موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

مبتکران ومحققان ایرانی ماده اولیه داروی ناباروری را ساختند | موسسه پلکان

 

مبتکران ومحققان ایرانی ماده اولیه داروی ناباروری را ساختند

 

مبتکران ومحققان ایرانی ماده اولیه داروی ناباروری را ساختند مبتکران و محققان دانشگاه شهید بهشتی موفق به تولید ماده اولیه این دارو کردند که در آینده نزدیک این دارو از سوی شرکت داروسازی زهراوی به بازار عرضه خواهد شد.

 

 

 

بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال 90 داروی درمان ناباروری به میزان بیش از یک میلیارد تومان به کشور وارد می‌شد.

دکتر فرزاد کبارفرد- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر نام این دارو را سیترولیکس استات (Cetrolix) ذکر کرد و گفت: این دارو یکی از داروهای جدید برای القای باروری در درمان نازایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این دارو در سال 2000 توسط سازمان FDA موررد تایید قرار گرفته است، ادامه داد: در حال حاضر تنها شرکت عرضه کننده این دارو شرکت Serono کشور سوئیس است که با نام تجاری ستروتاید (Cetrotide) تحت لیسانس خود دارد.

کبارفرد راه تزریق این دارو را زیر جلدی دانست و ادامه داد: ویال‌های تزریقی این دارو در دوزهای 0.25 و 3 میلیگرم تولید می‌شود.

این مبتکر و محقق با تاکید بر اینکه فرمولاسیون این دارو تا سال 2014 در انحصار شرکت سوئیسی است، خاطرنشان کرد: از زمان ورود این دارو در بازارهای جهانی کاربردهای متنوعی در درمان سرطان‌های سینه و پروستات، اندومتریوز، هایپرپلازی پرستات و فیبروئید رحم گزارش شده است.

وی ادامه داد: از این رو میزان مصرف این دارو در سال 2010 به مرز 38 میلیون یورو رسید و بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال 1389 در ایران معادل 800 میلیون تومان و در سال 1390 این میزان به یک میلیارد و 500 هزار تومان رسید.

کبارفرد از تولید ماده اولیه این دارو در آزمایشگاه شیمی دارویی دانشکده داروسازی شهید بهشتی خبر داد و یادآور شد: تولید این ماده موثره بر اساس روش سنتز بر روی فاز جامد طراحی، اجرا و بهینه شد.

مجری طرح همچنین خاطرنشان کرد: شکل ویال‌های تزریقی این دارو در آینده‌ای نزدیک از سوی شرکت داروسازی زهراوی به بازار عرضه خواهد شد.

کبارفرد در عین حال یادآور شد: با توجه به اینکه همزمان با اتمام دوره اختراع  این دارو در سال 2014، فناوری ساخت ماده اولیه و فرآورده نهایی آن در کشور موجود خواهد بود و با توجه به ظرفیت‌های اضافی موجود برای تولید این دارو در کشور علاوه بر رفع نیاز داخلی، پتانسیل‌های بالایی برای صادرات آن نیز وجود خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :