موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع دستگاه لرزه‌نگار اکتشافی ماره‌یی توسط مخترعان کشور | موسسه پلکان

 

اختراع  دستگاه لرزه‌نگار اکتشافی ماره‌یی توسط مخترعان کشور

 

 

اختراع  دستگاه لرزه‌نگار اکتشافی ماره‌ییمخترعان و پژوهشگران کشور موفق به ساخت دستگاه لرزه‌نگار اکتشافی ماره‌یی جهت کشف ذخائر زیر سطحی شدند.

 

 

شمس‌الدین اسماعیلی، دانشجوی دکتری پژوهشگاه لرزه‌نگاری دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان و مخترع  این دستگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: دستگاه اختراعی یک سنسور اکتشافی جهت کشف ذخائر زیر سطحی نظیر نفت و گاز و به دست آوردن داده‌ها از سطوح زیرزمین است.

وی افزود: لرزه‌نگار اکتشافی ماره‌یی یک لرزه‌نگار اپتیکی با قابلیت‌های بالا با ساختاری ساده و قیمتی ارزان بدون تحت تاثیر قرار گرفتن از امواج خارجی است.

به گفته اسماعیلی، بیش از این سیستم‌های لرزه‌نگار اکتشافی در انحصار کشورهای چین، انگلیس و آمریکا بوده است. قیمت نمونه‌های خارجی 10 میلیون دلار است در حالی که قیمت تمام شده برای این دستگاه 30 هزار دلار است.

وی خاطرنشان کرد: لرزه‌نگارهای متداول دارای سیستم ثبت الکترو مغناطیسی هستند که متاثر از امواج ونوفه‌های الکتریکی و مغناطیسی خارجی‌اند. این پدیده تاثیر بدی در پردازش داده‌های دریافتی می‌گذارد. در حالی که در لرزه‌نگار اکتشافی ماره‌یی طراحی شده به دلیل استفاده از تکنیک اپتیکی (استفاده از دیودهای لیزری) از نوفه‌ها و امواج الکترومغناطیسی متاثر نمی‌شود.

مخترع این دستگاه در پایان گفت‌وگو تصریح کرد: لرزه‌نگار اکتشافی ماره‌یی برخلاف لرزه‌نگارهای متداول قابلیت تنظیم دقت برای مناطق مختلف زمین شناسی را دارد. دستگاه طراحی شده ثبت اختراع شده و در مرحله ساخت قرار دارد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :