومین شرط نوآورانه بودن اختراع بوده و در نهایت اختراع قابلیت ورود به بازار مصرف را داشته و قابل استفاده برای مردم باشد.

وی تاکید کرد: ادعا نمی کنیم که در داوری کامل هستیم اما به مخترعان توصیه می کنیم که در داوری های حضوری شرکت کنند چرا که توضیحات مخترع می تواند به روند داوری بهتر کمک کند.

دکتر حسینی در ادامه از تلاش بنیاد ملی نخبگان برای دایر کردن نمایشگاه مجازی اختراعات جهت نمایش آنها به سرمایه گذاران و تعامل بین مخترعان خبرداد.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان با درخواست از هیات داوران برای اعلام سریعتر نتایج داوری ها گفت: امیدواریم با اعلام نتایج داوری ها ظرف یک ماه آینده، تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به مخترعان برگزیده اعطا شده و در ادامه مخترعان بتوانند از تسهیلات نظام وظیفه بهره مند شوند.

همچنين دكتر خداداد پير علي رئيس بنياد نخبگان استان چهارمحال و بختياري طي سخناني با بيان اينكه طي 15 روز آينده نتايج داوري هاي سومين جشنواره منطقه اي نوآوري و شكوفايي اعلام مي شود، گفت: درصدديم با همكاري استانداري در منطقه ويژه اقتصادي چهارمحال و بختياري بخش ويژه اي براي مخترعان مورد تاييد بنياد ملي نخبگان تدارك ببينيم تا فعاليت هاي اقتصادي ناشي از اختراع خود را پيگيري كنند.

در اين مراسم علي  اصغر عنابستاني استاندار چهارمحال و بختياري هم با اشاره به بازديد چند ساعته خود از سومين جشنواره و نمايشگاه منطقه اي نوآوري و شكوفايي كوهرنگ گفت: مخترعان كشور با نوآوري ها و ابتكارات خود ما را به سر ذوق مي آروند و اين نمايشگاه نشان دهنده اين است كه با وجود مشكلات و تحريم ها فكر و خلاقيت مخترعان كشور را نمي توان متوقف كرد.

گفتني است در اختتاميه سومين جشنواره منطقه اي نوآوري و شكوفايي كوهرنگ نمايندگاني از چهار استان اصفهان،قم،مركزي و چهارمحال وبختياري نقطه نظرات خود را در خصوص حوزه اختراعات بيان كردند و در پايان از هر استان سه نماينده با اهداي لوح و تنديس جشنواره تقدير شد.

 

منبع: http://bmn.ir

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :