موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

طراحی صنعتی | موسسه پلکان

طراحی صنعتی

مالکیت فکری

امروز دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

 

طراحی صنعتی


طراحی صنعتی تلفیقی از هنر کاربردی، دانش کاربردی و هم زمان بهره گیری از زیبایی شناسی و توجه به تولید انبوه که با قابلیت تولید و ارائه به بازار گره می خورد، می باشد. نقش یک طراح صنعتی اجرایی کردن طرح با لحاظ و توجه به شکل، قابلیت کاربرد، توجه به ارگونومی کاربران، مسائل مهندسی، بازار، ایجاد برند و فروش است. ریشه این اصطلاح به زمان صنعتی سازی محصولات مصرفی باز می گردد.

 

طرح صنعتی - ثبت طرح صنعتی

 

مهندسین طراح اصولا مهندسین مفهومی هستند، آن ها نقش و شکل محصول را مطالعه می کنند و ارتباط بین محصول و به کاربرنده آن را در نظر می گیرند. آن ها چرخ دنده هاو موتورهایی که حرکت های ماشین  را موجب می شود و یا مداراتی که حرکت را کنترل می کنند، طراحی نمی کنند اما می توانند بر روی وجوه فنی محصول از طریق قابلیت کاربرد و شکل آن کار کنند. مهندسین طراح معمولا با سایر مهندسین و بازاریابان به منظور مشخص کردن و برآورده ساختن نیازها، خواسته ها و انتظارات مشارکت و همکاری می کنند. درواقع طراحی صنعتی یک خدمت حرفه ای در زمینه ایجاد و توسعه ایده ها و مشخصات است به گونه ای که کاربرد،عملکرد، ارزش و ظاهر محصول و سیستم را به صورت دوجانبه برای کاربر و سازنده بهینه سازد.

حقوق طراحی صنعتی در رده مالکیت فکری است که می تواند به ثبت رسیده و به طور انحصاری مورد استفاده قرار گیرد. یک طرح صنعتی متشکل از شکل یا ترکیب نقش، رنگ یا تلفیقی از نقش و رنگ است که شامل ارزش زیبائی شناسی نیز می شود. یک طرح صنعتی می تواند نقشی دو یا سه بعدی به منظور تولید یک محصول، کالای صنعتی یا صنایع دستی باشد. طراحی صنعتی با ثبت در سازمان جهانی مالکیت معنوی تحت حفاظت قرارخواهد گرفت.

 

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳