موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

بارورسازي ابرها با فناوري ژنراتورهاي زميني در انتظار تامين بودجه | موسسه پلکان

 

بارورسازي ابرها با فناوري ژنراتورهاي زميني در انتظار تامين بودجه

 

اجراي نخستين پروژه بارورسازي ابرها با بهره گيري از فناوري جديد ژنراتورهاي زميني به دليل تامين نشدن اعتبار لازم با مشکل مواجه شده است. به گفته مدير مرکز ملي مطالعات باروري ابرها، مطالعات امکان سنجي اين پروژه که ابتدا در آذربايجان غربي انجام خواهد شد، طي 1.5سال گذشته انجام و ۱۱نقطه براي نصب ژنراتورها انتخاب شده ، اما اجراي پروژه اکنون در انتظار خريد تجهيزات است. جواديان زاده در گفت‌وگو با خراسان، با تاکيد بر اين که بارورسازي ابرها با ژنراتورهاي زميني، تا ۱۵درصد بارش باران را افزايش مي دهد، افزود: ساخت ژنراتورهاي زميني فناوري پيچيده اي ندارد و مقرر شده است پس از وارد کردن تجهيزات از چين که در اين حوزه سابقه طولاني دارد، محققان کشور با روش مهندسي معکوس، اين فناوري را بومي سازي و ژنراتورهاي زميني را در داخل توليد کنند تا در سطح گسترده در نقاط مختلف کشور که امکان بارورسازي ابرها به روش هوايي وجود ندارد و يا در مناطقي که ابرها در ارتفاع پايين تر از منطقه پرواز هواپيما شکل مي گيرد و يا مناطق مرزي، بتوان از ژنراتورهاي زميني براي بارورسازي ابرها استفاده کرد. وي تصريح کرد: بازدهي استفاده از ژنراتورهاي زميني در باروري ابرها بسته به شرايط متغير است اما به طور متوسط اين ژنراتورها ۱۰ تا ۱۵ درصد بارش باران را افزايش خواهد داد و در صورت مناسب بودن شرايط، ممکن است اين ميزان افزايش يابد.در حال حاضر در بسياري از کشورهاي پيشرفته از ژنراتورهاي زميني براي بارورسازي ابرها استفاده مي شوداما در کشور ما تاکنون تنها بارورسازي ابرها به صورت هوايي انجام شده و اين نخستين بار است که از ژنراتور هاي زميني استفاده مي شود. جواديان زاده تاکيد کرد: مطالعات امکان سنجي در مناطق مختلف کشور از اهميت خاصي برخوردار است و منطقه اي که قرار است ژنراتور در آن جا نصب شود بايد طي يک دوره طولاني مدت بررسي شود تا بهترين نقطه نصب ژنراتور مشخص شود. در حال حاضر، مطالعات پيچيده امکان سنجي باروري ابرها در آذربايجان غربي طي 5/1 سال اخير انجام شده است که در جريان اين تحقيقات،مناطق مختلف که گزينه هاي نصب ژنراتور بودبه طور دقيق مدل سازي شد و پس از بررسي اين مدل‌ها مانند مدل هاي هواشناسي،نقاط مناسب براي نصب ژنراتور و ايجاد بارش به صورت زميني انتخاب شد.جواديان زاده نتايج اين مطالعات را خوب ارزيابي کردو افزود:11 نقطه براي نصب ژنراتورها انتخاب شد.وي با بيان اين که فناوري ساخت ژنراتورهاي زميني در اختيار چين و برخي کشورهاي اروپايي است، گفت: مصمم هستيم اين فناوري را در کشور بومي کنيم بدين شکل که ابتدا از اين کشورها ژنراتورهاي زميني را وارد و سپس با روش مهندسي معکوس اقدام به توليد کنيم.البته متاسفانه هنوز اقدامي در اين زمينه انجام نشده است و ما منتظر تامين اعتبار پروژه از سوي استانداري آذربايجان غربي و خريد تجهيزات هستيم.

نحوه بارورسازي ابرها با ژنراتورهاي زميني

جواديان زاده در تشريح چگونگي بارورسازي ابرها با استفاده از ژنراتورهاي زميني اظهار داشت: ژنراتورهاي زميني انواع مختلفي دارد اما همه آن ها از تعدادي حسگر و بردهاي الکتريکي و يک مخزن تشکيل شده است. بردهاي الکتريکي کار کنترل از راه دور ژنراتورها را برعهده دارد. ابعاد اين ژنراتورها خيلي بزرگ نيست اما بايد تعدادي از آن ها در يک منطقه نصب شود و منطقه حالت يک سايت را داشته باشد.به محض اين که ژنراتورهاي زميني روشن شود، مواد بارورکننده ابر که همان يديد نقره است و در ژنراتور وجود دارد شروع به تصعيد مي کند و در فضا پخش مي شود. در واقع استفاده از ژنراتورهاي زميني که يکي از روش هاي مناسب و موفق باروري ابرها در مناطق کوهستاني است، تزريق يديد نقره به ابرها از روي زمين است که از طريق ژنراتورها به هوا انجام مي شود و اين عمليات موجب بارور شدن ابرهاي سرد و افزايش ميزان بارش مي شود. حدود ۲۰ تا ۳۵ دقيقه زمان نياز است تا مواد بارور کننده در داخل ابر به حداکثر کارآيي برسد. اين مواد در داخل ابرها مانند هسته هاي يخ ساز عمل مي کند، قطرات آبي که در ابرها وجود دارد، در اطراف اين هسته هاجمع مي شود، سپس هسته ها رشد و در نهايت سقوط مي کند و بدين ترتيب موجب افزايش بارش مي شود. در بارورسازي هوايي ابرها، فرآيند بارورسازي از روي خود ابر انجام مي شود و از قله ابر شليک انجام مي گيرد. بدين شکل که وقتي يديد نقره با استفاده از هواپيما به ابر شليک مي شود، اين ماده داخل ابر مي رود و هسته هاي آن را زياد مي کند. زماني که هسته هاي داخل ابر و ناخالصي هاي اطراف آن زياد مي شود، در اطراف آن قطره هاي يخ تشکيل و به تدريج اين قطره ها باعث بارش مي شود.وي اضافه کرد: نسبت به ديگر روش هاي استحصالي آب مانند تغذيه مصنوعي، استفاده از آب شيرين‌کن و يا ديگر روش هاي تامين آب، اين روش مقرون به صرفه تر است و کمترين قيمت را دارد.وي تاکيد کرد: در حال حاضر اين مرکز آمادگي خود را براي انجام مطالعات در تمام استان هاي کشور که متقاضي انجام عمليات بارورسازي ابرها هستند، اعلام کرده است. در اين مطالعات، هزينه عمليات و نقاط مناسب باروري ابرها بررسي مي شود. پس از انجام مطالعات آذربايجان غربي، به تازگي استان آذربايجان شرقي هم با انعقاد يک قرارداد، انجام مطالعات امکان سنجي را درخواست کرده است. چند استان ديگر هم متقاضي انجام مطالعات باروري ابرها بودند که هنوز نتيجه مذاکرات مشخص نشده است.

انجام ۷۷ پرواز عملياتي بارورسازي ابرها در سال آبي جاري

مدير مرکز ملي مطالعات و تحقيقات باروري ابرها از برنامه ريزي براي انجام ۹۱ عمليات بارورسازي ابرها در کشور طي سال آبي جاري خبر داد و گفت: از اين تعداد تاکنون ۷۷پرواز عملياتي انجام شده است. اين پروازها که از آذر ۹۱ شروع شده در استان هاي فارس، يزد، کرمان، چهارمحال و بختياري، کهگيلويه و بويراحمد، اصفهان، آذربايجان شرقي و غربي انجام شده که پروازهاي خوبي بوده است و نتايج ارزيابي هاي آن به زودي اعلام خواهد شد.

 

منبع: روزنامه خراسان

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :