موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت بین المللی برند از طریق اتحادیه یکپارچه اروپا(EUIPO) | موسسه پلکان

علامت تجاری
ثبت بین المللی برند از طریق اتحادیه یکپارچه اروپا(EUIPO)

 

ثبت بین المللی برند از طریق اتحادیه یکپارچه اروپا(EUIPO)


در گذشته درباره ثبت جهانی برند مقاله ای را درج نمودیم وذکر کردیم که "ثبت جهانی برند" وجاهت قانونی ندارد اما کنوانسیون ها و قراردادهایی وجود دارد که از طریق آنها می توانید برندتان را در چندین کشور به صورت هم زمان ثبت نمایید.

اتحادیه یکپارچه اروپا (EU) یکی از این روش هایی است که از طریق آن میتوانید برند خود را در 27 کشور که عضو این اتحادیه هستند به ثبت برسانید.

همانطور که در مقاله های بسیاری ذکر کرده ایم قبل از انجام هرکاری مهم ترین گام ثبت برند در کشورهای مقاصد صادراتی است زیرا در صورت سهل انگاری در این زمینه و ایجاد خسارات جبران ناپذیر امکان دارد بازار خود را در آن کشور برای همیشه از دست بدهید. 

ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا EU که از آن به عنوان ثبت OHIM نام برده می شود ، پس از بوجود آمدن اتحادیه اروپا مطرح شده است. در این مدل یکپارچه برند (علامت تجاری) در 27 کشور عضو اتحادیه ثبت می شود . صرفه جویی در هزینه ، صرفه جویی در زمان روند ثبت برند (ثبت علامت تجاری) و سهولت در پیگیری دعاوی علیه برند (علامت تجاری) از مزایای ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا می باشد.

کشورهای عضو : اتریش ، بلغارستان ، بلژیک ، جمهوری چک ، قبرس ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایرلند ، ایتالیا ، لاتویا ، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتقال، رومانی، اسلواکی، اسلونی، اسپانیا، سوئد و انگلستان .

 

ثبت بین المللی برند، ثبت برند در اروپا


در محدوده ی اتحادیه اروپا برای ثبت برند (ثبت علائم تجاری) روش های 4 گانه ایی وجود دارد. انتخاب هر یک از روش های 4 گانه ی زیر بستگی به نیاز کسب و کار شما دارد. 
1-    در صورتیکه
حمایت از برند(علامت تجاری) فقط در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد نظر است، به عنوان مثال کشوری که در آن کسب و کار شما پایه گذاری شده است یا کشوری که قصد صادرات به آن را دارید، می توانید اظهارنامه برند (علامت تجاری) را مستقیما به اداره علائم تجاری کشور مربوطه تسلیم کرد. این روش مسیر ملی National Route نامیده می شود.

2-    در صورتیکه حمایت از برند (علامت تجاری) در بلژیک، هلند و یا لوکزامبورگ مورد نظر است، می توان اظهارنامه علامت تجاری را به دفتر مالکیت فکری بنلوکس BOIP، تنها دفتر منطقه ایی در اتحادیه اروپا، تسلیم کرد. این روش مسیر منطقه ایی Regional Route نامیده می شود.

3-    در صورتیکه حمایت از برند (علامت تجاری) در تعداد بیشتری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد نظر است، می توانید اظهارنامه EU از طریق EUIPO را تسلیم کرد. این روش مسیر اروپایی European Route نامیده می شود. اظهارنامه ی اتحادیه اروپا فقط به یک زبان فایل می شود. بعد از بررسی و ثبت برند (ثبت علامت تجاری) در اتحادیه اروپا می توان به تعداد دفعات نامحدود هر 10 سال علامت مورد نظر را تمدید کرد.

سیستم های محلی، منطقه ایی و اروپایی مکمل یکدیگرند می توانند به موازات هم نیز استفاده شوند. ثبت برند (ثبت علامت تجاری)  در سطح ملی و منطقه ایی برای متقاضیانی ست که نیازی به حمایت از علائم خود در سطح اروپا ندارند. علائم تجاری در سطح EU حمایت از علامت را در کل اعضای اتحادیه اروپا شامل می شود برای متقاضیانی که این روش مورد نیاز کسب و کار آن ها ست.

4-    چهارمین مسیر برای حمایت از علائم تجاری در اتحادیه اروپا مسیر بین المللی International Route از طریق پروتکل مادرید نامیده می شود. 

مزایای ثبت برند (ثبت علامت تجاری) در اتحادیه اروپا از طریق EUIPO:

•    ثبت یک اظهارنامه با فقط به یک زبان که در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر است.

•    علامت تجاری ثبت شده در اتحادیه اروپا به مالک علامت حق انحصاری در تمامی اعضای کنونی و اعضای آینده ی اتحادیه اروپا خواهد داد.

•    می توانید علامت تجاری خود را در بازاری شامل حدود 500 میلیون مشتری ارائه کنید.

دفتر مالکیت فکری اتحادیه اروپا EUIPO که تا تاریخ 23 مارس 2016 تحت عنوان OHIM شناخته می شد، می تواند به علائم تجاری حق انحصاری در کل اتحادیه اروپا از طریق یک اظهارنامه را ارائه کند.

علائم تجاری اتحادیه اروپا EUTMs می توانند اصلاح، تمدید و یا به فروش برسند. تغییرات اعمال شده در علائم تجاری ثبت شده در روزنامه علائم تجاری اتحادیه اروپا European Union Trade Marks Bulletin به چاپ می رسند. حمایت علائم تجاری در اتحادیه اروپا پتانسیل قدرتمندی برای حمایت و دفاع از برند شما می دهد. حمایت اعطا شده ابزار قدرتمندی ست که کمک می کند برند شما در بازار شناخته شود.


مقاله اختصاصی موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان

 

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵