موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

هدایت نابینایان با ربات سگ! | موسسه پلکان

 

هدایت نابینایان با ربات سگ!

هدایت نابینایان با اختراع  ربات سگ توسط مخترعین ژاپنیژاپنی‌ها موفق به اختراع ربات کارآمدی شبیه سگ با هدف هدایت افراد مبتلا به اختلالات بینایی شدند.

 

 

 

 

 در سال 2007، اختلال بینایی بر بیش از 1.64 میلیون نفر در ژاپن اثر گذاشته و بیش از 72.8 میلیارد دلار برای اقتصاد این کشور هزینه به دنبال داشته است.

با توجه به این نکته که ژاپنی‌ها دارای بالاترین طول عمر در جهان هستند، توسعه ربات‌های راهنما برای افراد مبتلا به این اختلال حائز اهمیت است.

اکنون یک شرکت ژاپنی NSK رباتی به ابعاد 360*450 میلی‌متر را برای هدایت اشخاص مبتلا به اختلال بینایی ابداع کرده که 15 کیلوگرم وزن دارد.

این ربات شبه سگ، قادر به هدایت این اشخاص در دو بعد (نه بر روی پله‌ها) و در محیط‌هایی مانند بیمارستان، خانه سالمندان یا مراکز توانبخشی است.

نسخه‌ دیگری از Lighbot به ابعاد 320*540 میلی‌متر و وزن 10 کیلوگرم نیز در نمایشگاه IREX 2013 به نمایش درآمد.

کاهش وزن هر دو نسخه این ربات در سال 2013 نسبت به دیگر رباتی‌هایی که پیش‌تر عرضه شده‌ بودند، با استفاده از مزایای درایو چرخ و استفاده از بدنی پلاستیکی تقویت‌شده فیبرکربنی حاصل شده است.

کاهش وزن بیشتر سیستم معرفی شده با اعمال نفوذ درایو چرخ‌های جلویی و استفاده از یک ساختار تثبیت‌کننده عقبی سبک‌تر و ساده‌شده حاصل خواهد شد.

ربات ابداعی دارای قابلیت‌های ارتقایافته اجتناب از موانع، تشخیص پله‌ها و افزایش قابلیت‌های ثبات‌پذیری است.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :