موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت برند | موسسه پلکان

علامت تجاری
ثبت برند

 

ثبت برند 

مطمئنا در هنگام خرید و یا وب گردی در کنار لوگوی محصولات  با نشانه های TM ، ® و © مواجه شده اید، قدمت برند یا علامت تجاری یا به شکل فارسی تر نماد بازرگانی به 4000 پیش بازمیگردد از این رو امروزه مفهوم و کاربرد برند بر کسی پوشیده نیست.  


معنی و مفهوم برند 

برند نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه ها متمایز نماید.هر کلمه، حرف یا حروف، عدد، ترسیمات، عکس، شکل، رنگ، تصویر، یا ترکیب آنها که برای تشخیص کالاها یا خدمات بکار رود، برند  محسوب می شود. 

زمانی که TM در کنار برند یا نام برند به کار می رود نشان دهنده  حق مالکیت یک شرکت یا فرد نسبت به آن محصول یا تکنولوژی است.

وجود ® در کنار برند یا لوگو نشان دهنده مفهوم registration یا ثبت شده است به این معنا که برند یا نام برند فوق به ثبت رسیده است و از تمامی قوانین حمایتی ثبت برند برخوردار است و در صورتی که از علامت تجاری فوق استفاده غیر مجاز شود صاحب برند می تواند در دادگاه اقامه دعوا نماید و غرامت دریافت نماید.

© مخفف کلمه copyright است، به مجموعه‌ای از حقوق انحصاری که به ناشر یا پدیدآورندهٔ یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود.

 

 

شرایط ثبت برند 

ثبت برند تنها در صورتی امکان پذیر است که برند انتخابی شما دارای شرایط قانونی ثبت برند باشد. شرایط اصلی ثبت برند به صورت زیر است:

- علامت بایدقابلیت تشخیص کالاها و خدمات را داشته باشد.
- علامت انتخابی نباید جنبه گمراه کننده داشته باشد.
- عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد. برای مطالعه
شرایط ثبت برند کلیک کنید.

برندهای غیر قابل ثبت 

1-    برندهای  اختیاری یا خیالی
2-    برندهای دلالت کننده
3-    برندهای توصیفی
4-    برندهای عام
برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می تواید به صفحه انواع علائم تجاری غیر قابل ثبت مراجعه نمایید.

 

مراحل ثبت ثبت برند

ثبت برند پروسه ای نسبتا طولانی است. لذا به سرانجام رساندن این امر نیازمند دقت و آگاهی بالا است  از جمله خدمات موسسه پلکان ثبت برند در ایران و سایر کشورها است. برا مطالعه مراحل ثبت برند کلیک کنید.


ثبت جهانی برند 

در دنیای کسب و کار امروز اکثر تولید کنندگان و تجار از اهمیت و ضرورت ثبت برند در کشورهای مقاصد صادراتی با خبر هستند، ثبت برند در کشور های مورد هدف صادرات اولین و مهم ترین گام می باشد زیرا در صورت عدم ثبت برند در کشورهای مورد نظر امکان سو استفاده از برند وجود دارد و گاها در صورت سهل انگاری در این زمینه تولیدکنندگان بازار خود برای برای همیشه در کشور مورد نظر از دست می دهند.  
جهت استفاده از حمایت های قانونی ثبت برند در هر کشور، ثبت برند محصولات در تمامی کشورها به صورت  تقریبا مستقل الزامی است و با ثبت در یک کشور نمی توان حمایت های حقوقی دیگر کشورها را اخذ کرد. لذا واژه " ثبت جهانی برند" وجاهت قانونی ندارد.
برند جهانی برندی است که در بردارنده مجموعه ارزش هایی در سطح جهانی باشد. برند های جهانی از خاستگاه و کشور خود خارج شده و ارتباطات قوی و ماندگاری را با مصرف کنندگان خود در کشورها و فرهنگ های مختلف بر قرار می کنند. 

آیابرای ثبت برند به صورت جهانی مسیری وجود دارد؟

همانطور که ذکر کردیم ثبت جهانی برند اصطلاحی نادرست است اما در دنیا معاهدات و کنوانسیون هایی در حوزه علائم تجاری وجود دارد که با توجه به نوع معاهده یا کنوانسیون، ثبت برند را در چند کشور به صورت همزمان امکان پذیر می سازد. 
لازم به توضیح است با ثبت از طریق هر یک از این معاهدات و پروتکل ها، ثبت جهانی برند محقق نشده است، زیرا اساسا نمی توان ادعا نمود ثبت جهانی برند اتفاق افتاده است و کلیه کشورهای دنیا با این نوع ثبت خاص، مالکیت برند را به رسمیت می شناسند. اما عموم افراد این معاهدات و کنوانسیون ها را به ثبت جهانی برند می شناسند برای مطالعه معاهدات و کنوانسیون های
ثبت جهانی برند کلیک کنید.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳