موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

معاهده همکاری برای ثبت بین المللی اختراعات (PCT (Patent Cooperation Treaty | موسسه پلکان

اختراعات
معاهده همکاری برای ثبت بین المللی اختراعات (PCT (Patent Cooperation Treaty

 

معاهده همکاری برای ثبت بین المللی اختراعات     (PCT (Patent Cooperation Treaty

 

 

pct

لايحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به معاهده PCT در 1386/07/24 به تصويب مجلس شورای اسلامی رسید ، اما در سال‌های گذشته سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (به عنوان مرجع ملی نظام ثبت اختراع) به دليل کمبود امکانات و مهیا نبودن زیرساخت‌های اجرایی لازم مخصوصاً عدم الکترونیکی بودن ثبت اختراعات در کشور ، سند الحاق به معاهده را به سازمان جهانی مالکيت فکری(WIPO) توديع نکرد. در نهايت در تاريخ 13 تيرماه 1392 اين سند به آن سازمان جهانی تحويل داده شد و عضويت ايران از تاريخ 17 مهرماه 1392 نهايي خواهد شد و ایران به عنوان عضو 148 این معاهده شناخته خواهد شد.

 

در این نوشتار قصد داریم توضیحات بیشتری در خصوص معاهده همکاری ثبت اختراع PCT ارائه نمائیم.

 

معاهده همکاری در ثبت اختراع در سال 1970 منعقد و در سال 1979 اصلاح شد و سرانجام در سال 1984 جرح و تعدیلاتی در آن صورت گرفت. معاهده مزبور این امکان را فراهم می آورد که بتوان با ثبت یک اظهارنامه ثبت اختراع ، همزمان در هر یک از کشورهای عضو این معاهده به صورت موازی حمایت به عمل آورد. هر شخصی که تبعه یا مقیم در هر یک از کشورهای متعاهد باشد می تواند چنین اظهارنامه ای را تسلیم نماید. اظهارنامه مزبور عموما به اداره مالکیت صنعتی کشور متعاهدی که متقاضی تبعه یا مقیم آنجاست و یا به اختیار متقاضی به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت فکری در ژنو تسلیم می شود.

 

متقاضی باید از میان کلیه کشورهای متعاهد، آنهایی را مشخص کند که مایل است اظهارنامه بین المللی اش در آن کشور دارای اثر باشد(کشورهای تعیین شده). اثر اظهارنامه بین المللی در هر کشور تعیین شده در حد یک اظهارنامه ملی برای ثبت اختراع است که به اداره مالکیت صنعتی آن کشور تسلیم می گردد.

 

پس از تسلیم اظهارنامه ، در مورد آن "جستجوی بین المللی " صورت می گیرد. این جستجو را یکی از ادارات مهم ثبت اختراع در جهان انجام می دهد که توسط دفتر بین المللی برای آن ارسال می گردد.

 

چنانچه اظهارنامه بین المللی مسترد نشود ، دفتر بین المللی آنرا همراه با گزارش جستجوی بین المللی منتشر و نسخه ای از آنرا برای هر یک از ادارات متعلق به کشورهای تعیین شده (ادارات تعیین شده) ارسال می کند.

 

اگر متقاضی تصمیم بگیرد که به روند اظهارنامه بین المللی تا کسب گواهی ثبت اختراع ملی  یا منطقه ای ادامه دهد ، می تواند تا پایان 20 ماه پس از حق تقدم منتظر بماند یا متعاقباً در صورت لزوم با ارائه ترجمه ای از اظهارنامه و پرداخت هزینه های مقرر تشریفات ملی را در هر یک از ادارات تعیین شده آغاز نماید.

 

می توان گفت این معاهد فرآیند ثبت اختراع در دیگر کشورها را ساده نموده و تا حدودی هزینه های جانبی ثبت اختراع را کاهش می دهد. پیش از الحاق ایران به معاهده PCT مخترعین ایرانی برای ثبت اختراع در دیگر کشورها مجبور بودند برای هر کشور اظهارنامه مجزایی را تنظیم نمایند و تسلیم اداره ملی ثبت اختراع آن کشور نمایند. همچنین پيش از اين (بر اساس کنوانسيون پاريس) مخترعين ايرانی از زمان ثبت درخواست ثبت اختراع خود در ايران تنها 12 ماه وقت داشتند تا نسبت به تشکيل پرونده ثبت در ديگر کشورها اقدام کنند. اما از طریق معاهده همکاری ثبت اختراع اين بازه زمانی تا 30 ماه افزايش می‌يابد. در واقع PCT باعث می گردد متقاضی فرصت بيشتري داشته باشد تا نسبت به حمايت از اختراع خود در كشورهاي ديگر، تصميم گيري نمايد .

 

به طور کلی اهداف عمده معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT) را می توان موارد ذیل برشمرد:

1. اقتصادي نمودن روند ثبت اختراع در سطح بين المللي

2. ساده كردن امور مربوط به ثبت اختراع براي كشورهاي عضو

3. فراهم نمودن امكان دسترسي سريع عموم به اطلاعات موجود در اسناد اختراعات

4. مشاركت هر چه بيشتر كشورها در توسعه و پيشرفت فناوري

 

pct بعد از كنوانسيون پاريس ،‌ مهمترين دستاورد در همكاريهاي بين المللي در زمينه ثبت اختراع به شمار مي آيد . 

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۲