موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

مدال جشنواره هاي خارجي جنبه يادبود دارد و دستاورد علمي محسوب نمي شود | موسسه پلکان

 

مدال جشنواره هاي خارجي جنبه يادبود دارد و دستاورد علمي محسوب نمي شود

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: مدال جشنواره هاي خارجي از جمله اختراعات ژنو دستاورد علمي محسوب نمي شود و فقط جنبه ياد بود دارد.

دکتر آریا الستی، معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان در گفتگو با خبرنگار روابط عمومي بنیاد ملی نخبگان اظهار کرد: ماموریت بنیاد ملی نخبگان ، شناسایی استعدادهای برتر و نخبگان در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی و هنری و حمایت از آنها برای رسیدن به مرحله اثر گذاری درکشور است.

بنیاد ملی نخبگان مسئول مخترعان نیست

وی حمایت از استعدادهای برتر در حوزه خلاقیت و نوآوری را یکی دیگر از ماموریت های بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد و ادامه داد: مخترعان یکی از قشرهایی هستند که در حوزه خلاقیت و نوآوری می گنجند. البته در حوزه خلاقیت و نوآوری بنیاد ملی نخبگان مسئول مخترعان نیست چون هر مخترعی استعداد برتر و نوآور نیست. از سوی دیگر بنیاد ملی نخبگان مسئول اختراعات کشور هم نیست بلکه مسئول اختراعات در حوزه تایید علمی، وزارت علوم و در حوزه ثبت و صیانت از مالکیت حقوقی و معنوی قوه قضاییه است.

دکتر الستی ادامه داد: در این میان تنها بنیاد ملی نخبگان در بین مخترعان جستجو کرده و افرادی که اختراعات آنها دارای نوآوری و قابلیت تجاری سازی است را از سایر اختراعات جدا می کند و در مقابل به آنها امکانات اولیه می دهد. به همین دلیل هم سامانه ارزیابی اختراعات در بنیاد راه اندازی و جشنواره های اختراعات برگزار می شود تا اختراعات را داوری کنند.

به گفته وی داوری اختراعات بنیاد ملی نخبگان به این شکل نیست که کدام اختراع از نظر علمی از  سایر اختراعات برتری دارد.

شرایط داوری اختراعات توسط بنیاد ملی نخبگان

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان درباره شرایط داوری اختراعات توسط بنیاد ملی نخبگان گفت: در داوری ها سه اصل اساسی مورد بررسی قرار می گیرد یکی اینکه ادعای مخترع با اصول علمی مغایرت نداشته باشد، دومین شرط حل یکی از مشکلات جامعه توسط  اختراع مورد نظر بوده و در نهایت قابلیت ورود به بازار مصرف را داشته و قابل استفاده برای مردم باشد. بنابراین فعالیت اصلی بنیاد ملی نخبگان این است که بودجه اولیه به مخترع بدهد تا ایده خود را  به نمونه اولیه قابل عرضه، تبدیل کند پس از آن به مخترعان برگزيده بنیاد اجازه داده می شود که در جشنواره و نمایشگاه های سالانه اخترعات حضور پیدا کنند تا هم اخترعات خود را در معرض دید نیازمندان و جامعه بگذارند و هم فرصتی براي بازاريابي و يا جذب سرمایه و فروش اختراع کسب کنند. بايد توجه داشت كه بنیاد ملی نخبگان خريدار و يا فروشنده اختراعات نخواهد بود بلکه تلاش می کند که با ارائه مشاوره در خصوص تدوین طرح کسب و کار و شناسنامه، اختراعات مخترعان کشور به مرحله تجاري سازي برسد.

حضور صنایع و سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی در جشنواره های ملی نوآوری و شکوفایی

وی افزود: در مقابل بنیاد ملی نخبگان از میان صنایع و سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی، بهترین ها را انتخاب کرده و با نامه رسمی از آنها جهت حضور در نمایشگاه دعوت می کند به عنوان مثال در پنجمین جشنواره نوآوری و شکوفایی از 6 هزار سرمایه گذار بخش خصوصی در حوزه های مختلف دعوت به عمل آمد.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان یکسری موسسات حقوقی و مالی را هم در جشنواره های اختراعات برای برقراری ارتباط بین مخترعان و سرمایه گذاران دعوت می کند، تصریح کرد:با توجه به تاکید اساسنامه بنیاد ملی

نخبگان و سند راهبردی کشور در امور نخبگان مبنی بر اینکه باید حمایت ها هدفمند باشد بنیاد تنها به حمایت های مالی بسنده نکرده و كمكهاي موثري در حوزه کاری مخترعان هم تدارک می بیند.

توصیه های متنوع تجاری سازی بنیاد به مخترعان

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان با تاکید براینکه توصیه های تجاری سازی بنیاد به مخترعان طیف وسیعی را در بر می گیرد، خاطرنشان کرد:گاهی اوقات به مخترعانی که چندان توانایی مدیریت تولید را ندارند توصیه می شود که حق اختراع خود را بفروشند و در مقابل برخی هم توانایی مدیریت را دارند که توصیه بنیاد به آنها این است که در تجاری سازی اختراع سهام دار باشد بنابراین توصیه های تجاری سازی اختراعات به مخترعان متفاوت است و این طور نیست که بنیاد مستقیما برای اختراع مشتری پیدا کند.

بنیاد ملی نخبگان به دنبال بازار سازی برای اختراعات

دکتر الستی خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان به دنبال این است که با بازار سازی، بستری را برای مخترعان فراهم کند و آنان از طريق سرمایه گذاران، سرمایه لازم را برای تجاری سازی اختراع خود جذب کنند.بنابراین چنانچه مخترعي با وجود تمامی این امکانات وتسهیلاتی که برای آنها فراهم شده است نتوانست برای تجاری سازی اختراعش کاری کند، نشان دهنده اين است كه یا مخترع توانایی جذب مشتری را نداشته و یا اختراعش در حال حاضر قابلیت جذب در تجارت را ندارد.

نسبت بالای تجاری سازی اختراعات در جشنواره های اختراعات بنیاد ملی نخبگان

وی در ادامه تاکید کرد: البته این موضوع طبیعی است؛ در کشوری مانند آمریکا که بیشترین نسبت ثبت اختراع را در دنیا دارد تنها سه در هزار اختراع ثبت شده تجاری می شود این در حالی است که نسبت تعداد اختراعاتی که در جشنواره های اختراعات بنیاد تجاری سازی می شوند  نسبت به اختراعاتی که برگزيده شده اند بسیار بالاتر از اين عدد است.

بنياد ملی نخبگان فقط مسئول شناسايي و حمايت از مخترعان برگزيده است

دکتر الستی با تاکید دوباره بر اینکه بنیاد ملی نخبگان ماموريت مستقيمي در قبال مخترعان ندارد، گفت: بنیاد ملی نخبگان وظیفه اش این است افراد شاخص در حوزه های مختلف را شناسایی کند که یکی از آن حوزه ها اختراعات است. همانطور كه بنياد مامور به برنامه ريزي در امور دانشجويان و اساتيد و هنرمندان به طور عام نيست و فقط مامور به شناسايي و جذب نخبگان است، مسئوليت مقوله اختراعات و مخترعان نيز به طور عام به عهده بنياد نيست و اين بنياد فقط مسئوليت شناسايي و حمايت از مخترعين برگزيده و شاخص را دارد. بنابراین بنیاد تعدادی نمایشگاه و جشنواره منطقه ای و ملی اختراعات با هدف بازار سازی برای اختراعات برگزار می کند.

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان برای اینکه اعتماد سرمایه گذاران را جلب کند و به آنها بگوید اختراعاتی که در این نمایشگاه و جشنواره حضور دارند از یک حداقل اعتبارلازم برخوردار هستند آنها را داوری می کند، گفت: از سوی دیگر برای جلب اعتماد صاحب اختراع از اینکه با حضور در این نمایشگاه زمینه ای برای سرقت اختراعش فراهم نشود بنیاد ملی نخبگان مُصّر است که تنها اختراعات ثبت شده را مورد بررسی قرار داده و مجوز حضوردر نمایشگاه ها و جشنواره های اختراعات را بدهد.

افزایش تصاعدی نرخ سرمایه گذاری بخش خصوصی در اختراعات کشور

وی تاکید کرد: در این راستا در جشنواره های اختراعات، مخترعان را آموزش می دهیم که چنانچه در این نمایشگاه، توافقاتتان با سرمایه گذاران به مرحله جّدی رسید در حضور مشاوران بنیاد ملی نخبگان وارد مذاکره شوید تا حق و حقوقتان پایمال نشود بنابراین، این خدمت بهترین نوع تسهیلات به مخترعان به شمار می رود.

دکتر الستی افزود: از سه سال پیش که این جریان در جشنواره های نوآوری و شکوفایی به وجود آمد نرخ سرمایه گذاری بخش خصوصی در اختراعات کشور به شکل تصاعدی بالا رفت. به طوری كه از چهار میلیارد تومان آغاز و در پنجمین جشنواره نوآوری و شکوفایی که بهمن ماه سال گذشته برگزار شد به چهارده میلیارد تومان افزایش یافت.

مدال ها و لوح های تقدیر نمایشگاه های خارجی اختراعات مانند ژنو هیچ ارزش اقتصاد، علمي، اعتباري و غيره ندارد

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان در خصوص اعتبار جشنواره های اختراعات خارجی به خصوص جشنواره اختراعات ژنو گفت: اولین سوالی که از یک مخترع جهت حضور در نمایشگاه خارجی اختراعات پرسیده می شود این است که هدف از حضورش در این نمایشگاه چیست؟ چنانچه پاسخ مخترع فروش اختراع بود دو مسئله هزینه های سفر و ثبت بین المللی اختراعات مطرح می شود.

وی افزود: مخترعانی که اختراع خود را بدون ثبت در کشور سوئیس به نمایشگاه اختراعات ژنو می برند درست مانند این است که اختراعشان را در ملاء عام قرار داده اند چرا که هیچ مصونيت حقوقی براي مالكيت بر اختراعشان وجود ندارد. به عنوان مثال بارها مخترعانی به ما مراجعه و شکایت کرده اند که بدون اینکه اختراع خود را ثبت بین المللی کنند در يكي از جشنواره اختراعات خارجی شرکت کرده اند و پس از 9 ماه اختراعشان را در سایت یک شرکت خارجي در حال فروش ديده اند.

از سوی دیگر ثبت اختراع دارای هزینه های زیاد و اصول خاص خود است که برخی شرکت ها متخصص در این امر هستند . پس از این موضوع، مخترعان باید توجه داشته باشند که آیا اختراعتشان ارزش حضور در نمایشگاه خارجی اختراعات را دارد؟ یعنی اینکه مخترع تا چه اندازه اطمینان دارد که با حضور در نمایشگاه خارجی می تواند اختراع خود را به فروش برساند.

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: البته برخی از مخترعان انتظار این را دارند که هزینه های ثبت بی المللی اختراع را دولت بپردازد که در این زمینه بنیاد ملی نخبگان چنانچه اختراعی را دارای ارزش ثبت بین المللی بداند تا 50 درصد هزینه ها را تقبل می کند. بنابراین چنانچه مخترعان اختراعشان را ثبت بین المللی کردند تنها با هدف فروش اختراع خود و ياجذب سرمايه خارجي باید در نماشگاه های خارجی اختراعات حضور پیدا کنند نه دریافت مدال! چرا که  مدال ها و لوح های تقدیر نمایشگاه های خارجی اختراعات مانند ژنو هیچ ارزش اقتصاد، علمي، اعتباري و غيره ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بارها پرسیده می شود که آیا نمایشگاه های خارجی اختراعات را تایید می کنید که پاسخ مثبت است اما به شرط اینکه مخترع بتواند اختراع خود را در آنجا به فروش برساند و يا تجاري كند. بنابراین به اعتقاد من جضور در نمایشگاه های خارجی اختراعات تنها با نیت فروش و تجاری سازی و  جذب سرمایه بین المللی کار خوبی است اما با این شرط که اطمینان داشته باشیم که اختراع در این نمایشگاه ها به فروش می رسد دراین صورت صرف هرینه های 40 میلیونی برای ثبت بین المللی اختراعات ارزش و توجیه دارد.

دکتر الستی تاکید کرد: البته گاهی شنیده می شود که خانواده ی برخی مخترعان برای پرداخت هزینه های حضور در نمایشگاه های خارجی اختراعات ، حتی خودرو خود را فروخته اند و پس از جضور، با تعدادی مدال و لوح سپاس به کشور باز می گردند که به دلیل ابنکه هیچ داوری در این نمایشگاه ها صورت نمی گیرد اعتباری ندارند.

اعطای مدال در نمایشگاه های خارجی اختراعات بدون هیچ داوری و امتیازدهی است

دکتر الستی درباره ارزش و اعتبار مدالها و تشویق نامه های نمایشگاه های خارجی اختراعات گفت: اساسا نمایشگاه های اختراعات خارجی معتبر که ما می شناسیم هیچ ادعایی در خصوص مسابقه بودن این جشنواره ها ندارند. آنها اعلام می کنند هدف ما از برگزاری این نمایشگاه ایجاد بازاری برای عرضه ایده هاي نو و اختراعات است تا در معرض دید سرمایه گذاران قرار بگیرد. حالا چون از تمامی کشورها  دور هم جمع می شوند معمولا هر کشوری تعدادی هم جایزه با خودهمراه دارد و در طول نمایشگاه به تعدادی از اختراعاتی که مدنظرشان است مدال اهدا می کنند این در حالی است که اعطای این مدالها بدون هیچ داوری و امتیازدهی صورت می گیرد.»

بايد توجه داشت كه اين اهدا مدالها و لوحهاي يادبود في النفسه امر مباركي است و براي اداي احترام بين نهادهاي مختلف شركت كننده رد و بدل مي شود. ولي مهم اين است كه با دريافت اين مدالها در بازگشت، خود را در رسانه ها، به عنوان "مخترع برتر جهان در سال فلان" معرفي نكنيم كه اين توهين به آن نمايشگاه و جامعه مخترعين و مخاطبين است.

 

منبع: http://bmn.ir

 

نوشته شده توسط محمد علی میرزابابایی در تاریخ دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :