موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

تدوین بسته های شغلی کارآفرین گیاهان دارویی | موسسه پلکان

 

تدوین بسته های شغلی کارآفرین گیاهان دارویی برای اولین بار در کشور

 

 معاونت علمی ریاست جمهوری:تدوین بسته های شغلی کارآفرین گیاهان دارویی دبیرستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری گفت: در مسیر بهبود کسب و کار که از اهداف دولت یازدهم است تا کنون 20 بسته شغلی کارآفرین دانش‌بنیان در زمینه گیاهان دارویی تدوین شده است.


 

 

 

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری دکتر محمد حسن عصاره در گفتگو با خبرنگار این مرکز اظهار کرد: این بسته های شغلی کارآفرین برمبنای معیار بزرگ و کوچک جهت تشکیل شرکت های محلی و منطقه ای، موسسات کوچک و کارگاه های تولیدیبا سرمایه کم و در جهت پوشش خلاء بازار گیاهان دارویی انجام شد که به تکمیل زنجیره تامین و تولید گیاهان دارویی کمک کرده و منجر به اشتغال فارغ التحصیلان در این رشته می شود.

دبیرستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت با اعلام اینکه این بسته های شغلی کارآفرین به سفارش این ستاد توسط مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) تدوین گردید و گفت: این بسته ها شامل عناوین ؛ «تولید ارگانیک گیاهان دارویی»، «تولید تی بک گیاهان دارویی»، «تولید نشاء گیاهان دارویی»، «فراوری گیاهان دارویی در واحدهای روستایی کوچک»، «واحد خشک کن و بسته بندی گیاهان دارویی» و «کشت جایگزین برخی از گیاهان دارویی در مناطق دیم»می‌باشد.

وی در ادامه به وظایف این ستاد اشاره کرد و گفت: این ستاد موظف است طب سنتی و گیاهان دارویی و فراورده های طبیعی را که دستمایه طبیبان و حکیمان چون ابن سینا و زکریای رازی بود را از زیر گرد و غبار فراموشی بیرون آورده و دو باره این گوهر گرانبها را ، به داخل جامعه برگرداند.

دکتر عصاره افزود: در سال‌های اخیر، اگرچه میزان داروهای ساخته شده از طریق سنتز ترکیبات شیمیایی رو به افزایش بوده و این افزایش در ارتقاء سلامت و درمان آلام بشر موثر بوده اما، به لحاظ مصرف بی رویه داروهای مذکور، عوارض جانبی و مقاومت بیماری‌ها در برابر داروها موجب شده است که نگرش جهانی به سمت مصرف داروها با منشاء گیاهی و فرآورده های طبیعی تغییر یابد.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در فرمایشات متعددی ضرورت توجه به گیاهان دارویی، داروها با منشاء طبیعی، احیای طب سنتی را مورد تاکید و توجه قرار داده اند که بر این اساس فناوری گیاهان دارویی در نقشه جامع علمی کشور در اولویت های بند «الف» نقشه جامع علمی کشور قرار گرفته است که متناسب با آن اسناد راهبردی به صورت تخصصی و به صورت ویژه در این اولویت های تدوین و تصویب شده است. از جمله این اسناد، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی است که در سال 91 مورد تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته و ابلاغ شده است.

دبیرستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت خاطرنشان کرد: با این رویکرد جهانی، تقاضا برای استفاده از ترکیبات گیاهی رو به افزایش است و در کشور ما نیز این سیاست حاکم است که بر این اساس رشد گیاهان دارویی در کشور ما رشد قابل قبولی داشته است.

دکتر عصاره افزود: هم اکنون، عطاری هایی که در کشور وجود دارند، نسبت به تحویل فرآورده های گیاهی اقدام می‌کنند که تحت پوشش و نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نمی باشند لذا لازم است، نسبت به تحت پوشش قرارگرفتن این قشر تلاشگر که در تامین و توزیع فرآورده های طبیعی نقش مهمی دارند، بازنگری و نظارت به عمل‌ آید.

وی اظهار کرد: خوشبختانه، در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدامات خوبی در راستای تدوین آیین نامه های لازم برای تاسیس داروخانه‌های طبیعی انجام شده که در صورت تحقق این موضوع تحولی در ارائه و توزیع قانونمند داروهای گیاهی و داروهای OTC ( بدون نیاز به نسخه پزشک) به عمل می‌آید.

دکتر عصاره در پایان خاطر نشان کرد: انتظار براینست که علاوه برتاسیس داروخانه های گیاهی شبکه پخش کشوری و منطقه‌ای برای توزیع داروها و فرآورده های گیاهی نیز مجوز داده شود. این ستاد از اقدامات فوق حمایت لازم را به عمل خواهدآورد. 

 

منبع : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :