موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع رباتی که مانند حشرات حرکت می‌کند | موسسه پلکان

 

اختراع رباتی که مانند حشرات حرکت می‌کند   

 

 

اختراع  رباتی که مانند حشرات حرکت می‌کندتوسط مخترعان دانشگاه کالیفرنیاتیمی از مخترعین دانشگاه کالیفرنیا در حال اختراع ربات خودمختار هستند که مانند حشرات حرکت می‌کند.

 

 

 

 

این سامانه رباتی شش پا با زاویه گشایش (sprawl) بدن متغیر برای سازگاری با سختی، ارتفاع و زاویه تماس پا با سطح است. زاویه گشایش می‌تواند از +60 درجه تا -90 درجه تغییر کند و ربات می‌تواند در پیکربندی دووجهی، راست‌قامت و معکوس بدود.

این سامانه کوچک می‌تواند مانند حشرات حرکت کند و هنگام عبوردادن با فشار خود از زیر درها مسطح شود، سپس دوباره راست شده، برای برآورد موانع آماده شود و در عرض کف زمین با سرعت بالا حرکت کند. سرعت ربات حین حرکت بر روی سطوح مسطح افزایش می‌یابد و در سرعت‌های بالغ بر 5.2 متر بر ثانیه می‌دود. بسته به زاویه، ابداع ارائه‌شده می‌تواند در سطوح مختلف حرکت و به گذرگاه‌های باریک نفوذ کند.

این سیستم به شیوه سه‌بعدی چاپ شده و وزن آن همراه با باتری و برد کنترل فقط 73 گرم بوده و همچنین طول آن 12 سانتی‌متر گزارش شده است. به ادعای مخترعان سازنده، پاهای چرخ‌مانند ربات کارآمدی تبدیل الکترومکانیکی را دارد و آن را قادر به دستیابی به عملکرد پا در سطوح زبر و موانع می‌سازد. این سامانه برای مونتاژ و جایگزینی اجزای آسان و همچنین تولید سریع اختراع شده است.

مهندسان حاضر در این پروژه از یک چاپگر ProJet 3000 برای ساخت اجزای «استار» بهره بردند و توانستند «کور» (core) بدنه، جای موتور، چرخ دندانه‌دار و پاها را چاپ کنند. دقت این چاپگر حدود 0.05 گزارش شده است.

مونتاژ مکانیکی کامل این سامانه حدود 30 دقیقه زمان می‌برد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :