موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ابداع بازی خانگی برای توانبخشی افراد مبتلا به سکته‌ مغزی | موسسه پلکان

 

ابداع بازی خانگی برای توانبخشی افراد مبتلا به سکته‌ مغزی

ابداع بازی خانگی برای توانبخشی افراد مبتلا به سکته‌ مغزیمحققان مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو نوعی برنامه ‌بازی خانگی درمانی را برای بهبود بیماران سکته مغزی ابداع کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 این سامانه برای بیمارانی ابداع شده که ضعف موتوری را تجربه می‌کنند. چنین اختلالی بر 80 درصد افرادی که از سکته جان سالم به در برده‌اند، اثر می‌گذارد.

همی‌پارزی به عنوان ضعف یا عدم توانایی حرکت‌دادن یک طرف بدن، ناتوان‌کننده است، زیرا تمامی کارکردهای روزانه از قبیل خوردن، لباس‌پوشیدن و گرفتن اشیا را مختل می‌کند.

درمان CI، درمانی فشرده است که برای بازماندگان سکته مغزی توصیه می‌شود و کارکرد موتور و همچنین اختلال در اندام فوقانی را ارتقا می‌دهد. با این حال، کمتر از یک درصد افرادی که از سکته مغزی رنج می‌برند، درمان مفیدی را دریافت می‌کنند.

لین گوتیر، پروفسور فیزیک پزشکی و توانبخشی کالج پزشکی دانشگاه اوهایو و رهبر ارشد این مطالعه، عدم دسترسی، حمل و نقل و هزینه‌ها را موانعی در دریافت درمان می‌داند و به منظور حل این معضل، تیم علمی وی سیستم بازی سه‌بعدی را برای ارائه درمان به بیماران در منازل ابداع کرده است.

گوتیر با تیمی از پزشکان، دانشمندان علوم رایانه، مهندسی برق و بیوشیمی‌دان‌ها برای طراحی بازی ویدیویی مزبور همکاری داشته است.

بیماران به مدت 30 ساعت و طی دوران دو هفته‌ای، این بازی را انجام می‌دهند و تمرین موتوری که دست یا پا را هدف قرار داده را انجام می‌دهند.

بازی مزبور انجام حرکاتی را ارتقا می‌دهد که بازماندگان سکته را به چالش می‌کشند.

در طول برنامه آموزشی فشرده، شرکت‌کننده برای ساعاتی در روز دستکش بلندی را بر روی دستی که کمتر آسیب دیده قرار می‌دهد تا استفاده از دست تحت‌تاثیر قرار گرفته را ارتقا دهد.

به منظور اطمینان از دستارودهای موتور در طول بازی، سامانه شرکت‌کنندگان را ترغیب می‌کند که استفاده روزانه‌شان را از بازوی ضعیف‌تر منعکس کنند.

بازی همچنین کاربر را در شیوه‌های بی‌شمار حل مشکلات و استفاده از بازوی ضعیف‌تر برای فعالیت‌های روزانه مشارکت می‌دهد.

این شیوه جدید نتایج مثبتی را برای افرادی که بازی را انجام داده‌اند، به دنبال داشته است.

به گفته گوتیر، چنانچه فناوری جدید بازدهی کارآمدی برای بازماندگان سکته مغزی داشته باشد، توسعه‌های آتی درمانی، آن را برای بیماران مبتلا به آسیب مغزی تروماتیک و اسکلروز چندگانه ارائه می‌دهند.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 
نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :