موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

جذب آلاينده هاي صنايع نساجي با بيوجاذب ساخت محققان کشور | موسسه پلکان

 

جذب آلاينده هاي صنايع نساجي با بيوجاذب ساخت محققان کشور

پژوهشگران کشورمان براي اولين بار در دنيا موفق شدند بيوجاذبي براي جذب آلاينده هاي صنايع نساجي توليد کنند که مقاله آن در يکي از ژورنال هاي ISI منتشر شده است. دکترموسي صادقي کياخاني که اين پروژه را در قالب پايان نامه دکتراي خود در رشته مهندسي نساجي در دانشگاه صنعتي اميرکبير انجام داده است، با بيان اين مطلب در گفت وگو با خراسان تصريح کرد: اين بيوجاذب توليد شده در جداره ثانويه سخت پوستان دريايي وجود دارد و براي افزايش قدرت جذب آن از ترکيبات جديدي به نام «دندريمر» نيز بهره گرفتيم. اين عضو هيئت علمي پژوهشگاه رنگ، افزود: بيوجاذب توليد شده علاوه بر جذب آلاينده هاي صنايع نساجي و تصفيه آب و پساب هاي رنگي، در صنعت پزشکي نيز کاربرد دارد و مي توان از آن ها در دارورساني و نابودي ويروس ها بهره گرفت. همچنين اين مواد خاصيت ضدميکروبي دارد که از اين ويژگي مي توان براي تسريع فرآيند بهبود زخم بهره برد و با توجه به ايجاد پوششي روي کالاهاي نساجي که در پزشکي استفاده مي شود، مي توان از ورود و رشد ميکروب ها روي البسه جلوگيري کرد. علاوه بر اين، با توجه به اين که اين بيوجاذب مي تواند آلاينده هاي غيررنگي را نيز نابود کند مي توان از آن براي حذف آلاينده هايي که در فرآيند توليد مواد شيميايي ايجاد مي شود و براي محيط زيست مضر است، کمک گرفت.

وي درباره ضرورت حذف آلاينده ها از محيط زيست، اظهار داشت: امروزه رنگ ها مهم ترين آلاينده هاي آلي هستند که در فرآيند توليد محصولات شرکت هاي صنعتي ايجاد و از طريق پساب کارخانه هاي نساجي وارد محيط زيست مي شود.

در حال حاضر قوانين سختگيرانه براي اين شرکت ها وجود دارد تا اين پساب هاي مضر و مواد زايد قبل از اين که وارد محيط زيست شود، حتما به يک سري از استانداردها برسد تا به جانوران، آبزيان، انسان ها و محيط زيست صدمه اي وارد نکند. هنگامي که اين آلاينده ها وارد محيط زيست مي شود تعادل اکوسيستم را به هم مي ريزد و مشکلاتي را ايجاد مي کند؛ به عنوان نمونه اگر يک سري املاح و فلزات وارد محيط زيست شود، خاک ها و آب هاي زيرزميني آن ناحيه را آلوده مي کند و در نتيجه باعث آلودگي محصولاتي مي شود که در آن ناحيه کشت مي شود. حال اگر انسان ها يا موجودات زنده ديگر از اين محصولات تغذيه کنند آن ها هم دچار بيماري و مشکل مي شوند، به همين دليل ضروري است اين آلاينده ها قبل از اين که وارد طبيعت شود و به محيط زيست آسيب برساند، حذف شود. يکي از روش هايي که امروزه براي حذف اين آلاينده ها به کار مي رود و نسبت به روش هاي ديگر مقرون به صرفه است، استفاده از جاذب هاست. اما اين جاذب ها بايد قدرت جذب بالا داشته و به وفور در دسترس باشد. مجري طرح ادامه داد: با اين هدف، پروژه دکتراي من روي ترکيب کتيوسان که يک بيوجاذب پليمري است در دانشگاه اميرکبير تعريف شد. اين بيوجاذب در پوسته سخت پوستان دريايي مانند خرچنگ و ميگو وجود دارد و محققان هم پيش از اين، گزارش هايي از ظرفيت جذب اين ماده منتشر کرده بودند.

اين بيوجاذب دومين پلي ساکاريد طبيعي است که به فراواني در طبيعت وجود دارد، لذا ما از اين بيوجاذب براي رفع آلاينده هاي صنايع نساجي استفاده کرديم و براي افزايش قدرت جذب آن، از «دندريمر» که يک سري ترکيبات جديد است نيز استفاده کرديم. وي در بيان جزئيات مطالعه خود اضافه کرد: اين بيوجاذب در جداره ثانويه بدن سخت پوستان دريايي وجود دارد. از آن جا که ماهي، خرچنگ و ميگو در جنوب کشور به وفور وجود دارد، لذا تعدادي از شرکت ها، مواد موجود در بدن آن ها را به صورت تجاري در بازار عرضه مي کنند. ما هم براي انجام مطالعات خود از اين نمونه هاي آماده تهيه کرديم و آزمايش هاي لازم را روي آن ها انجام داديم. چون اين بيوجاذب يک بيوجاذب پليمري است توانايي جذب آلاينده‌ها را دارد. علاوه بر اين پليمرها داراي حفره و گروه هاي عاملي آمين هستند. گروه هاي آميني هم آلاينده هايي را که داراي بار آنيوني است به صورت شيميايي حذف مي کند؛ به عبارت ديگر، اين پليمرها داراي مکان هاي جذبي و حفره هايي است که آلاينده ها به واسطه آن حفره ها به صورت فيزيکي جذب مي شود. در واقع ويژگي گروه آميني اين است که وقتي در ساختار يک بيوجاذب قرار مي گيرد، اين توانايي را به بيوجاذب مي دهد که آلاينده هايي را که آنيوني و داراي بار منفي است، جذب کند. نحوه جذب هم بدين شکل است که آمين داراي بار مثبت است و ماده رنگ زاي آلاينده داراي آنيون و بار منفي است. اين بار مثبت و منفي به صورت پيوند يوني استاتيک جذب مي شوند. حال اين گروه ها آمين در کتيوسان وجود دارد و براي افزايش قدرت جذب آلاينده ها از «دندريمر» استفاده کرديم که ترکيبات جديد پليمري و داراي گروه هاي آميني زيادي است. اين ترکيبات جديد داراي ابعاد نانويي و کارآيي بالا است. لذا ترکيب کتيوسان با اين ترکيبات پليمري پرشاخه سبب افزايش گروه هاي آمين کتيوسان شد و بدين ترتيب ظرفيت آن جاذب طبيعي افزايش پيدا کرد. وي افزود: اين بيوجاذب آلاينده هاي صنايع نساجي به صورت آزمايشگاهي سنتز شده است و در صورت مهيا بودن شرايط، آمادگي توليد تجاري آن وجود دارد. اين پروژه با راهنمايي دکترآرامي و دکترقرنجيگ در دانشگاه اميرکبير انجام شده است.

 

منبع: روزنامه خراسان

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :