موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

تشکیل 50 شرکت دانشبنیان با ایجاد اشتغال 250 نفری | موسسه پلکان

تشکیل 50 شرکت دانشبنیان با ایجاد اشتغال 250 نفری

 

رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان از واگذاری ردیف بودجه مستقل در سال جاری برای پارکهای علم و فناوری ابراز خرسندی کرد و افزود: با کمک وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ردیف بودجه مستقل یک میلیارد تومانی به پارک فناوری این استان اختصاص یافت.
علی فتی در گفتوگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، با بیان این مطلب اظهار کرد: هزینهای بالغ بر 500 میلیون تومان نیز از بخش تملک دارایی استان با همراهی و حمایتهای نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به پارک فناوری این استان اختصاص یافته است.
وی در ادامه افزود: تخصیص ردیف بودجه مستقل به پارکهای علم و فناوری در سال 92 قدم بسیار مثبتی در دولتهای نهم و دهم بود.


تشکیل 50 شرکت دانشبنیان با ایجاد اشتغال 250 نفری


این مسؤول پارک علم و فناوری هرمزگان با بیان اینکه هم اکنون 12 شرکت دانشبنیان و هسته فناور در پارک مستقر هستند، تصریح کرد: بنا داریم در آیندهای نزدیک، 50 شرکت جدید دیگر نیز فعال شوند و 250 شغل به صورت مستقیم ایجاد کنیم.
فتی در ادامه سخنان خود به ظرفیتهای استان هرمزگان به عنوان کریدور 95 درصد حمل و نقل کشور از طریق دو گمرک بزرگ شهید رجایی و باهنر اشاره کرد و افزود: این استان میتواند محلی برای صادرات فناوری نیز باشد و این موضوع فقط با توجه و هم فکری مسؤولان اجرایی و متخصصان حوزه دانشگاهی و صنعتی میسر است.


لزوم حمایتها برای ساخت هرچه زودتر محل پارک


وی با اشاره به تعلل در ساخت زمین اصلی پارک علم و فناوری هرمزگان، خاطرنشان کرد: حمایتهای همه جانبه استان باید برای ساخت و تکمیل زمین اصلی پارک سریعتر صورت بگیرد، زیرا میتوانیم تعداد مراکز رشد را افزایش داده و تاسیس شرکت دانش بنیان را به عدد بالایی برسانیم.
این مسؤول ضمن تاکید بر ایجاد شورای زیرساخت پارکهای علم و فناوری در استان تصریح کرد: مکان فعلی که پارک علم و فناوری هرمزگان در آن مستقر شده شاید درحال حاضر پاسخگو باشد، اما برای سالهای آتی نیاز است که توسعه عمرانی زمین اصلی پارک این استان واقع در روبروی دانشگاه هرمزگان با جدیت بیشتری در دستور کار مسؤولان قرار گیرد.


اعتبارات دولتی جوابگوی فراهم کردن زیرساختهای پارک نیست


فتی در این رابطه با اشاره به اینکه با اعتبار دولتی فراهم کردن زیرساختهای پارک میسر نیست، بیان کرد: هرچه روند ساخت مرکز اصلی پارکهای علم و فناوری را طولانی تر کنیم، استان از خدمات و تولید فناوری بیبهره میشود.
وی در ادامه با اشاره به ایفای نقش ملی و سرمایه گذاری خارجی برای پارک علم و فناوری، تصریح کرد: هرمزگان با توجه به نقش استراتژیک تعدادی از جزایر آن و موقعیت خلیج فارس، گمرکات و صنایع منطقه ویژه اقتصادی به عنوان بخشی از مراکز تولید علم و سرمایه تکهای از فناوری کشور محسوب میشود.
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان در این رابطه با اشاره به ضرورت تولید نوار نقاله در داخل کشور به عنوان نیاز منطقه ویژه گفت: در این زمینه کاملا در تحریم هستیم درحالی که این مورد نیاز کشور است.


حمایت چهار سرمایه گذار قوی از پارک علم و فناوری هرمزگان


فتی همچنین در زمینه انتقال فناوری گفت: درحال حاضر ما چهار سرمایه گذار بومی قوی داریم که آماده همکاری با مرکز پارک علم و فناوری استان هستند و این فرصت خوبی است، زیرا هم فرصتی برای تولید اشتغال و هم انتقال فناوری خواهد بود.


«هرمزگان» رتبه نخست پارکهای جدیدالتاسیس و بیستم کشوری را دارد


رییس پارک علم و فناوری هرمزگان با بیان اینکه در چشمانداز 1404 باید قدرت اول در علم و فناوری باشیم و 20 درصد از تولیدات ملی باید بر پایه خدمات دانشبنیان باشد، اظهار کرد: هرمزگان در بین پارکهای علم و فناوری جدیدالتاسیس اول و بین 31 استان در رتبه بیستم قرار دارد و این را مرهون حضور در نمایشگاه علم تا عمل و کسب رتبه نخست با ارائه طرح لجن اسیدی هستیم.
وی با اشاره به اهمیت شرکتهای دانش بنیان در پارک علم و فناوری گفت: تجاریسازی ایدهها باید به عنوان دغدغه اصلی شرکتهای دانش بنیان محسوب و در تحقق این امر جایگاه همه استان و سپس شهرستانها نیز باید تعیین شود و توسعه مراکز علمی دانشبنیان در همین راستا صورت میگیرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان همچنین در توسعه فعالیتهای پارک این استان در منطقه ویژه اقتصادی گفت: اختصاص 100 متر فضای کار در این منطقه از غرب استان هرمزگان با توجه به حجم گسترده صنایع بخشی از فعالیتهای پارک فناوری هرمزگان است.


نگاه دانش بنیان راه اشتغال برای فارغالتحصیلان را باز میکند


فتی در ادامه با اشاره به جایگاه سیزدهم علمی ایران در دنیا، تاکید کرد: با نگاه دانش بنیان میتوان راه اشتغال فارغ التحصیلان را باز کرد و شرکتهای شهرکهای صنعتی هم در کنار پارک و مراکز رشد راه بازار را برای خود باز کنند.
این مسؤول با اشاره به ظرفیت شرکتهای دانش بنیان و وجود 90 هزار دانشجو در دانشگاههای این استان، تصریح کرد: پارک به دنبال آن است که ایده، ابتکار و خلاقیت را در سبد خرید مردم و اولویت سرمایهگذاری در بازار تولیدات قرار دهد و پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت باشد.
وی در اهمیت راهاندازی مراکز رشد واحدهای فناور هرمزگان، اهداف این مراکز را بسترسازی مناسب برای فعالیت متخصصان، کمک به جذب دانش فنی، کمک به توسعه اقتصادی منطقه، پل ارتباطی بین مراکز تحقیقاتی و بخش صنعت با توجه به وجود صنایع مهم منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، تسهیل در انتقال فناوری از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی به صنعت، توسعه فعالیتهای کارآفرینی فناورانه سازگار با قابلیتهای منطقه و ورود شرکتهای دانش بنیان مستعد برای ورود به بازار داخلی و خارجی برشمرد.

بدنبال ایجاد دفتر پارک علم و فناوری در شهرستانها هستیم
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان گفت: در تمامی شهرستانهای استان به دنبال دفتر نمایندگی این پارک هستیم که به جز میناب بقیه در مرحله راهاندازی هستند و در این شهرستان مراحل نهایی تقریبا طی شده و در جزیره ابوموسی نیز به دلیل منطقه ویژه بودنش و همچنین شهرستانهای بندرلنگه و قشم این مهم در دستور کار است.
فتی درباره جزیره ابوموسی اضافه کرد: بسترهای لازم در این جزیره به دلیل موقعیت ویژهای که دارد، فراهم شده و مجوز ساخت تعدادی هتل داده شده و با معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری نیز در صدد انعقاد تفاهم نامه هستیم.
وی با بیان اینکه دفاتر نمایندگی پارک علم و فناوری به مراکز رشد استان تبدیل میشوند، افزود: مرکز رشد شهرستان پارسیان نیز آبانماه سال 91 افتتاح شد که فعالیت این مرکز زیرنظر دانشگاه آزاد این شهرستان است.


راه اندازی دانشگاه کارآفرین در آینده نزدیک


رییس پارک علم و فناوری هرمزگان در حوزه فناوری نیز اظهار کرد: راهاندازی دانشگاه کارآفرین یکسال پیش طی تفاهم نامهای با رییس منطقه 15 دانشگاه آزاد و معاون پژوهش دانشگاه هرمزگان به عنوان ارائه یک بسته خلاقیت به دانشگاهها از برنامه های سال 92 است که در صورت تحقق، خدمتی ارزنده به بخش صنعت و دانشگاه خواهد بود.


چرا وزارت علوم اختیارات گسترده مراکز رشد را به پارکها واگذار نمیکند؟


فتی در بخش پایانی سخنان خود در پاسخ به اینکه چرا وزارت علوم با وجود اختیارات گسترده تمام مسائل مربوط به مراکز رشد را به پارکها واگذار نمیکند، اظهار کرد: برای پرهیز از موازی کاری در مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری با سایر شرکت های دانش بنیان در ارگانها و مراکز دانشگاهی، نیاز است مدل پارکهای علم و فناوری ارائه شود که وحدت رویه داشته باشند.
وی در ادامه پاسخ به این سوال تصریح کرد: متمرکز کردن مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان در پارک علم و فناوری استانها نیازمند تصمیمگیری عقلانی و صحیح از سوی وزارت علوم و معاونت پژوهش نهاد ریاست جمهوری است، زیرا این موازی کاریها باعث متضرر شدن پارکهای علم و فناوری استانی میشود.


نیروی انسانی تحصیلکرده، مشکل اساسی پارک علم وفناوری هرمزگان


رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان در پایان ضمن اشاره به افق و آینده پارک فناوری استان اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی بحث نیروی انسانی است و در این استان تعداد فارغ التحصیلان ما اندک بوده و نیاز است که تعداد رشته های ما در مقطع تحصیلات تکمیلی افزایش یابد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :