موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

محقق ایرانی از بافت جنینی گوساله پودر استخوان‌ساز تولید کرد | موسسه پلکان

 

محقق ایرانی از بافت جنینی گوساله پودر استخوان‌ساز تولید کرد


محقق ایرانی از بافت جنینی گوساله پودر استخوان‌ساز تولید کرددانشیار بخش جراحی و رادیولوژی دانشکده‌ دامپزشکی دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت پودر استخوان‌ساز از صفحه‌ رشد جنین گوساله شد.

 

 

 

 

 

دکتر امین بیغم صادق، دانشیار بخش جراحی و رادیولوژی دانشکده‌ دامپزشکی دانشگاه شهرکرد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا در شهرکرد اظهار داشت: با استفاده از صفحه‌ رشد بافت جنینی گوساله برای اولین بار در جهان موفق به تولید پودری استخوان ساز شد که با کاشت عضلانی در مدل حیوانی موش صحرایی، عضلات دیواره‌ شکم را به بافت استخوانی تبدیل می‌کند.

به گفته‌ دکتر بیغم صادق، این پودر روند ترمیم شکستگی‌های استخوانی را سرعت می‌بخشد و عضلات را به بافت استخوان تبدیل می‌کند. این پودر براحتی از جنین‌های جمع‌آوری شده از کشتارگاه‌ها تولید می‌شود و بسیار ارزان قیمت است.

پیش از این، پودری استخوان ساز با عنوان پودر دمینرالیزه‌ DBM، از استخوان‌های جسد، با عملکرد مشابه تولید شده است، ولی از آنجا که این پودر بسیار گران است امید می‌رود پس از تحقیق روی مدل حیوانی بزرگتر و تائید سلامت، پودر صفحه‌ رشد جایگزین پودر DBM شده و با کاهش هزینه‌های بیمارستانی و تسریع بهبود شکستگی‌های استخوانی خدمت بزرگی به جوامع بشری ارائه شود.

بیغم صادق افزود: نتایج این تحقیق در مجلات «Veterinarski arhiv» کرواسی و «Research in Veterinary Science» انگلستان به چاپ رسیده است.

چندی پیش نیز دکتر بیغم صادق با استفاده از بافت‌های جنینی و سلول‌های بنیادی و پیوند ضریع استخوان بر روی چادرینه‌ بزرگ در داخل شکم، موفق به تولید و مهندسی بافت استخوان شده بود.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :