موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع چاقوی جراحی هوشمند که تومورهای سرطانی را بو می‌کشد | موسسه پلکان

 

اختراع چاقوی جراحی هوشمند که تومورهای سرطانی را بو می‌کشد   

 

 

اختراع چاقوی جراحی هوشمند که تومورهای سرطانی را بو می‌کشد  مخترعان و محققان انگلیسی اسکالپل هوشمندی توسعه داده‌اند که از قابلیت بو کشیدن تومورهای سرطانی برخوردار بوده و می‌تواند انقلابی در اعمال جراحی تشخیصی سرطان بوجود آورد.

 

 

در حال حاضر جراحان برای برداشتن بافت سرطانی از اسکن های تهیه شده قبل از جراحی استفاده می‌کنند؛ همچنین روش نمونه برداری در حین عمل برای تعیین بافت سالم از سرطانی صورت می‌گیرد، اما تمام این روش‌ها زمان‌بر و نسبتا پر هزینه هستند که نتایج کاملا دقیقی را نیز ارائه نمی‌کنند.

سالانه 300 هزار مورد ابتلا به سرطان در انگلیس تشخیص داده می‌شود که منجر به انجام اعمال جراحی شده، اما بهترین جراحان نیز نمی توانند نسبت به برداشتن کامل تومور سرطانی اطمینان داشته باشند و در این شرایط بیمار به عمل های تکمیلی بعدی نیاز خواهد داشت.

اسکالپل (scalpel) وسیله‌ای بسیار تیز و برنده است که جراحان برای ایجاد برش بر روی بافت‌های بدن از آن استفاده می‌کنند.

اسکالپل هوشمند iKnife قادر به تمایز قائل شدن بین بافت‌های سالم از تومورهای سرطانی است که می‌تواند عمل‌های جراحی برای برداشتن توده‌های سرطانی را با تحول چشمگیری مواجه سازد.

دکتر «زولتان تاکاتس» از پزشکان کالج سلطنتی لندن و مخترع اسکالپل هوشمند تأکید می‌کند: با استفاده از iKnife بیماران تحت آزمایشات نمونه‌برداری کمتری قرار گرفته و شانس بیشتری برای نجات خواهند داشت؛ امکان تشخیص لحظه‌ای نوع یک بافت مشکوک و آگاهی از سرطانی بودن آن، کمک شایانی به روند معالجه و بهبود بیماران می‌کند.

این چاقوی جراحی ترکیبی از دو ابزار است که به جراح برای برش دادن و نفوذ بداخل بافت کمک می‌کند؛ قطعه اول یک اسکالپل الکتریکی است که برای برش دادن بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هنگام برش، دودی تولید می‌کند که می‌تواند برای تشخیص سرطانی بودن بافت مورد استفاده قرار بگیرد.

به گفته دکتر «تاکاتس»، این دود ارزشمند حاوی اطلاعات مهمی در خصوص گوشت سوخته شده است.

در قطعه دوم از یک لوله برای جمع‌آوری دود و هدایت آن به طیف سنج جرمی استفاده شده است؛ با تجزیه و تحلیل این دود و مقایسه ساختار شیمیایی آن با ساختار تومورهای سرطانی شناخته شده، جراح براحتی می تواند سرطانی بودن بافت را تشخیص دهد.

این اسکالپل نتیجه لحظه‌ای در اختیار جراح قرار می‌دهد که از صحت و دقت کم نظیری برخلاف روش های متداول برخوردار است؛ همین عامل باعث کاهش پتانسیل میزان عود تومور و نجات تعداد بیشتری از مبتلایان به سرطان خواهد شد.

نتایج در کمتر از یک ثانیه بر روی صفحه نمایشگر متصل به اسکالپل هوشمند iKnife نمایش داده می‌شود.

عملکرد این چاقوی هوشمند در هنگام عمل جراحی بر روی 91 بیمار مبتلا به سرطان مورد آزمایش قرار گرفت که حاکی از توانایی 100 درصدی در تشخیص تومورهای سرطان است؛ نتایج این تحقیق در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

در حال حاضر از اسکالپل هوشمند iKnife در سه بیمارستان شهر لندن به عنوان بخشی از یک مطالعه گسترده استفاده می‌شود و در صورت موفقیت آمیز بودن عملکرد آن، تا سه سال آینده در اختیار جراحان قرار خواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :