موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

داروي ايراني ضد سرطان حاوي ترکيبات شير در راه بازار | موسسه پلکان

 

داروي ايراني ضد سرطان حاوي ترکيبات شير در راه بازار

 

محققان کشورمان در دانشگاه علوم پزشکي تبريز پس از ۷ سال مطالعه و انجام حداقل ۱۰ طرح پژوهشي براي اولين بار در دنيا موفق شدند ترکيبات CLA شير را به صورت غليظ شده در قالب يک قرص دارويي با خاصيت پيشگيري از سرطان ارائه کنند که به زودي روانه بازار مي شود. CLA موجود در شير داراي ترکيبات بيولوژيکي مختلفي است که ۷۰ درصد آن ها را ترکيبات ايزومري ضدسرطاني تشکيل مي دهد. ترکيبات ايزومري ديگري هم در اين ترکيب وجود دارد که به عنوان ترکيبات ضد ديابت و چاقي استفاده مي شود. همچنين ايزومرهايي با خواص ضد پوکي استخوان و ضد تصلب شرايين نيز براي ترکيب CLA شير شناخته شده است که هم اکنون مطالعات روي اين ترکيبات در حال انجام است.

اکبر تقي زاده، دانشيار تغذيه دام دانشگاه تبريز و مجري طرح با بيان اين مطلب در گفت وگو با خراسان افزود: يکي از مهم ترين ويژگي هاي ترکيبات CLA، خاصيت آنتي اکسيداني آن هاست. اين ترکيب که هم اکنون توسط متخصصان مرکز رشد فرآورده هاي دارويي دانشگاه علوم پزشکي تبريز به صورت قرص دارويي ساخته شده، اولين قرص دارويي CLA شير در دنياست. پيش از اين يک نمونه ترکيب ضدسرطاني از دانه هاي روغني در آمريکا ساخته شده بود که در آن ترکيبات شيميايي نيز به کار رفته بود. اما از آن جا که استفاده از اين ترکيب آسيب هاي کبدي و کليوي در پي دارد، استفاده از آن از سوي وزارت بهداشت ممنوع شده است.

ترکيبات داروي بيوتکنولوژي ضد سرطان

وي درباره ترکيبات اين داروي بيوتکنولوژي گفت: CLA شير همان اسيد «لينولئيک کونژوگه» است. اسيد لينولئيک در حالت معمولي در ترکيبات متيلي داراي پيوند خطي است اما اسيد لينولئيک کونژوگه در ترکيبات، پيوند مضاعف ايجاد مي کند. به عبارت ديگر به جاي اين که بين کربن شماره ۹ و ۱۲ پيوند دوگانه برقرار باشد، اين ترکيب بين کربن ۹ و ۱۱ به صورت مجاور، پيوند مضاعف ايجاد مي کند. اين پيوندها باعث مي شود که ارتباط بسيار قوي با راديکال هاي آزاد در مخاط معده، مري و روده ايجاد و در نتيجه اين راديکال ها به راحتي از بدن دفع شود و اين ويژگي باعث مي شود که اين ترکيبات به عنوان آنتي اکسيدان قوي مطرح شود. از طرف ديگر اين قرص فرآيند هضم چربي در صفرايي را که به روده منتقل مي شود، بهبود مي بخشد و به عنوان يک داروي مکمل به دفع ترکيبات مضر و سمي کمک مي کند.مجري طرح ادامه داد: اين دارو با نام «مکمل دارويي CLA» در دهمين جشنواره ملي ايده هاي برتر رتبه برتر را کسب کرد.وي درباره کاربرد اين دارو گفت: داروي بايوتک مکمل CLA، در پيشگيري از سرطان کاربرد دارد و آثار داروهاي ضد سرطان را نيز تا ۳ برابر افزايش مي دهد و از آن جايي که اين دارو، از بروز سرطان پيشگيري مي کند، افراد عادي هم براي دفع عوامل ايجاد سرطان مي توانند آن را مصرف کنند. در واقع اين دارو از تکثير سلول هاي سرطاني که در متاستازهاي مختلف اتفاق مي افتد جلوگيري و ژن هاي توليد کننده سرطان را با تشکيل پيوندهايي نابود مي کند. ضمن اين که اين دارو خود نيز يک عامل آنتي اکسيدان قوي محسوب مي شود به همين دليل از سرطان پيشگيري مي کند. دانشيار دانشگاه تبريز درباره جزئيات ساخت داروي مکمل CLA اظهار داشت: اين محصول در ۳ مرحله ساخته مي شود. مرحله اول شامل غني سازي شير است. مرحله دوم تغليظ شير توليد شده و افزودن منابع CLA و مرحله سوم نيز تخليص و جداسازي قرص هاي حاوي CLA است. CLA هم يک نوع اسيد چرب است.وي افزود: اين دارو تشکيل پيوند مضاعف با سلول هاي سرطاني را نابود و از تکثير آن ها جلوگيري مي کند.تقي زاده افزود: چون اين دارو يک داروي مکمل است به انجام تست هاي حيواني و باليني نياز ندارد. هم اکنون نمونه آزمايشگاهي آن ساخته شده است و شرکت هاي دارويي نيز از آن استقبال و آمادگي خود را براي توليد تجاري آن اعلام کرده اند. مراحل اخذ مجوز از وزارت بهداشت نيز در حال انجام است. اين دارو به شکل قرص است و با توجه به درجه تغليظ، مقدار دوز آن مشخص مي شود بنابراين ميزان مصرف روزانه آن متفاوت خواهد بود. اما اغلب مصرف ۱۰۰ تا ۱۲۰ ميلي گرم در روز توصيه مي شود.تقي زاده خاطرنشان کرد: مطالعات اوليه ساخت اين دارو از سال ۸۴ در مرکز رشد فرآورده هاي دارويي دانشگاه علوم پزشکي تبريز آغاز شد.

 

منبع: روزنامه خراسان

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :