موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت بین المللی برند از طریق اتحادیه یکپارچه اروپا(EUIPO) | موسسه پلکان

علامت تجاری
ثبت بین المللی برند از طریق اتحادیه یکپارچه اروپا(EUIPO)

 

ثبت بین المللی برند از طریق اتحادیه یکپارچه اروپا(EUIPO)


در مقاله ثبت جهانی برند گفته شد که "ثبت جهانی برند" وجاهت قانونی ندارد اما کنوانسیون ها و قراردادهایی وجود دارد که از طریق آنها می توانید برندتان را در چندین کشور به صورت هم زمان ثبت نمایید.

 علامت تجاری با ثبت یکپارچه، از طریق اتحادیه اروپا (EUIP) در 28 کشور که عضو این اتحادیه هستند مورد حمایت قرار میگیرد.

قبل از آغاز صادرات، مهم ترین گام ثبت علامت تجاری  در کشورهای مقاصد صادراتی است زیرا در صورت سهل انگاری در این زمینه، مالک علامت تجاری متحمل خسارات جبران ناپذیری خواهد شد و امکان دارد بازار خود را در آن کشور برای همیشه از دست بدهد. 

ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا EU (ثبت OHIM نام قدیمی آن است.) پس از بوجود آمدن اتحادیه اروپا مطرح شده است. در این مدل علامت تجاری در 28 کشور عضو اتحادیه مورد حمایت قرار میگیرد. صرفه جویی در هزینه، صرفه جویی در زمان روند فرآیند ثبت علامت تجاری و سهولت در پیگیری دعاوی علیه علامت تجاری از مزایای ثبت یکپارچه اتحادیه اروپا می باشد.

کشورهای عضو : اتریش ، بلغارستان ، بلژیک ، جمهوری چک ، قبرس ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایرلند ، ایتالیا ، لاتویا ، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتقال، رومانی، اسلواکی، اسلونی، اسپانیا، سوئد، انگلستان و کرواسی .

 

ثبت بین المللی برند (ثبت برند در اروپا)

 

روش های ثبت برند در اتحادیه اروپا

در محدوده ی اتحادیه اروپا برای ثبت برند (ثبت علائم تجاری) روش های 4 گانه ایی وجود دارد. انتخاب هر یک از روش های 4 گانۀ زیر بستگی به نیاز کسب و کار شما دارد. 
1- در صورتیکه
حمایت از علامت تجاری فقط در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد نظر است، به عنوان مثال کشوری که در آن کسب و کار شما پایه گذاری شده است یا کشوری که قصد صادرات به آن را دارید، می توانید اظهارنامه برند (علامت تجاری) را مستقیما به اداره علائم تجاری کشور مربوطه تسلیم نمایید. این روش مسیر ملی National Route نامیده می شود.

2- در صورتیکه حمایت از علامت تجاری در بلژیک، هلند و یا لوکزامبورگ مورد نظر است، می توان اظهارنامه علامت تجاری را به دفتر مالکیت فکری بنلوکس BOIP، تنها دفتر منطقه ایی در اتحادیه اروپا، تسلیم کرد. این روش مسیر منطقه ایی Regional Route نامیده می شود.

3- در صورتیکه حمایت از علامت تجاری در تعداد بیشتری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد نظر است، می توانید اظهارنامه EU از طریق EUIPO را تسلیم نمایید. این روش مسیر اروپایی European Route نامیده می شود. اظهارنامه ی اتحادیه اروپا فقط به یک زبان فایل می شود. بعد از بررسی و ثبت برند (ثبت علامت تجاری) در اتحادیه اروپا می توان به تعداد دفعات نامحدود هر 10 سال علامت مورد نظر را تمدید کرد.

سیستم های محلی، منطقه ایی و اروپایی مکمل یکدیگرند می توانند به موازات هم نیز استفاده شوند. ثبت علامت تجاری در سطح ملی و منطقه ایی برای متقاضیانی است که نیازی به حمایت از علائم خود در سطح اروپا ندارند. ثبت علائم تجاری در سطح EU حمایت از علامت را در کل اعضای اتحادیه اروپا شامل می شود.

4- چهارمین مسیر برای حمایت از علائم تجاری در اتحادیه اروپا مسیر بین المللی International Route از طریق پروتکل مادرید نامیده می شود. 

مزایای ثبت برند در اتحادیه اروپا از طریق EUIPO:

•    اظهارنامه ثبت برند در اتحادیه اروپا از طریق EUIPO فقط با یک زبان که در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر است، امکان پذیر است.

•    علامت تجاری ثبت شده در اتحادیه اروپا به مالک علامت حق انحصاری در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد داد.

•    می توانید علامت تجاری خود را در بازاری شامل حدود 500 میلیون مشتری ارائه کنید.

دفتر مالکیت فکری اتحادیه اروپا EUIPO که تا تاریخ 23 مارس 2016 تحت عنوان OHIM شناخته می شد، می تواند به علائم تجاری حق انحصاری در کل اتحادیه اروپا از طریق یک اظهارنامه را ارائه کند.

علائم تجاری اتحادیه اروپا EUTMs می توانند اصلاح، تمدید و یا به فروش برسند. تغییرات اعمال شده در علائم تجاری ثبت شده در روزنامه علائم تجاری اتحادیه اروپا European Union Trade Marks Bulletin به چاپ می رسند. حمایت علائم تجاری در اتحادیه اروپا پتانسیل قدرتمندی برای حمایت و دفاع از برند شما می دهد. حمایت اعطا شده ابزار قدرتمندی ست که کمک می کند برند شما در بازار شناخته شود.


مقاله اختصاصی موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان

 

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵