موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع اولین­ نمونه لامپ زیستی از جلبک در کشور | موسسه پلکان

 

اختراع اولین­ نمونه لامپ زیستی از جلبک در کشور

 

 

 

اختراع اولین­ نمونه لامپ زیستی از جلبک در کشور   مخترعان و پژوهشگران جهاد دانشگاهی مازندران موفق به طراحی و ساخت نمونه­ آزمایشگاهی اولیه­ لامپ زیستی با استفاده از جلبک شدند.

 

 

 

مصطفی مهدی نژاد، رئیس جهاد دانشگاهی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه مازندران، با اعلام این خبر افزود: امروزه در سراسر جهان و بویژه کلان شهرها، افزایش آلودگی هوا و گازهای گلخانه­‌ای به یکی از مهم­ترین چالش‌ها تبدیل شده است، با افزایش نگرانی­‌ها در این حوزه، طی سال­های اخیر مخترعان و پژوهشگران موفق به کشف روش­‌های نوینی در جهت کاهش آلودگی هوا با استفاده از منابع طبیعی شده­‌اند.

وی ادامه داد: در این زمینه استفاده از جلبک­ها به دلیل قدرت بالای جذب دی­‌اکسید­کربن و تولید اکسیژن و همچنین رشد سریع و آسان بعنوان یکی از روش­‌های کاهش آلودگی هوا مورد توجه قرار گرفته‌اند.

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با اعلام اینکه برخی از جلبکها علاوه بر دی­‌اکسید­کربن، توانایی جذب SO2 هوا برای تامین گوگرد مورد استفاده در سنتز پروتئین­‌ها و نیز جذب NOx هوا جهت تامین نیتروژن مورد نیاز خود را دارند، افزود: همچنین دسته­‌ای از جلبکها بعنوان جاذب‌های بیولوژیکی جهت حذف فلزات سنگین معلق در هوا می­‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

مهدی نژاد یادآور شد: پس از رشد و پایان یافتن طول عمر جلبکها، از زیست توده آنها برای تولید سوخت زیستی، محصولات بهداشتی و کودهای زیستی استفاده می­‌شود.

وی با اشاره به ساخت نمونه آزمایشگاه اولیه­ لامپ زیستی با استفاده از جلبک­ها، گفت: در این لامپ، جلبکها با استفاده از نور یک آرایه­ کم مصرف و نور طبیعی خورشید، عمل فتوسنتز و در نتیجه جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن را انجام می­‌دهند که علاوه بر این با جذب دیگر آلاینده­‌های هوا موجب پاکسازی هوا می‌شوند.

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران خاطرنشان کرد: هدف از اختراع  این لامپ زیستی، کاهش دی اکسید کربن و آلودگی هوا و همچنین تولید سوخت زیستی است.

وی خاطرنشان کرد: جهت تجاری سازی و ساخت صنعتی این طرح، به زمان بیشتری نیاز است که در راستای اجرای طرح کلان لامپ زیستی با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، اقدامات تکمیلی آن در حال انجام است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :