موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

موفقيت متخصصان کشور در توليد ۴ داروي مهم و مورد نياز کشور | موسسه پلکان

 

موفقيت متخصصان کشور در توليد ۴ داروي مهم و مورد نياز کشور

 

داروي درمان بيماري هاي آلرژيک، فشار خون، حملات صرع و افزايش تراکم استخوان در دانشگاه رازي کرمانشاه توليد شده است و با همکاري وزارت بهداشت به توليد انبوه خواهد رسيد.اين دانشگاه که به دنبال فراخوان وزارت بهداشت مبني بر توليد ۲۵۴ قلم دارو و رفع نياز دارويي کشور، براي توليد ۶ دارو اعلام آمادگي کرده است، هم اکنون موفق به دريافت مصوبه وزارت بهداشت براي توليد انبوه ۴ دارو شده است.دکتر سعيد جلالي معاون پژوهشي دانشگاه رازي کرمانشاه با بيان اين مطلب در گفت وگو با خراسان تصريح کرد: اين داروها براي درمان بيماري هاي افزايش فشار خون، انقباض عضلاني و تشنج، تب و تشنج در کودکان، حملات صرع و اختلالات خواب کاربرد دارد. وي گفت: هم اکنون متخصصان دانشگاه رازي کرمانشاه به دانش فني سنتز و توليد داروي سيتريزين (Cetirizine)، توليد و تدوين داروي ماينوکسيديل (Minoxidil)، سنتز و توليد داروي ديازپام (Diazpam)، سنتز و توليد داروي ايباندرونات سديم (Sodium Ibandronate)، توليد داروي پاميدرونات (Pamidronate) و همچنين سنتز و توليد داروي مونته لوکاست سديم (Sodium Montelukast) دست پيدا کرده و موفق شده اند اين داروها را در مرحله آزمايشگاهي و پايلوت به توليد برسانند. جلالي افزود: در جلسات متعددي که با وزارت بهداشت برگزار شد. مجوز توليد ۴ داروي ماينوکسيديل، ديازپام، ايباندرونات سديم و مونته لوکاست صادر شد.

داروي ضد حساسيت و آلرژي

جلالي با اشاره به کاربرد داروي سيتريزين ادامه داد: اين دارو از خانواده ترکيبات آنتي هيستامين و کاربرد اصلي آن در درمان حساسيت است. اين دارو براي درمان آلرژي به ويژه تب يونجه و بيماري هاي آلرژيک پوستي چون کهير و آنژيوادم (ادم پوست) تجويز مي شود.

داروي درمان فشار خون و طاسي

وي «ماينوکسيديل» را دارويي دانست که به شکل قرص خوراکي هنگام بالا رفتن فشار خون مصرف مي شود و ادامه داد: علاوه بر اين، اين دارو به صورت موضعي محلول ۲ درصد يا ۵ درصد براي درمان طاسي در مردان و زنان استفاده مي شود.

جلالي يادآور شد: اين دارو با گشاد کردن رگ هاي محيطي سبب کم شدن فشار خون مي شود و تأثير آن بر درمان طاسي نيز احتمالاً به دليل همين گشادي رگ هاي سطح پوست و افزايش جريان خون است که موجب تحريک فوليکول هاي مو مي شود و از وضعيت استراحت به وضعيت رشد فعال درمي آيند.

داروي مسکن و مقابله با حملات صرع

وي به توليد داروي ديازپام اشاره کرد و گفت: اين دارو مسکن و خواب آور است که در رده درماني بنزوديازپين ها قرار دارد که در اشکال دارويي قرص، آمپول و شياف توليد مي شود. از ديازپام براي درمان انقباض عضلاني و تشنج، تب و تشنج در کودکان يا حملات صرع و همچنين براي تسکين اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات هراس تجويز مي شود. اين دارو به عنوان ضدتشنج و شل کننده ماهيچه اسکلتي نيز به کار مي رود.

دارويي براي افزايش تراکم استخوان

معاون پژوهشي و فناوري دانشگاه رازي کرمانشاه ادامه داد: ايباندرونات سديم که دارويي از خانواده ترکيبات آنتي هيستامين هاست، داروي جديدي است که فقط يک بار در ماه به کار مي رود. اين دارو هورمون نيست. اما به طور تدريجي، از بين رفتن استخوان را کم و تراکم آن را زياد مي کند.

داروي کاهش دردهاي استخواني

جلالي با اشاره به استفاده از داروي «پاميدرونات» به همراه چند بي فسفونات ديگر در درمان دردهاي استخواني ثانويه ،گفت: توليد اين دارو از ديگر پروژه هاي واگذار شده به دانشگاه رازي کرمانشاه است. پاميدرونات داراي يک پروفايل ايمني قابل قبول است که استفاده مکرر از آن را براي بيشتر بيماران در دوره هاي کوتاه مدت ممکن مي سازد.داروي پاميدرونات بازجذب استخوان را مهار مي کند و به کريستال هاي هيدروکسي آپاتيت جذب مي شود و مي تواند به طور مستقيم حل شدن فسفات کلسيم را مهار کند.

وي با اشاره به اين که در حال حاضر دانش فني توليد اين داروها در دانشگاه رازي وجود دارد و براي توليد انبوه آن ها بايد با کارخانه هاي داروسازي هماهنگ شود، افزود: وزارت بهداشت در فراخوان چهارم خود به تمامي مراکز تحقيقاتي اعلام کرد که کشور به برخي داروها نياز دارد و هر دانشگاهي بنا به توان مندي هاي خود اعلام آمادگي کرد. برخي از اين داروها در خارج از کشور و برخي هم در داخل کشور توليد مي شود اما توليد آن ها در حد رفع نياز کشور نيست.وي قيمت تمام شده اين داروها را نسبت به نمونه مشابه خارجي، نصف اعلام کرد و افزود: توليد اين داروها علاوه بر اشتغال زايي از خروج ارز از مملکت هم جلوگيري مي کند.جلالي گفت: اين دانشگاه توانايي ساخت داروهاي بيشتري را دارد اما فعلاً ساخت اين ۶ دارو به نام دانشگاه رازي مصوب و ثبت شده است. وي ورود اين داروها را به بازار دارويي کشور منوط به کمک هاي وزارت بهداشت اعلام کرد و گفت: تا زماني که تسهيلاتي در اختيار اين دانشگاه قرار نگيرد اين دانشگاه بضاعت مالي براي توليد انبوه را ندارد، ضمن اين که براي توليد آن ها با شرکت هاي داروسازي هم بايد هماهنگي شود.

منبع:خراسان

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :