موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع حسگر دهانی که دروغ بیمار ان را نزد پزشک فاش می‌کند | موسسه پلکان

 

 

اختراع حسگر دهانی که دروغ بیماران را نزد پزشک فاش می‌کند

 

 

اختراع حسگر دهانی که دروغ بیمار ان را نزد پزشک فاش می‌کندیک حسگر جاسازی شده در دندان، در آینده می‌تواند پزشکان را از زمان‌هایی که بیماران توصیه‌های آنها در مورد ترک سیگار یا کم خوردن را نادیده گرفته‌اند، آگاه سازد.

 

 

این حسگر که در یک صفحه مدار بسیار کوچک با قابلیت نصب در حفره دندان ساخته شده، شامل یک شتاب‌سنج برای ارسال داده در مورد حرکت دهان به یک گوشی هوشمند است.

نرم‌افزار یادگیری ماشین برای شناسایی هر الگوی حرکت فک آموزش دیده و سپس میزان زمان جویدن، نوشیدن، صحبت کردن، سرفه یا سیگار کشیدن بیمار را ثبت می‌کند.

مخترعان این حسگر از دانشگاه ملی تایوان در تایپه قصد دارند از دهان به عنوان دریچه‌ای برای انواع مسائل مربوط به سلامت استفاده کنند.

این دستگاه می‌تواند در دندان مصنوعی یا مهاربند دندانها نصب شود و مخترعان قصد دارند دستگاهها را به اندازه‌ای کوچک کنند که در حفره یا تاج دندان جای بگیرد.

به گفته مخترعان و محققان، این حسگر بسیار نویدبخش است؛ در آزمایش بر روی هشت انسان با استفاده از یک کاشت پیش‌ساخت در دندان مصنوعی آنها، این سیستم فعالیتهای دهانی را در 94 درصد موارد درست تشخیص داد.

این پیش ساخت به یک منبع نیرو با یک سیم خارجی متصل بوده از این رو محققان هنوز نیازمند راهی برای قرار دادن یک باتری ریز در دستگاه هستند.

آنها پس از حل این مسئله قصد دارند یک رادیوی بلوتوث را به دستگاه اضافه کنند. اما از آنجایی که این منبع انرژی ریزموج با قدرت بسیار پائین بوده، کارشناسان پزشکی به محققان برای ایمن‌سازی بیشتر کاشت کمک می‌کنند.

اگر این دستگاه کوچکتر و بی‌سیمشود، از پتانسیل بالایی برای ارزیابی بیمارانی که دندانهای خود را بهم ساییده و یا بررسی تاثیر مداخلات دندانپزشکی مختلف برخوردار است.

این پژوهش قرار است در ماه سپتامبر در سمپوزیوم بین‌المللی رایانه‌های پوششی در زوریخ ارائه شود.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :