موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختصاص 400 ميليون دلار از مازاد درآمد نفتي به 41 طرح کلان فناوري | موسسه پلکان

 

اختصاص 400 ميليون دلار از مازاد درآمد نفتي به 41 طرح کلان فناوري

 

طرح های کلان ملی

بر اساس مصوبه اخيرمجلس، 400 ميليون دلار اعتبار براي اجراي 41 طرح کلان ملي فناوري در سال جاري اختصاص يافت که در صورت تخصيص اين اعتبار جهشي بي سابقه و تاريخي را امسال در حوزه پژوهشي شاهد خواهيم بود .

 

 

 

 

 

دکتر مهدي نژاد نوري دبير شوراي عالي علوم، تحقيقات وفناوري در گفت وگو با خراسان با اعلام اين خبر افزود : به دنبال طرح پيشنهاد اختصاص رديف بودجه به طرح هاي کلان ملي در قانون بودجه امسال، متاسفانه در ابتدامجلس به اين پيشنهاد راي منفي داد اما بر اساس تصميم جديد مجلس که به تازگي نهايي شده است ،مقرر شد مبلغ 500 ميليون دلار از مازاد در آمد نفتي براي فعاليت هاي پژوهشي اختصاص پيدا کند که از اين مبلغ100 ميليون دلار براي ارتباط صنعت ودانشگاه و تامين تجهيزات آزمايشگاهي دانشگاه ها در نظر گرفته شده است و 400 ميليون دلار نيز براي طرح هاي کلان ملي اختصاص پيدا کرده و پيش بيني ما اين است که امسال و سال آينده شاهد جهشي بي سابقه و تاريخي در حوزه  پژوهش باشيم. وي با اعلام اين که اختصاص اين اعتبار ، سهم پژوهش را از درآمد ناخالص داخلي افزايش خواهد داد، گفت : بر اين اساس حجم فعاليت هاي پژوهشي بيش از 10 برابر افزايش خواهد يافت .

 

اختصاص 200 ميليارد تومان به فعاليت هاي پژوهشي وزارت علوم در سال جاري

 

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم همچنين با اشاره به اختصاص 200 ميليارد تومان بودجه به فعاليت هاي پژوهشي وزارت علوم در سال جاري گفت : با احتساب بودجه  مصوبي که رئيس جمهور ابلاغ کرده است ،وزارت علوم امسال 200 ميليارد تومان بابت طرح هاي پژوهشي در اختيار دارد که بخش اعظم آن به طرح هاي کلان ملي اختصاص خواهد يافت. پيش از اين نيز معاونت برنامه ريزي ونظارت راهبردي رياست جمهوري اعتباري بالغ بر بيش از 6 ميليارد تومان را براي طرح هاي کلان ملي به معاونت پژوهشي اين وزارت خانه اختصاص داد که اين اعتباربا نظر ناظران در بين طرح هاي کلان ملي با پيشرفت فيزيکي بالا و در ميان 21 دانشگاه از حدود 61 دانشگاه تقسيم شد .وي با اشاره به افزوده شدن 2 طرح ديگر به مجموعه طرح هاي کلان ملي افزود :يکي از اين طرح ها قرار است به بررسي سير مفهومي فلسفه  سياسي اسلام بپردازد که مجري محوري آن موسسه  پژوهشي حکمت و فلسفه خواهد بود. بهره برداران اين طرح کلان ملي، محققان، تنظيم کنندگان دروس دانشگاهي و نهادهاي اساسي کشور خواهند بود. وي همچنين اضافه کرد : طرح استقلال ارزي کشور موضوع ديگري بود که در جلسه کميسيون دائمي شوراي عتف مطرح شد . بر اين اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت براي انجام يک کار پژوهشي و عملياتي در اين زمينه يک طرح کلان را با عنوان بررسي استقلال ارزي کشور پيشنهاد کرده که در شوراي عتف در دست بررسي است که قرار شد طرح به کميسيون تخصصي اقتصاد و مديريت ارسال شود تا در آنجا بخش هايي که وجهه تحقيقاتي و توسعه فناوري دارد مورد حمايت شوراي عتف قرار گيرد و اقدامات اجرايي اين طرح در خود وزارت خانه مربوطه ادامه يابد.

 

منبع: سایت روزنامه خراسان

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :