موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

تصويب سند طب سنتي وگياهان دارويي گامي مهم براي تحول در نظام سلامت | موسسه پلکان

 

تصويب سند طب سنتي وگياهان دارويي گامي مهم براي تحول در نظام سلامت

 

داروي گياهي ايراني درمان بيماري هاي دهان و دندان در راه بازارسند راهبردي ملي توسعه علوم وفناوري گياهان دارويي و طب سنتي به عنوان اولين سند بالادستي در حوزه گياهان دارويي و نقشه راه توسعه اين حوزه مهم در ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور تصويب شد.

 

 

 

 

 

قرار است اين سند پس از ابلاغ از سوي رئيس جمهور وارد مرحله اجرايي شود و با اجراي آن گام هاي بسيار مهم و تحول سازي در عرصه توسعه گياهان دارويي و طب سنتي در کشور برداشته خواهد شد.اين سند به عنوان يکي از مطالبات مقام معظم رهبري علاوه بر بخش تعاريف شامل بخش هاي ارزش هاي بنيادين، چشم انداز، اهداف، راهبردها و اقدامات ملي است.دکتر خدادوست معاون طب سنتي وزير بهداشت با اشاره به آن که با اجراي اين سند، طب سنتي جايگاه خود را در نظام سلامت خواهد يافت در تشريح جزئيات اين سند گفت: سند راهبردي ملي توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب سنتي به عنوان اولين سند بالادستي در حوزه گياهان دارويي و نقشه راه توسعه اين فناوري بسيار مهم است که پشتوانه مهمي براي اجراي اهداف پيش بيني شده در راستاي احياي طب سنتي در کشور به شمار مي رود .

12 راهبرد و48 اقدام ملي در سند طب سنتي وگياهان دارويي

به گفته معاون طب سنتي وزير بهداشت ،در سند راهبردي توسعه علوم وفناوري گياهان دارويي وطب سنتي 12 راهبرد و 48 اقدام ملي تعيين شده است که از جمله اقدامات واهداف پيش بيني شده مي توان به مواردي از جمله ورود طب سنتي به نظام سلامت وشبکه بهداشت ودرمان کشور ، قرار گرفتن موضوع طب سنتي در اولويت هاي سيستم پزشک خانواده ، توسعه دانشکده ها ومراکز تحقيقاتي طب سنتي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي وتوسعه تحقيقات وپژوهش در زمينه طب سنتي، ايجاد پژوهشکده هاي طب سنتي و دارو سازي سنتي ، حمايت از توسعه داروهاي گياهي ،افزايش سهم دارو هاي گياهي در با زار دارويي کشور ،افزايش سهم صادرات وتجارت گياهان دارويي ودارو هاي گياهي ، انجام مطالعات تطبيقي در راستاي ادغام دانسته هاي طب سنتي وطب نوين وبه کار گيري آن در نظام سلامت اشاره کرد . در اين سند همچنين پيش بيني شده است که 10 درصد از سهم داروهاي مصرفي در کشور بايد به دارو هاي طب سنتي وگياهي اختصاص پيدا کند. به گفته دکتر خدادوست ، در اين سند به طور مشخص قيد شده است که همه دستگاه هاي متولي در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي از جمله وزارت جهاد کشاورزي، وزارت بهداشت، بازرگاني و... چه وظايفي برعهده دارند و با اتکا به اين سند بايد وظايف خود را در عرصه توليد گياهان دارويي ، توليد و توسعه داروهاي گياهي، صادرات آن ها و حفظ و نگهداري عرصه هاي منابع طبيعي گياهان دارويي انجام دهند. وي ادامه داد : با وجود آن که در سال هاي اخير اقدامات مهمي در زمينه احيا وگسترش طب سنتي از جمله ايجاد دانشکده هاي طب سنتي و بيمه داروهاي گياهي و...انجام شده ، اما تصويب سند راهبردي طب سنتي پشتوانه مهمي براي توسعه اين فعاليت ها و ورود طب سنتي به نظام سلامت است ضمن آن که پيش بيني ما اين است که با استقرار معاونت طب سنتي در وزارت بهداشت اجراي اين سند با جديت بيشتري انجام شود.دکترمحمد حسين طريقت منفرد، وزير بهداشت نيز در حاشيه سي و دومين جلسه ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور که عصر سه شنبه بر گزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اين سند سرنوشت گياهان دارويي و طب سنتي در کشور مشخص شد و اين طب جايگاه خود را در سلامت کشور خواهد يافت. وي تصريح کرد:بيش از 400 قلم داروي گياهي تحويل سازمان غذا و دارو شده و مجوز فروش در داروخانه هاي کشور را دريافت کرده است. به گفته وزير بهداشت، هر فعاليتي در داخل کشورها نيازمند مجوز است وفعاليت هاي طب سنتي تا کنون داراي مجوز نبوده، از اين رو وضعيت نابساماني داشته است، اما با اجراي اين سند ،اين طب ساماندهي خواهد شد. به اين معني که هر دارو براي توليد بايد مراحل علمي را طي کند و هر فردي براي طبابت و فعاليت در حوزه طب سنتي بايد از کانال هاي علمي عبور کند.

تشکيل ستاد نظارت بر اجراي سند گياهان دارويي وطب سنتي

دکتر خدادوست با اشاره به تشکيل ستاد نظارت بر اجراي سند توسعه گياهان دارويي وطب سنتي گفت :براي آن که اين سند ضمانت اجرايي پيدا کند ، در جلسه اخير ستاد راهبري مقرر شد ستاد نظارتي به رياست معاون علمي رياست جمهوري و نايب رئيس وزير بهداشت ايجاد شود . با توجه به اين که دستگاه ها و وزارت‌خانه‌هاي مختلفي در اجراي اين سند نقش دارند، وزرا و مسئولان عالي نهاد ها و وزارت خانه‌هاي مختلف از جمله وزراي صنعت، معدن و تجارت و وزير جهاد کشاورزي، وزير تعاون ،کار و رفاه اجتماعي، رئيس جهاد دانشگاهي، معاون پژوهش وفناوري و معاون طب سنتي وزارت بهداشت و4 نفر از متخصصان وخبرگان اين حوزه ويک نفرنماينده شرکت هاي دانش بنيان در اين ستاد عضو هستند .

 

منبع: روزنامه خراسان

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :