موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اولين محموله 300 کيلويي پودر نفت خوار تحويل شرکت نفت شد | موسسه پلکان

 

اولين محموله 300 کيلويي پودر نفت خوار تحويل شرکت نفت شد

 

محققان جهاد دانشگاهي موفق به توليد صنعتي پودر نفت خوار براي مبارزه با آلودگي هاي نفتي شدند .محققان با استفاده از اين پودر نفت خوار بيولوژيک که نمونه تجاري باکتري هاي نفت خوار است موفق شدند برخي مناطق کشوررا که بيش از3 دهه ضايعات نفتي درآن‌ها جمع شده و آلودگي زيست محيطي ايجاد کرده بود، کاملاپاک سازي و خاک آن را حاصلخيز کنند. به گفته معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي ،نخستين محموله سفارشي 300 کيلويي پودر نفت خوار از سوي پژوهشکده علوم پايه کاربردي جهاد دانشگاهي واحد شهيد بهشتي به متخصصان حوزه نفت کشور تحويل داده شد.باکتري هاي به کار رفته در توليد اين پودر به طور طبيعي نفت خوارندو در اين پروژه طي يکسري فعل وانفعالات شيميايي از کارآيي بالاتري براي جذب آلودگي ها برخوردار مي‌شوندبه گونه اي که با خوردن آلودگي هاي نفتي، محل را به طور کامل پاک سازي مي کنند. دکتر قاضي مغربي در گفت و گو با خراسان افزود : اجراي اين پروژه از دي 90 به سفارش شرکت ملي نفت و شرکت پايانه هاي نفتي و توسط دکتر علي ابوالحسني و دکتر ميرزايي آغاز شدو پس از طي مراحل توليد آزمايشگاهي ، توليد نيمه صنعتي اين پودر نيز با استفاده از امکانات سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي انجام شد و خوشبختانه در حال حاضر نخستين محموله سفارشي پودر نفت خوار از سوي پژوهشکده علوم پايه کاربردي جهاد دانشگاهي واحد شهيد بهشتي توليد و به متخصصان حوزه نفت کشور تحويل داده شد . وي ادامه داد : ايران کشور نفت خيزي است و به طور طبيعي مناطق نفت خيز با آلودگي هاي نفتي دست به گريبان هستند بر اين اساس با توجه به اعلام نيازي که از سوي شرکت ملي نفت و شرکت پايانه هاي نفتي به جهاد دانشگاهي مطرح شد از حدود 2 سال پيش اجراي اين طرح کليد خورد.

پودررفع آلودگي هاي نفتي از باکتري هاي نفت‌خوار توليد مي شود

وي ادامه داد : اين پودر نفت خوار يک پودر بيولوژيک است که از چندين سويه باکتريايي مناطق مختلف ايران که اساسا در جمع آوري آلودگي هاي نفتي از خاک توانايي بالايي دارند، تشکيل شده است . در اين فرآيند باکتري ها براي توليد اين پودر خشک مي شود البته براي اين کار از مکانيسمي استفاده مي شود که باکتري هابتوانند زنده بمانند.سپس در عمليات به کار گيري پودر نفت خوار اين پودر با مقادير مشخصي آب مخلوط و در مناطق آلوده نفتي وارد مي شود و در مدت زمان کوتاهي اثر بيولوژيک خود را در جذب آلودگي هاي نفتي نشان مي دهد به نحوي که اين پودر مي تواند به طور کامل اين آلودگي ها را رفع کند . وي ادامه داد : با اجراي اين طرح در بر خي مناطق نفتي کشور ، نتايج موفقيت آميزي به دست آمد به نحوي که باکتري هاي نفت خوار توانستند بخش هاي وسيعي از مناطق آلوده نفتي کشور را که بيش از۳ دهه ضايعات نفتي در آن ها جمع شده و آلودگي زيست محيطي ايجاد کرده بود، کاملا پاک سازي و خاک آن را حاصلخيز کنند. وي ادامه داد : مشابه اين طرح در حال حاضر تنها درآمريکا وچند کشور اروپايي اجرا شده اما طرح عملياتي شده توسط محققان جهاد دانشگاهي شهيد بهشتي از هر حيث داراي برتري است .

تحويل نخستين محموله تجاري پودر نفت خوار ايراني به شرکت نفت

وي با اعلام اين که نخستين محموله سفارشي پودر نفت خوار از سوي پژوهشکده علوم پايه کاربردي جهاد دانشگاهي واحد شهيد بهشتي به متخصصان حوزه نفت کشور تحويل داده شده است، تصريح کرد: اين پودر که نمونه تجاري باکتري هاي نفت خوار است در يک محموله 300 کيلويي به عنوان نخستين طرح تجاري شده در حوزه باکتر ي هاي نفت خوار در کشور به تازگي در جلسه اي با حضور مدير پژوهش و فناوري شرکت ملي نفت ايران و مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران به کارفرماي اين طرح يعني شرکت پايانه هاي نفتي ايران تحويل داده شد.

 

منبع: روزنامه خراسان

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :