موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

نخبگان فارس گام‌های مهمی در زمینه توسعه کشور برداشته‌اند | موسسه پلکان

ظرفیت‎ها و عملکرد بنیادهای استانی

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس: نخبگان فارس گام‌های مهمی در زمینه توسعه کشور برداشته‌اند

ثبت اختراع،ثبت برند،ثبت علامت تجاری،ثبت طرح صنعتی،رئیس بنیاد نخبگان استان فارس، ایجاد فرصت‌های مناسب جهت رشد و شکوفایی نخبگان، شناخت توانایی‌ها و استفاده بهینه از فرصت‎ها را از جمله وظایف متولیان امور علمی در کشور می‌داند و تعامل و همکاری متخصصان برجسته و متعهد با جوانان را از جمله راهکارهای موثر در جهت پیشرفت جامعه توصیف می‌کند.

 

 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، بی‌تردید توجه به ظرفیت‌های استانی در زمینه‌های علمی و حمایت از آنها تاثیر بسزایی در ظهور زمینه‌های نو در راستای پیشرفت در کشور دارد .به همین بهانه با دکتر علی خلفی نژاد؛ رئیس بنیاد نخبگان استان فارس در مورد پتانسیل‌های موجود در استان فارس و حمایت‌ها و شرایط فعلی به گفت‌وگو نشستیم که حاصل آن را در ادامه می خوانید. 

ظهور استعدادهای علمی در استان فارس تا چه میزان به پیشینه و پشتوانه این استان به لحاظ برخورداری از فرهنگ و تمدنی غنی بستگی دارد؟ 

مشخص است که استان فارس، از دیرباز مهد تمدنِ ، علم و فرهنگ ایران زمین بوده است و وجود حْکما و اُدبای مشهور، همچون ملاصدرا، حافظ و سعدی از یک سو و داشتن سابقه دیرینه فرهنگی و تاریخی چون میراث جهانی تخت جمشید، پاسارگاد و همچنین وجود شاهچراغ (ع) شهر عزیزمان شیراز را به چهل چراغی همیشه فروزان تبدیل کرده است که در سایه آن، فرزانگان و عالمان و دانشمندان بی شماری به جامعه اسلامی تقدیم شده است؛ به همین خاطر است که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سفر پرخیر و برکتشان به شیراز ‌این‌شهر را سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران و دارالعلم لقب داده‌اند و با توجه به همین توانمندی هاست که در سال 1378 و پس از سفر تاریخی مقام معظم رهبری به شیراز و بنا به دستور معظم له بنیاد نخبگان فارس با هدف جذب، حفظ، بکارگیری و پشتیبانی از نخبگان و استعدادهاي برتر در راستای ارتقاء تولید علم، فناوری و پیشبرد و توسعه فرهنگی و علمی کشور تأسیس شد. 

پس از تاسیس بنیاد با اهدافی که ذکر کردید در چه زمینه‌هایی این حمایت ها عملی شد؟

از آن پس این بنیاد به محلی برای حمایت نخبگان و استعدادهاي فارس تبدیل شد و کوشید تا از ایده ها و توانمندی های نخبگان جوان در انجام و اجرای برنامه های خود بهره گیرد. در این راستا و با توجه به هدف توانمندسازی نخبگان و تولید علم به ثروت و با باور جوانان و با اتکا به حمایت ها و کمک های بنیاد ملی و اساتید مجرب بسیاری از امور از جمله برنامه های فرهنگی استانی و ملی بنیاد نخبگان فارس به دست نخبگان این استان سپرده شد.

در ادامه این روند، چقدر به جریان تولید ثروت و تبدیل ایده به محصول در راستای پیشرفت عینی در استان توجه شده است؟

طبیعی است که با حمایت های بنیاد در زمینه تجاری سازی اختراعات و تولید ثروت از یافته های علمی و فناورانه، مخترعان استان فارس موفق شدند ، 14 اختراع خود را تجاری سازی نمایند و گام های مهمی را در توسعه میهن اسلامی بردارند. در کنار این اقدامات تشکیل حلقه ها و شرکت های دانش بنیان توسط نخبگان جوان فارس با حمایت بنیاد نیز از دیگر دستاوردهای این بنیاد است که ارتباط مستمر با مراکز صنعتی و سرمایه را نیز به همراه داشته است.امسال نیز برگزاری جشنواره نوآوری و شکوفایی خلیج فارس با تعداد 149 طرح و 58 اختراعات تجاری سازی شده و توافق اولیه سرمایه گذاری 6/9 میلیارد تومانی بر روی طرح های ارائه شده، موفقیت بزرگی را برای این بنیاد به دنبال داشت.

با توجه به اهمیت تعامل با دیگر مجامع علمی در راستای توسعه ، شما اقداماتی را را در این زمینه انجام داده اید که بتوان به آنها اشاره کرد؟

بله.این یکی دیگر از اهدافی است که بنیاد نخبگان استان فارس مدنظر داشته و با هدف تعامل بیشتر با سازمان های استان و بهره گیری از ایده ها و اندیشه های نخبگان در بهبود عملکرد سازمان ها مبادرت به انجام آن کرده است که در این راستا می توان به عقد تفاهم نامه ها با سازمان ها اشاره کرد. تاکنون بنیاد نخبگان با شاهچراغ (آستان مقدس احمدی (ع) و محمدی (ع))؛ شهرداری شیراز؛ صنایع الکترونیک شیراز؛ بنیاد فارس شناسی؛ آموزش و پرورش فارس؛ آموزش فنی و حرفه ای استان فارس؛ اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی شیراز؛ انجمن دوستداران میراث فرهنگی؛ نمایشگاه های بین المللی استان فارس؛ هلال احمر؛ همیاری شهرداری های استان؛ دانشکده فنی – حرفه ای شهید باهنر شیراز و مرکز مشاوره دانشگاه شیراز اقدام به عقد تفاهم نامه کرده است و همچنین اتاق های فکر تخصصی نخبگان و شهرداری شیراز نیز در جهت تحقق این اهداف شکل گرفته و راه اندازی شده است.

پس با این تفاسیر باید تعداد نخبگان تحت حمایت استان قابل توجه باشند ؟

بله. بنیاد نخبگان استان فارس هم اکنون حدود 1300 نفر تحت حمایت دارد و پس از استان تهران و اصفهان دارای بیشترین تعداد نخبه و استعداد برتر تحت حمایت است و از این تعداد 68 درصد از نخبگان فارس دارای تحصیلات تکمیلی هستند که سبب شده تا این استان در کشور مقام اول را از نظر آمار نخبگان و استعدادهاي برتر دارای تحصیلات تکمیلی به خود اختصاص دهد.

در پایان شما فکر می کنید برای پیشرفت هر چه بیشتر علم در کشور چه فاکتورها و ظرفیت هایی را باید مدنظر داشت تا این مهم محقق شود؟

بدیهی است که پیشرفت به تحول نیاز دارد و تحول باب طبع جوان است. جوانان نخبه عزیزمان برای رشد و بالندگی به پایگاه اجتماعی مناسب نیاز داشته تا نقش اجتماعی خود را به خوبی ایفا کنند. لذا وظیفه مسئولان محترم، ایجاد فرصت های مناسب جهت رشد و شکوفایی نخبگان است. در این راه باید توانایی آنها را شناخت و از فرصت ها که همانند ابر گذرا در حرکتند استفاده بهینه کرد. بنابراین ترکیب متخصص برجسته و متعهد در کنار جوانان عزیز می تواند راه جدیدی را برای پیشرفت جامعه فراهم کند. 

 

منبع : بنیاد ملی نخبگان

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۳
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :