موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

توليد برق از رودخانه و امواج دريا با نيروگاه ابداعي محققان ايراني | موسسه پلکان

 

توليد برق از رودخانه و امواج دريا با نيروگاه ابداعي محققان ايراني

 

توليد برق از رودخانه و امواج دريا با نيروگاه ابداعي محققان ايراني  مخترعان کشورمان نوعي نيروگاه برق آبي ساخته اند که قادر است از آب آرام رودخانه، برق توليد کند.

 

 

 

 

 

 

اين نيروگاه با موفقيت در رودخانه لتيان آزمايش شده و براي رودخانه «دارآباد» نيز امکان سنجي شده است و در صورت توليد صنعتي، مي تواند تمام برق شميرانات را تأمين کند. اين نوع نيروگاه براي اولين بار در دنيا طراحي و ساخته شده و مخترع آن همچنين دستگاهي با ساختار عنکبوتي براي توليد برق از امواج دريا ساخته که در جشنواره خوارزمي جزو طرح هاي برگزيده شناخته شده است. مصطفي حدادي مخترع اين ۲ دستگاه در گفت وگو با خراسان گفت: با استفاده از اين نيروگاه مي توان انرژي را که در رودخانه به هدر مي رود، تبديل به الکتريسيته کرد و با بهره گيري از آب رودخانه براي مصارف شهري و کشاورزي برق توليد کرد.اين نيروگاه برق آبي قابليت دريافت آب را از ارتفاع ۳ هزار پايي و در جايي که آب از کوه سرچشمه مي گيرد، دارد.مي توان تعداد زيادي از اين دستگاه ها را روي کوه و جايي که آب سرچشمه مي گيرد در مسير حرکت آب نصب و از آن انرژي دريافت کرد.حدادي با بيان اين که توربين ها ۸۰ درصد انرژي آب را هدر مي دهند، گفت: توربين براي توليد برق بايد در ارتفاع ۱۵۰ متري قرار گيرد در حالي که دستگاه ابداعي براي توليد برق به ارتفاع نياز ندارد و به محض اين که آب را دريافت کند، انرژي آن را استحصال مي کند.

مکانيسم توليد برق از آب رودخانه با نيروگاه جديد

اين دستگاه که براي اولين بار در دنيا ساخته شده است، راندمان بسيار بالايي دارد و انرژي آب را با استفاده از يک تکنيک جديد استحصال مي کند و قادر است آب آرام رودخانه را بدون فشار به انرژي تبديل کند و براي اين کار، از فيزيک آب و خصوصيات ترکيبي آن استفاده مي کند. ابعاد نمونه پايلوت ساخته شده ۲ متر در ۲ متر است و اين قابليت را دارد که آب را در لوله ۲ اينچي تا ارتفاع ۸۰ متري به سمت بالا هدايت و همزمان يک کيلووات برق توليد کند. حال اگر تعداد زيادي از اين دستگاه ها در يک محل نصب شود، ظرفيت توليد برق افزايش مي يابد. پمپ، ژنراتور و گيربکس از قطعات تشکيل دهنده اين دستگاه است که گيربکس حرکت خطي را به دوراني تبديل مي کند. همچنين يک مخزن نيز در اين دستگاه تعبيه شده است که آب را دريافت و پمپاژ مي کند. اين دستگاه ۲ بار آزمايش شده که نتايج آن موفقيت آميز بوده است. اين دستگاه در بستر رودخانه قرار مي گيرد و آب آرام رودخانه را به برق تبديل مي کند در حالي که، توربين هايي که در پشت سدها قرار مي گيرد، بايد در ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متري نصب شود تا آب انباشته شده در پشت سد را که داراي فشار زيادي است، به انرژي تبديل کند. اما اين دستگاه از آب آرام رودخانه انرژي توليد مي کند و حتي اگر در مسير يک جويبار هم قرار گيرد، باز هم قادر به کار است. پس از توليد انرژي در اين دستگاه، مي توان برق توليدي را با کابل به هر مکاني که نياز است، انتقال داد.حدادي گفت: اين دستگاه در رودخانه لتيان تهران با موفقيت آزمايش و براي رودخانه «دارآباد» نيز امکان سنجي شده است و در صورتي که نمونه صنعتي آن توليد شود مي تواند تمام برق شميرانات را تأمين کند.به گفته وي، اين دستگاه داراي گواهي ثبت اختراع و تأييديه هاي علمي از پژوهشگاه نيرو و سازمان انرژي هاي نو است.دستگاه توليد برق از امواج دريا نيز اختراع قبلي اين مخترع است که داراي ۱۲ تأييديه از دانشگاه صنعتي شريف، دانشگاه اميرکبير، وزارت نيرو، بنياد نخبگان وسازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي است. حدادي گفت: اين اختراع در جلسه کارگروه وزارت نيرو مطرح و تأييد شد و بودجه اي براي توليد صنعتي آن از سوي نهاد رياست جمهوري اختصاص يافت اما متأسفانه تاکنون بودجه اختصاص يافته عملياتي نشده است.وي افزود: تا به حال هزار و ۲۰۰ پتنت در دنيا در زمينه توليد برق از امواج دريا به ثبت رسيده که ۴۵ مورد آن ها اجرايي و ۵ مورد صنعتي شده است. دستگاه ابداعي ما در اين زمينه، مشکلات اين ۵ پروژه صنعتي دنيا را رفع کرده و با جذب انرژي با ساختار عنکبوتي از امواج دريا قادر است برق توليد کند. ارتفاع و جهت موج در توليد انرژي در اين روش نقشي ندارد و دستگاه ۴۵ تا ۶۰ دقيقه بدون موج مي تواند برق بدون نوسان توليد کند. دستگاه کاملاً شناور است و به هيچ وجه غرق نمي شود.استانداري اصفهان درخواستي براي خريد اين دستگاه ارائه کرده است که هم اکنون در مرحله مکاتبات براي انجام امکان سنجي در رودخانه هاي اصفهان هستيم که پس از امکان سنجي، نمونه صنعتي دستگاه ساخته مي شود.

منبع: روزنامه خراسان

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :