موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ساخت ماسک تنفسی با قابلیت جذب ریزگردها در کشور | موسسه پلکان

 

ساخت ماسک تنفسی با قابلیت جذب ریزگردها در کشور


اختراع  ماسک تنفسی با قابلیت جذب ریزگردها توسط مخترعین  کشورمحققان کشورمان موفق به ساخت یک ماسک تنفسی ارتقا یافته نانوالیافی شدند که به گفته آنها قابلیت جذب بیش از 99 درصد ذرات میکرونی را دارد.

 

 

 

 

دکتر رضا فریدی مجیدی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: ماسک‌های معمولی که درحال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند ‌از قدرت جذب حدودا 55 درصدی برخوردارند در حالی که ماسک تنفسی ارتقا یافته نانو الیاف از قدرت جذب بیش از 99 درصد ذرات بالای 300 نانومتر برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: در فرآیند تولید این نوع ماسک‌ها ابتدا لایه نانو الیاف بر روی لایه میانی ماسک ایجاد شده که پس از فرآیند پایدارسازی به لایه‌های دیگر ماسک دوخته می‌شود.

اتصال شبکه‌ای لایه نانو الیاف و سایر لایه‌های ماسک، مانع حرکت لایه‌ها شده و نفوذ‌پذیری ماسک را به مقدار بسیار جزیی کاهش می‌دهد.

فریدی اضافه کرد: ماسک‌های اصلاح شده با نانوالیاف 99.02 درصد کارایی با ذرات 0.3 میکرومتر گرد و غبار برخوردار است این درحالی است که ماسک‌های معمولی داری کارایی 43.9 درصد هستند.

وی اضافه کرد:‌ همچنین ماسک‌های اصلاح شده با نانو الیاف از 94.5 درصد کارایی با ذرات 3 نانومتر گرد و غبار برخوردار در حالی که ماسک‌های معمولی در این زمینه از کارایی 28.9 درصد برخوردارند.

وی با بیان اینکه ماسک تنفسی اصلاح شده با نانو الیاف برای جذب ریزگردها و عوامل بیماری‌زا موثر است درخصوص دیگر مزایای این ماسک‌ها نیز گفت:‌ فیلتراسیون کامل ریزگردها بدون افزایش قابل توجه افت فشار، جلوگیری از نفوذ میکروب و ویروس و افزایش زمان فیلتراسیون و عمر ماسک از جمله مزایای این ماسک به شمار می‌رود.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ماسک‌های اصلاح شده با نانوالیاف با توجه به کیفیت بالایی که دارند برای عموم مردم، پزشکان و افرادی که نسبت به آلودگی محیط حساسیت بالا دارند قابل استفاده است.

وی ادامه داد: همچنین با استفاده از فناوری پوشش دهی نانو الیاف در ماسک‌های تنفسی و پزشکی کارایی این نوع ماسک‌ها در مقایسه با انواع تجاری آن به صورت قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌یابد.

وی با بیان اینکه این نوع از ماسک‌ها برای افرادی که نسبت به ریزگردها و آلاینده‌های محیطی حساسیت دارند مناسب است، درباره دیگر کاربردهای این نوع از ماسک‌ها گفت: همچنین این نوع از ماسک‌ها برای استفاده در بیمارستان‌ها و اتاق‌های عمل جهت جلوگیری از انتقال عوامل بیماری‌زا مناسب می‌باشد.

به گفته فریدی، این نوع از ماسک‌ها درمحیط‌های عمومی و شهری نیز قابل استفاده است.

وی در خاتمه با بیان اینکه نمونه‌های اولیه این ماسک تهیه شده است اظهار امیدواری کرد که تا یک سال آینده بتوان این نمونه ماسک را تجاری سازی کرد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 
نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :