موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

درمان پوکی استخوان با سامانه اختراعی محققان ایرانی | موسسه پلکان

 

درمان پوکی استخوان با سامانه اختراعی محققان ایرانی


اختراع سامانه ابداعی برای درمان موثرتر پوکی استخوان توسط مخترعین ایرانیپژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر سامانه نانوکامپوزیتی‌ برای رهایش هدفمند داروی پوکی استخوان عرضه کردند که قادر به انتقال هدفمند دارو به محل مورد نظر است.

 

 

 

 

 

سیدمحسن رضوی نیا- مجری طرح - با اشاره به عوارض جانبی داروها، گفت: در مصرف داروها به ویژه داروهای سرطانی، مدت زمان قرار گیری دارو در دوز بهینه در بدن بسیار اندک است و پس از مصرف، دوز دارو اغلب در محدوده خطرناک و یا غیرموثر قرار می‌گیرد.

وی به نحوه استفاده از داروهای خانواده بی سفوسفونات در نوع خوارکی و تزریقی برای درمان بیماری پوکی استخوان اشاره کرد و افزود: نوع خوراکی این دارو (داروی آلندرونات 70 میلیگرم) باید هفته‌ای یک بار مصرف شود و بیمار به مدت 30 دقیقه نباید خم و یا دراز کش شود ضمن آنکه به مقدار زیادی آب باید مصرف و نباید غیر از آب، نوشیدنی دیگری مصرف شود.

رضوی نیا ادامه داد: عمده این عوارض به این دلیل است که تا زمانی که دارو به هدف مورد نظر برسد از نواحی مختلف بدن عبور می‌کند.

مجری طرح از ارائه روشی برای کاهش عوارض این نوع داروها خبر داد و گفت: در این پروژه تحقیقاتی با عنوان «رهایش کنترل شده دارو در حین ترمیم بافت سخت از طریق سامانه نانو کامپوزیتی LDH ژلاتین»موفق به عرضه سامانه انتقال هدفمند داروی بیسفوسفونات برای درمان بیماری پوکی استخوان شدیم.

وی با اشاره به جزئیات این طرح تحقیقاتی توضیح داد: از آنجایی که تمرکز این تحقیقات بر بیماری پوکی استخوان بوده است از این رو اقدام به ساخت داربست زیست سازگاری کردیم که دارای ساختاری مشابه ساختار استخوان باشد تا بتوانیم دارو را بر روی آن بارگذاری کنیم و از این طریق دارو به هدف مورد نظر منتقل کند.

رضوی نیا در ادامه به بیان نحوه استفاده از این داربست برای رهایش هدفمند دارو پرداخت و اضافه کرد: این داربست به عنوان ایمپلنت در ناحیه آسیب دیده استخوان بیماران مبتلا به پوکی و شکستگی استخوان به کاربرده می‌شود از این رو از این داربست می‌توان در قبل یا بعد از شکستگی استخوان استفاده کرد.

وی گفت: در فرد مبتلا به پوکی استخوان به تدریج ناحیه فمور (گردن استخوان) باریک می شود و این امر موجب شکنندگی تدریجی استخوان‌ می‌شود و سامانه تولید شده در محل درگیر نصب می شود و به صورت هدفمند داروهای مورد نیاز به آن منتقل شود.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :