موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

کتاب زاگ | موسسه پلکان

امروز پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸

 

تعریف جدید نام تجاری

نام تجاری دقیقا چیست ؟ یک راهنمایی : منظور از نام تجاری ، نشان تجاری یا پیام های تبلیغاتی یک شرکت نیست ؛زیرا نشان های تجاری و یا تبلیغات ، مواردی هستند که از سوی خود شرکت ها اداره می شوند . اما نام تجاری ، آن چیزی است چگونه نام تجاری متمایز بسازیمکه مصرف کننده نسبت به محصول ،خدمت،و یا شرکتی خاص عمیقا احساس می کند.مردم،نام های تجاری را می سازند تا به شلوغی و ازدحام محیط نظم ببخشند.

اگر واژه نام تجاری وجود نداشت به ناگریز باید واژه ای جدیدی اختراع می کردیم ؛ زیراهیچ کلمه ای غنا و پیچیدگی این مضمون را ندارد. تنها واژه ای که می تواند تا حدودی به کلمه ی نام تجاری نزدیک باشد واژه ی «شهرت» است . شهرت شخصی شما ، مثل نام تجاری یک شرکت ، خارج از اراده شما است شهرت چیزی نیست که شما در مورد خودتان می گویید بلکه ، حاصل گفته های دیگران درباره شما است . در این میان تنها کاری که از دست شما بر می آید، این است که بر این گفته ها و قضاوت ها تاثیر بگذارید.

اگر نام تجاری احساس درونی مشتری باشد ، پس ایجاد نام تجاری چه معنایی دارد؟ به طور خلاصه ، ایجاد نام تجاری یعنی تلاش یک شرکت برای راضی نگه داشتن مشتری به منظور تداوم بخشیدن به ارزش های نام تجاری . به رغم روش های اندازه گیری پیچیده ی ارزش نام تجاری ، هدف ایجاد نام تجاری بسیار ساده است : راضی نگه داشتن مشتریان تا جایی تعداد بیشتری از افراد ، خرید بیشتری را برای سال های بیشتر و با قیمت بالاتر انجام دهند. ایجاد نام تجاری روش دیگری نیز دارد : به عنوان مثال اگر شرکتی کمتر از آنچه ارائه می کند متعهد شود ، به نام تجاری خود لطمه می زند و نتیجه ی معکوسی نصیبش خواهد شد : تعداد کمتری از افراد ، خرید کمتری را برای سال های کمتر و با قیمت پایین تر انجام می دهند .

معیار خدمت رسانی شرکت ها ، رضایت مشتریان شان است .

 

برگرفته از کتاب" زاگ (چگونه یک نام تجاری متمایز بسازیم؟ )"

نویسنده : مارتی نیومیر

مترجم : سارا میرزایی

 

مطالب مرتبط :


نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۳
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :