موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع سبک‌ترین و باریک‌ترین مدار الکترونیک جهان | موسسه پلکان

 

اختراع سبک‌ترین و باریک‌ترین مدار الکترونیک جهان

   

  

 

 

اختراع سبک‌ترین و باریک‌ترین مدار الکترونیک جهان      محققان آسیایی و اروپایی در طرحی مشترک موفق به توسعه باریک ترین مدار ارگانیک جهان شده‌اند که سبک تر از پر بوده و می تواند مسیر را برای تولید قطعات الکترونیک غیر قابل مشاهده هموار کند.

 این مدار مجتمع ترانزیستوری، فوق سبک، فوق باریک، انعطاف پذیر و بسیار بادوام است و با شعاع خمش پنج میکرون براحتی روی هر سطحی قرار می گیرد.

ضخامت این مدار دو میکرون و وزن آن سه گرم بر متر مربع است که 30 برابر سبک تر از کاغذ است.

مدار مجتمع بر روی غلتک یک فیلم پلاستیکی به ضخامت یک میکرون تولید شد که امکان تولید محصول مقیاس پذیر و ارزان قیمت را فراهم کرد.

نمونه اولیه دستگاه، یک حسگر لمسی متشکل از آرایه ای از حسگرها بر روی یک مدار 4.8*4.8 سانتیمتری است که از دو لایه مدار مجتمع و (لایه) حسگر لمسی تشکیل شده است.

با توجه به خواص منحصر به فرد باریک ترین مدار ارگانیگ، می توان از آن برای ساخت قطعات الکترونیک غیر قابل مشاهده با قابلیت نصب بر روی هر سطحی استفاده کرد؛ ‌این مدار همچنین در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی حوزه بهداشت قابل استفاده خواهد بود.

این پروژه با همکاری محققان دانشگاه توکیو، آژانس فناوری و علوم ژاپن (JST)‌ و محققان دانشگاه یوهانس کپلر (JKU)‌ اتریش اجرا شده است.

نتایج این دستاورد در مجله Nature منتشر شده است.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :