موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع «تخت کاوش گورستان‌های باستانی» توسط دانشجوی باستان‌شناسی | موسسه پلکان

 

اختراع «تخت کاوش گورستان‌های باستانی» توسط دانشجوی باستان‌شناسی

ثبت اختراع،ثبت برند، ثبت علامت تجاری، ثبت طرح صنعتییک دانشجوی باستان شناسی دانشگاه محقق اردبیلی از ثبت اختراع خود با عنوان «تخت کاوش گورستان‌های باستانی» خبر داد.

 

 

 

 

 

 

سیدمرتضی حسینی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در اردبیل اظهار کرد: ازآنجایی که دفعاتی به عنوان دانشجو کاوش های باستان شناسی را ناظر بودم با مشاهده آسیب هایی که طی کاوش به داده های باستان شناسی وارد می شود به این فکر افتادم تختی بسازم که تپه ها و گورستان های باستانی در حین کاوش کمتر آسیب ببینند.

دانشجوی رشته باستان شناسی دانشگاه محققق اردبیلی، ادامه داد: «تخت کاوش گورستان های باستانی» به گونه ای طراحی شده است که امکان اسکن و شناسایی گورستان های مدفون در زیر تپه های باستانی را داشته و ضمنا به دلیل ساختار تخت، انجام کاوش گورستان های باستانی با سهولت فراوانی صورت خواهد گرفت این درحالی است که در شیوه های مرسوم کاوش، میزان صدمات و آسیب ها به داده ها و گورستانهای باستانی نسبتا بالاست .

وی با اعلام اینکه شهریورماه سال گذشته اختراع خود را به مرکز ثبت اختراع معرفی کرده است، گفت: از ابتدای تابستان 92، طرح خود را به صورت آزمون و خطا آزمایش کرده و این طرح نهایتا در آبان ماه از طرف اداره ثبت اختراعات برای بررسی و داوری به دانشگاه تربیت مدرس محول شد که در نهایت 31 فروردین 93 موفق به ثبت اختراع شدم.

این مخترع 22 ساله از عدم حمایت سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی انتقاد کرد و افزود: حدود دو میلیون و 300 هزار تومان برای این اختراع هزینه کرده ام در حالی که از جانب هیچ ارگانی حمایتی صورت نگرفته، اکنون از مسوولان ذیربط انتظار دارم در مسیر تجارت سازی این طرح حمایت داشته باشند.

مخترع «تخت کاوش گورستان های باستانی» با بیان اینکه ارزش تپه های باستانی در استان اردبیل نادیده گرفته می شود، اظهار کرد: تپه ها و گورستان های باستانی بخشی از میراث فرهنگی کشور را تشکیل می دهد در حالی که به علت عدم فرهنگ سازی در سطح عموم مردم و حتی سازمان میراث فرهنگی، ارزش این آثار مغفول باقی مانده است.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۳
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :