موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

طرح های صنعتی و فواید آن | موسسه پلکان

طرح صنعتی
طرح های صنعتی و فواید آن


طرح های صنعتی و فواید آن 

طرح یا مدل صنعتی ،همان طور که قبلا اشاره شد ،شکل و فرم هایی هستند که از ترکیب خطوط یا رنگها به صورت سه بعدی که قالب یا ظاهر یک کالا رانشان میدهد یا به صورت دو بعدی در صنایع از جمله در صنایع دستی ،قالی بافی ،گلیم بافی و غیره کاربرد دارد.

فواید مهم طرح ها و مدلهای صنعتی عبارتند از :

1-    طرح یا مدل ،شکل یا ظاهر خاصی از محصولات و تولیدات صنعتی را به صورت جذاب و زیبا و دلربا به عموم ارائه خواهد داد.

2-    طرح یا مدل باعث تمایز محصولی از محصولات مشابه خواهد شد.

3-    طرح یا مدل معین سبب میشود که در مشتریان و مصرف کنندگان کالا حالت کشش ایجاد گردد و بر قابلیت بازاریابی کالا افزوده گردد.

4-    طرح یا مدل باعث میشود که کار انتخاب محصول و تصمیم گیری در خرید جلوگیری خواهد کرد.

5-    طرح یا مدل از گمراهی یا دچار اشتباه شدن مصرف کنندگان تا حدودی جلوگیری خواهد کرد.

6-    طرح یا مدل باعث میشود که تولید کنندگان برای ارائه و عرضه محصولات صنعتی با یک دیگر رقابت سالم تری داشته باشند.

7-    طرح یا مدل سبب میشود که مصرف کنندگان کالا و محصولات مورد حمایت قرار بگیرند و زیان خرید محصولات تقلبی در امان بمانند.

8-    طرح صنعتی باعث توسعه اقتصادی در قلمرو ملی و بین المللی است.

با توجه به فواید مذکور و فواید دیگر است که بند 2 ماده یک و بند ب ماده 5 و ماده 5 خامس کنوانسیون پاریس و بخش چهارم موافقت نامه تریپس تاکید فراوان بر حمایت از طرح ها و مدلهای صنعتی در کشورهای عضو اتحادیه پاریس دارند.

حمایت قانونی از طرح ها و مدلهای صنعتی و وجود ضمانت اجرای مدنی و کیفری و پشتوانه محکمی برای صاحبان طرح ها و مدل ها خواهد بود تا طرح از تجاوز و تقلید و مشابه سازی آن ،توسط ثالث مصمون بماند و صاحبان طرح های صنعتی در عرصه تولیدات صنعتی و کشاورزی ،بدون ترس از رقابتهای مکارانه و با خیالی آسوده اقدام به سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی کرده و بیم تلف سرمایه یا عدم بازگشت آن نداشته باشند که در نهایت به نفع جامعه نیز خواهد بود؛ زیرا رونق اقتصاد صحیح دشمن بیکاری ،فساد ،ناامنی ،بی نظمی اجتماعی و حتی عامل استحکام خانواده و کانون خانوادگی است و افراد را خواه به صورت فردی خواه به صورت اجتماعی و با عناوین شرکتها و اشخاص حقوقی به فعالیت و خلاقیت های گوناگون تشویق خواهد کرد و این امور رفاه نسبی احاد افراد و تقویت بنیه مالی و اقتصادی ملی و بین المللی هر جامعه را به دنبال خواهد داشت. قدرت مالی جامعه به رشد درآمد سرانه ملی کمک میکند و در نتیجه رشد درآمد سرانه ملی کمک میکند و در نتیجه رشد فرهنگی ،علمی و اخلاقی را درپی خواهد داشت وبه تقویت مبانی خانواده و استحکام زندگی زناشویی کمک کرده و رشد تربیت فرزندان جامعه و ایجاد امنیت اجتماعی را به ارمغان خواهد آورد ولی ضعف بنیه اقتصادی سبب از هم پاشیدن نظام هر جامعه خواهد شد و حتی صلح جهانی را به مخاطره میاندازد.

امروزه بسیاری از کشورهای بزرگ جهان ،خصوصا کشورهای پیشرفته صنعتی به این امر مهم توجه خاص دارند و از آن بهره برداری های لازم خواهند کرد ولی بعضی از کشورها متاسفانه از این قافله عقب مانده اند. داشتن منابع طبیعی در صورتی برای سرزمینی آرامش و آسایش ایجاد خواهد کرد که از آن به صورت علمی و توام با درایت بهره برداری شود. در غیر اینصورت برای مردم آن سرزمین نگون بختی به بار خواهد داشت.

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳