موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت برند در افغانستان و مزایای آن | موسسه پلکان

علامت تجاری
ثبت برند در افغانستان و مزایای آن

 

ثبت برند در افغانستان و مزایای آن

ثبت برند در افغانستان
 

در این مقاله به بررسی مزایای ثبت برند در افغانستان میپردازیم:

امروزه اعتبار شرکت ها و کارخانجات بزرگ به اعتبار برند آنها گره خورده است و همچنین نقش مهم و اساسی حقوق مالکیت معنوی در زمینه توسعه اقتصادی , سرمایه گذاری و تجارت بین المللی بر کسی پوشیده نیست . ایجاد نظام مالکیت معنوی پویا و بهره گیری از تسهیلات ثبت و حمایت بین الملل از دغدغه های شرکت های بزرگی است که به کشورهای مختلف قصد صادرات محصولات خود را دارند. اما متاسفانه وجود افراد سودجو در داخل و خارج از کشور و سوء استفاده از علائم تجاری (برند) شرکت ها و کارخانجات باعث وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری به اعتبار و شهرت برند شرکت و مالک اصلی آن می شود . لذا ضرورت ثبت علائم تجاری در داخل و خارج کشور و بخصوص بازار صادرات محصول به خوبی مشخص می باشد . صادرات کالا برای شرکتهای تولیدی داخلی فواید زیادی دارد. صادرات کالا باعث می گردد که شرکتهای تولیدی داخلی کیفیت محصولات خود را افزایش داده و متناسب با استانداردهای جهانی افزایش دهند. همچنین به تجار ایرانی اطمینان داده شود که افغانستان بازار خوبی برای فعالیت بازرگانی دارد.

کشور افغانستان حدود 90 درصد از نیازهای مردمش را از طریق واردات برطرف نموده و سالانه 11 میلیارد دلار بازار مصرفی دارد. بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت ایران ، افغانستان دومین بازار بزرگ صادراتی کالاهای ایرانی محسوب می شود. 
صاحبان برندهای مشهور ایرانی با ثبت برند خود در افغانستان می توانند استفاده از نام برند در آن کشور را در انحصار خود درآورند و در صورت مشاهده سواستفاده از برند خود در کشور افغانستان در دادگاه اقامه دعوی نموده و طبق قانون از حقوق خود دفاع کند . بنابراین مهم ترین دلیل برای ثبت برند در افغانستان جلوگیری از ورود کالاهای تقلبی با برندهای مشهور ایرانی است. از دیگر مزایای ثبت برند در افغانستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-    ثبت برند در افغانستان، باعث تمایز محصولات یا خدمات شما از دیگر محصولات و خدمات است.
2-    برند ( علامت تجاری( مصرف کننده را در تصمیم گیری برای انتخاب و خرید کالاها یاری می دهد زیرا در واقع برند معرف ویژگی های یک کالا است.
3-    ثبت برند به تولید کننده اجازه خواهد داد که بتواند در پناه و به وسیله آن سهل تر و ساده تر در بازار های مصرفی رسوخ کند.
4-    برند ( علامت تجاری ) انگیزه ای قوی در تولیدکننده ایجاد میکند، تا در جهت بهبود کیفیت کالای خود و همچنین کسب شهرت بیشتر سرمایه گذاری نمایند.
5-    و ....
مزیت های ثبت برند چه در افغانستان چه در کشورهای دیگر فراوان است که قابل ذکر در این مقاله نیست. 
به خاطر داشته باشید یک نام تجاری مناسب بیانگر کسب و کار شما و معرف هویت شرکت شما است، بنابراین در صورتی که بدون در نظر گرفتن  بازار های احتمالی محصول یا خدمات در کشور افغانستان و امتیازاتی که ممکن است در آینده برای برند شما رقم بخورد بدون ثبت برندتان اقدام به صادرات به این کشور نمایید، متحمل آسیب های جدی ناشی از سواستفاده از برند محصولات یا خدمات خود خواهید شد.    

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴