موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

صادرات 900 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان در سال 91 | موسسه پلکان

 

صادرات 900 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان در سال 91 

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهور از صادرات 900 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان در سال 1391 خبر داد.

به گزارش خبرنگار مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر نسرین سلطانخواه در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه تجهیزات ومواد آزمایشگاهی ساخت ایران که صبح سه‌شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهوری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، با بیان اینكه در طول سالهای اخیر توسعه علم و فناوری در كشور در مسیری جدیدی قرار گرفته است كه ناشی از تغییر در اهداف آن است،گفت: ثروت زایی،ایجاد اشتغال پایدار و تولید دانش مبنا از جمله محورهای اساسی این اهدافند.

وی تاكید كرد: تاسیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مولود همین نگرش است كه معمار اصلی آن هم مقام معظم رهبری می باشند كه با نگاهی عمیق بر تكمیل چرخه علم، فناوری و نوآوری به عنوان ابزاری برای تحقق اقتصاد دانش بنیان تاكید داشته اند لذا دستیابی به اقتصاد دانش بنیان و تحقق اقتصاد مقاومتی مستلزم استمرار روند رشد علمی و فناوری در كشور است.

دكتر سلطانخواه ادامه داد: پیشرفت در بسیاری از حوزه های علم و فناوری وابسته به تجهیزات آزمایشگاهی است اما طی سال های گذشته یكی از زمینه های تحریم كشور تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی بوده است، بنابراین دستیابی به دانش فنی ساخت تجهیزات و مواد آزمایشگاهی در داخل كشور امری مهم و ضروری است و  جزء برنامه های اولویت دار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

وی افزود: در این راستا، معاونت علمی برای ساخت داخل تجهیزات و مواد آزمایشگاهی از طریق ستادهای فناوری های راهبردی حمایتهای بسیاری را از شرکتهای دانش بنیان سازنده تجهیزات انجام داده است كه در نتیجه تعداد قابل توجهی تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته در داخل كشور تولید شده است. اما رشد و توسعه فعالیت شرکتهای دانش بنیان این حوزه نیازمند وجود بازاری پایدار برای محصولات آ‌نهاست.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: به همین دلیل، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور كاهش وابستگی آزمایشگاه های داخلی به تجهیزات و مواد وارداتی و تامین نیاز آنها با استفاده از توانمندی های داخلی اولین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را عملی كرد.

دكتر سلطانخواه افزود: این نمایشگاه برای تقویت محور تولید و بستر سازی برای رشد تولیدات شرکتهای دانش بنیان سازنده‌ی تجهیزات و مواد آ‌زمایشگاهی ساخت ایران از طریق ایجاد بازار و حمایت از  خریداران شکل گرفته است. چرا كه اعتقاد ما این است كه تعادل و تعامل بین عرضه و تقاضای فناوری و تولیدات دانش مبنا سبب توسعه علم و فناوری كشور خواهد شد.

وی با تاکید بر این که نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران در اصل میدان دادن به تولید داخلی و نشان دادن ظرفیت های موجود در كشور و تحقق عینی فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه حمایت از تولیدات داخلی به خصوص در حوزه های فناوری های پیشرفته و دانش بنیان است، افزود: این نمایشگاه مصداق واقعی تحقق اقتصاد مقاومتی است و امروز سنگ بنای یك حركت عظیم برای توسعه تولیدات داخلی و یك جهاد فرهنگی برای توجه به محصولات داخل در راستای منویات مقام معظم رهبری در حال شكل گیری است و خوشحالم از اینكه جامعه علمی و فناوری كشور پیشقراول این حركت است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور خاطرنشان كرد: از آنجایی که شرط اساسی حضور دراین نمایشگاه احراز شرکت ها در بومی سازی یک فناوری یا محصول بود، کمیته ارزیابی فنی در دبیرخانه نمایشگاه شکل گرفت تا شرکتهایی که موفق به کسب تاییدیه فنی شده  در این نمایشگاه حاضر شوند.

دكتر سلطانخواه افزود: 130 شرکت دانش بنیان داخلی بیش از هزار محصول خود در حوزه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را در اولین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران ارائه می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه این معاونت از مراکز علمی و آموزشی برای خرید این محصولات حمایت بعمل می آورد و بخشی از هزینه های خرید را تامین می كند، تصریح کرد: عموما تجهیزات آزمایشگاهی وارداتی گرانقیمت بوده و بدون خدمات پس از فروش از قبیل راه اندازی، آموزش اپراتوری، تعمیر و نگهداری عرضه می‌شوند که این امر موجب اتلاف منابع و کاهش بهره‌مندی و استفاده از تجهیزات می شود این در حالی است که محصولات ساخت داخل در این نمایشگاه متعهد به ارائه این خدمات هستند.

وی تاکید کرد: با توجه به این که سهم عمده قیمت محصولات خارجی را دانش فنی آنها تشکیل می‌دهد با بومی شدن دانش فنی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی قیمت این محصولات بسیار پایین‌تر از نمونه‌های مشابه خارجی خواهد بود.

دكتر سلطانخواه با اشاره به اینكه علی‌رغم فشارهای بیگانگان و تحریم‌های دشمنان صادرات كالاها و خدمات دانش بنیان در سال 91 رشد 8.6 درصدی نسبت به سال 90 داشته است، گفت: در سال 91 ، 900 میلیون دلار محصولات دانش بنیان ایرانی صادر شد این در حال است که در سال 90 میزان صادرات محصولات دانش بنیان 840 میلیون دلار بود که امیدواریم با شیب بیشتری در سال جاری دنبال شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به آغاز به کار کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتهای دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با فعالیت شش ماهه این کارگروه که بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان راه‌اندازی شده است، سامانه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتهای دانش بنیان نیز از اسفند ماه سال گذشته آغاز به کار کرده است.

در این راستا کارگزاران تشخیص شرکت‌های دانش بنیان شامل دستگاه های تخصصی حاكمیتی پارک‌های علم و فناوری و شهرك های فناوری، ستادهای فناوری راهبردی، فرآیند ارزیابی شرکتها را عهده‌دار شده‌اند تا روند ارائه تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکتهای دانش بنیان را هموار کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: هم اکنون بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در حال برگزاری است و نمایشگاهی كه به اصلی‌ترین بازار عرضه و تقاضا كتاب برای عموم مردم و كلیه مراكزعلمی و آموزشی و تحقیقتی بدل شده است. نمایشگاهی كه مولفان و نویسندگان به امید عرضه كتابشان در نمایشگاه كتاب قلم می زنند و ناشرانی كه انتشارات خود را برای نمایشگاه كتاب تدارك می بیند.معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد است که نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را به مانند نمایشگاه کتاب به اصلی‌ترین بازار عرضه تقاضا تجهیزات و مواد آزمایشگاهی مورد نیاز مراکز علمی و تحقیقاتی تبدیل کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تداوم برگزاری این نمایشگاه در جهت ایجاد بازار بزرگ برای عرضه و تقاضای لوازم و تجهیزات و مواد آزمایشگاهی خاطرنشان كرد: با توجه به اینکه قیمت تجهیزات و مواد آزمایشگاهی مورد نیاز مراکز علمی و تحقیقاتی بالاست، لازم است، یارانه ها و اعتبارات حمایت خیلی بیشتر از آنچه كه امسال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بضاعت اندك خود تامین خواهد كرد از سوی دولت محترم برای این بخش تامین و تخصیص یابد.

یکی از مولفه‌های توسعه فناوری، ایجاد کشش بازار است

دکتر سید مجتبی خیام نکویی هم در مراسم افتتاحیه‌ نخستین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی سالهای اخیر تلاش بسیاری برای تقویت شرکتهای دانش بنیان و رسیدن نمونه‌های اولیه محصولات به تولیدات انبوه انجام داده است اما همواره ورود این محصولات به مراکز علمی و تحقیقاتی با مشکلاتی مواجه بوده است چرا که ذائقه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور در تامین نیازهای مراکز آزمایشگاهی خود به سمت خرید تجهیزات خارجی بوده است.

وی افزود: این ذائقه نادرست دانشگاه‌ها و مراکز علمی طی 100 سال گذشته شکل گرفته که تجهیزات خارجی را مصرف کنند؛ بنابراین نخستین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی با هدف تغییر ذائقه مراکز علمی و تحقیقاتی در جهت استفاده از محصولات داخلی برگزار می‌شود که می‌تواند الگویی برای تمامی دولتها و منشاء پیشرفت در کشور باشد.

معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که یکی از مولفه‌های توسعه فناوری، ایجاد کشش بازار است خاطرنشان کرد: تولید کنندگان بخش‌های خصوصی برای فروش محصولات خود نیازمند بازار مصرف هستند که این موضوع در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی از طریق حمایت از مراکز علمی و تحقیقاتی و حتی شرکتهای دانش بنیان خصوصی فراهم شده است.

خیام نکویی با بیان این که در جهت حمایت از مراکز علمی و دانشگاهی دولتی و خصوصی و شرکتهای دانش بنیان خصوصی، یارانه‌های خرید برای تجهیزات آزمایشگاهی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: اعتبار حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبلغی بین 150 تا 200 میلیارد ریال است و پیش‌بینی ما این است که از نمایشگاه تجهیزات مواد آزمایشگاهی ساخت ایران بالغ بر 50 میلیارد تومان خرید از نمایشگاه صورت بگیرد.

گفتنی استٰ اولین نمایشگاه تجهیزات ومواد آزمایشگاهی ساخت ایران که از امروز سه‌شنبه هفدهم اردیبهشت ماه در محل مصلای بزرگ امام خمینی (ره) گشایش یافته و تا روز شنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه ادامه دارد از ساعت 9 صبح تا 17 میزبان دانشگاهیان و فعالان علم و صنعت کشور است.

 

منبع: معاونت علمی و فنی ریاست جمهوری

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :