موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

موفقیت مبتکران در کشف آنزیم کلیدی موثر در توقف سلول‌های سرطانی | موسسه پلکان

 

موفقیت مبتکران در کشف آنزیم کلیدی موثر در توقف سلول‌های سرطانی

  

 

 

موفقیت مبتکران در کشف آنزیم کلیدی موثر در توقف سلول‌های سرطانی   مبتکران و محققان آمریکایی آنزیم کلیدی مؤثر در فرآیند توقف سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به توسعه درمان‌های نوین بیماری سرطان منجر شود.

 

 

هدف قرار دادن متابولیسم گلوکز برای توسعه روش‌های درمانی سرطان در عین پیشگیری از بروز عوارض جانبی در سایر نقاط بدن یک استراتژی چالش برانگیز محسوب می‌شد.

آنزیمی که در مسیر سوخت و ساز گلوکز برای رشد سلول‌های سرطانی مورد نیاز است، در غلظت بالا در سلول‌های سرطانی شناسایی شد، اما تعداد بسیار کمی از آن در بافت‌های بالغ و طبیعی دیده می‌شود.

محققان کالج پزشکی شیکاگو در دانشگاه ایلینیوز با حذف یک آنزیم کلیدی، موفق به توقف رشد سلول‌های سرطانی در موش‌های آزمایشگاهی بدون ایجاد عوارض جانبی شدند.

این مطالعه نشان می‌دهد: آنزیم متابولیسم گلوکز موسوم به هگزوکیناز-2 براحتی در بدن موش‌های بالغ قابل حذف بوده و سایر عملکردهای متابولیک طبیعی یا طول عمر حیوان را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

هگزوکیناز-2 در جنین به وفور دیده می شود، اما به ندرت در سلول های موش بالغ قابل مشاهده است؛ یکی از تغییراتی که یک سلول را به سلول سرطانی تبدیل می‌کند، بیان آنزیم جنینی است.

محققان در تحقیقات خود نشان دادند که نسخه جنینی آنزیم برای تکثیر و رشد سلول‌های سرطانی مورد نیاز است و حذف آنزیم ها باعث توقف رشد تومور می‌شود.

بصورت سیستمیک، ژن HK2 در بدن موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان حذف شد و در این شرایط عمر حیوان تا دو سال افزایش یافت.

دکتر «نیسیم های» از محققان دانشگاه ایلینویز تأکید می‌کند: در نبود ژن هگزوکیناز-2 سلول‌های سرطانی قادر به تولید مقادیر کافی DNA برای سلول‌های جدید نبوده و در نتیجه رشد تومور متوقف می‌شود.

نتایج این مطالعه در مجله Cancer Cell‌ منتشر شده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :