موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع دستگاه رگ‌نما برای رگ‌گیری آسان ساخته ی مخترعان و محققان کشور | موسسه پلکان


اختراع دستگاه رگ‌نما برای رگ‌گیری آسان ساخته ی مخترعان و محققان کشور

 

اختراع دستگاه رگ نمادو تکنسین اورژانس دانشگاه علوم پزشکی اراک موفق به اختراع دستگاهی برای رگ‌گیری سریع و آسان در بیماران شدند.

 

 

 

 

 

یاسر مومنی، یکی از مخترعان و طراحان دستگاه گاروی رگ‌نما گفت: امروزه با افزایش حساسیت هر چه بیشتر مردم در بخش سلامت و به ویژه درمان، لزوم استفاده از ابزارهای مختلف حتی در ابتدایی‌ترین مراحل با هدف افزایش دقت و موفقیت و ایجاد اعتماد متقابل در درمانگر و درمان شونده خودنمایی می‌کند.

وی افزود: مایع درمانی (سرم تراپی) و تزریقات داخل وریدی که خود شامل برقراری راه وریدی و تزریق دارو و مایعات به بدن است، از ابتدایی‌ترین و حیاتی‌ترین مراحل یاد شده محسوب می‌شود.

مومنی اظهار کرد: در تمامی مراکز درمانی مثل آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز بهداشت و حتی مطب پزشکان و در تمامی کیفهای احیای قلبی ریوی لوازمی وجود دارد که تا به امروز جهت تسهیل رگ گیری ساخته و توسعه داده شده‌اند و حتی در اکثر موارد قسمتهایی با وظیفه مشخص رگ گیری، نمونه گیری از خون و یا تزریقات داخل وریدی در این مکان‌ها موجود است.

مخترع و طراح دستگاه گاروی رگ‌نما تصریح کرد: هم اکنون پروسه رگ‌گیری با تکیه بر مهارت فردی در مراکز مختلف انجام می‌شود که نیاز به مهارت در انتخاب رگ مناسب و سپس رگ‌گیری دارد و وسیله‌ای هم که در مرکز مربوطه جهت پروسه رگ‌گیری استفاده می‌شود، یک کمربند کش سان بوده که بالای محل رگ‌گیری دور اندام بسته می‌شود و باعث مسدود و جمع شدن خون در رگ و نتیجتاً برجسته شدن رگ و آماده شدن برای رگ‌گیری می‌شود.

وی ادامه داد: دستگاه گاروی رگ‌نما با مکانیسمی نسبتاً ساده و فرآیند غیر تهاجمی باعث ایجاد وضوح بیشتر در نمایان کردن عروق سطحی پوست که معمولاً در رگ‌گیری از آنها استفاده می‌شود، شده و افزایش درصد موفقیت رگ گیری را در پی دارد.

مومنی با بیان این که برای طراحی و اختراع  این دستگاه از بدنه ارگونومیک قوس دار جهت تطبیق کامل روی اندام مورد نظر که در اکثر مواقع ساعد و یا بازوی فرد بیمار است، استفاده شده است، افزود: اصلی‌ترین بخش این دستگاه سیستم الکترونیکی اپتیک دستگاه است که با تاباندن نور قرمز سرد از روی اندام با بکارگیری منابع نوری به نام power led (پاور ال ای دی) نصب شده روی شاخکهای تنظیم شونده دستگاه و روشن شدن بافت بدن و در نتیجه دیده شدن عروق به علت متفاوت بودن رنگ آنها در بافت می‌شود.

وحیدرضا احمدی، مخترع و طراح دیگر این دستگاه نیز گفت: وزن تقریبی دستگاه حدود 111 تا 151 گرم ارزیابی می‌شود که با توجه به مدت زمان وجود آن روی اندام (فقط زمان برقرای راه وریدی) هیچ مشکلی برای اندام ایجاد نخواهد کرد.

وی اظهار کرد: این ابزار از بدنه پلیمری ساخته شده و در نتیجه بسیار سبک، کوچک و قابل حمل خواهد بود و استفاده از آن با تمهیداتی که اندیشیده شده بسیار آسان، کاربردی و مؤثر خواهد بود، همچنین استفاده از آن در تمامی سنین با شرایط و آناتومی متفاوت (چاق یا لاغر) امکانپذیر است.

وی در پایان تصریح کرد: از جمله مزایای این دستگاه می‌توان به نمایان کردن رگها و حتی مویرگهای اندام مورد نظر، مسدود کردن رگ و ثابت کردن محل رگ‌گیری، امکان رگ‌گیری در محیط های کم نور، قابل حمل بودن دستگاه و استفاده از آن در آمبولانس‌ها در شرایط اورژانسی اشاره کرد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :