موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

مبتکران و محققان ایرانی نرم افزاری ابداع کردند که می توتند گفتار محاوره ا را به رسمی ترجمه کند | موسسه پلکان

 

مبتکران و محققان ایرانی نرم افزاری ابداع کردند که می توتند گفتار محاوره ا را به رسمی ترجمه کند

 

 رسمی را ترجمه کردندمبتکران ایرانی نرم افزار ترجمه گفتار محاوره ای بهمبتکران و پژوهشگران دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر سیستمی را عرضه کرده اند که قادر است گفتار محاوره‌یی را به گفتاررسمی تبدیل کند.

 

 

 

 

به گزارش سرویس فناوری مفا : هادی حسینی- مجری طرح با اشاره به تفاوت‌های زیان محاوره‌یی با زبان گفتار رسمی گفت: در حال حاضر بیشتر کوشش های انجام شده در زبان فارسی در زمینه بازشناسی گفتار رسمی – گفتاری که در آن شخص کلمات را به صورت کامل و فرم رسمی آن بیان می کند (همچون گویندگان اخبار) – صورت پذیرفته است، حال آنکه گفتار روزمره مردم عموما به شکل محاوره یی انجام می شود.

 وی با بیان اینکه بازشناسی گفتار محاوره‌یی در کاربردهای ارتباط انسان و ماشین همچون منشی تلفنی از اهمیت خاصی برخوردار است، خاطر نشان کرد: در این راستا پروژه ای تحقیقاتی با عنوان “بازشناسی گفتارفی‌البداهه – محاوره‌یی و تبدیل آن به گفتار رسمی” در دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی کردیم.

 حسینی با تاکید بر اینکه این پروژه نوع خاصی از ترجمه گفتار به گفتار است درباره جزئیات این طرح توضیح داد: این پروژه را می توان به سه بخش عمده ی بازشناسی گفتار محاوره‌یی، تشخیص کلمات تغییر یافته در هنگام بیان به صورت محاوره یی و یافتن معادل رسمی آنها و اصلاح بخش های تغییر یافته، تفکیک کرد.

 مجری طرح با اشاره به قابلیت‌های این سیستم، گفت: این سیستم گفتار محاوره‌یی ورودی را به صورت اصلاح شده در قالب گفتار رسمی ارائه دهد.

 حسینی به بیان دقت این سیستم پرداخت و اضافه کرد: این سیستم در سطح بازشناسی “واج” ها ۷۰ درصد و در سطح بازشناسی کلمه با دیکشنری محدود تا ۸۰ درصد دقت دارد.

 وی با بیان اینکه این سیستم – به ویژه بخش بازشناسی گفتار محاوره یی آن- در تعامل میان انسان و ماشین بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: از این پروژه می توان در سیستم های منشی تلفنی و کاربردهای مشابه برای بالابردن کارایی استفاده کرد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :