موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

تشکیل بانک سلول‌های بنیادی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد | موسسه پلکان


تشکیل بانک سلول‌های بنیادی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 

تشکیل بانک سلول‌های بنیادی در دانشگاه علوم پزشکی مشهدرییس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تشکیل بانک سلول‌های بنیادی در این دانشگاه خبر داد.

 

 

 

 

 

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا دکتر علی قاسمی با اشاره به اینکه بخشی از بیماران مبتلا به سرطانهای خون ، بیماران نقص ایمنی و بیماران ژنتیکی برای درمان نیاز به پیوند مغز استخوان از فرد دیگر دارند اظهار کرد :‌ در 25 تا 30 درصد موارد بیماران می توانند سلولهای بنیادی را از خواهر و یا برادر خود و یا اقوام درجه دو (عمه ، خاله ، دایی ، عمو) به شرط فامیل بودن پدر و مادر دریافت کنند.

رئیس بخش پیوند مغز استتخوان مرکز دیالیز و پیوند اعضاء بیمارستان منتصریه مشهد با اشاره به اینکه 60 تا 70 درصد از موارد پیوند سلولهای بنیادی به دلیل نداشتن تشابه ژنتیکی از خویشاوندان قابل انجام نیست خاطرنشان کرد :‌ به همین دلیل تصمیم بر آن شد که به منظور تامین اطلاعات ژنتیکی و با توجه به وضعیت ژنتیکی استان کار ذخیره سازی سلولهای بنیادی از HLA افراد دهنده داوطلب که تمایل به اهداء سلولهای بنیادی خود هستندانجام شود.
دکتر علی قاسمی افزود: در حال حاضر در  سطح جهان بانک سلولهای بنیادی فعال است اما متاسفانه یکی از مشکلات این است که دسترسی به این بانکها برای ما آسان نیست و مسأله بعدی هزینه های اهداء سلولهای بنیادی از طریق بانکها بسیار بالاست.
وی با اشاره به اینکه بر اساس تفاهم نامه ای که با موسسه رویان انجام شده می توانیم از اطلاعات سلولهای بنیادی بند ناف این موسسه استفاده کنیم اظهار داشت :‌ در بخشی از موارد اطلاعات ژنتیکی این بانک نیز برای درمان بیماران مبتلا و نیازمند به دریافت سلولهای بنیادی کافی و امکان پذیر نیست .

 

منبع : خبرگزاری ایسنا


 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :