موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع سیستم صنعتی میکروب‌زدایی موادغذایی با پلاسمای سرد اتمسفری در کشور | موسسه پلکان

اختراع سیستم صنعتی میکروب‌زدایی موادغذایی با پلاسمای سرد اتمسفری در کشور

 

  اختراع سیستم صنعتی میکروب‌زدایی موادغذایی توسط مخترعین

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برای اولین بار در جهان موفق به طراحی و اختراع  سیستم صنعتی میکروب‌زدایی مواد غذایی با پلاسمای سرد اتمسفری در مرکز فیزیک پلاسمای این واحد دانشگاهی شد.

 

 

 

حامد نیکمرام، کارشناس ارشد صنایع غذایی و پژوهشگر مرکز فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص این ابداع گفت: آلودگی میکروبی سبب فساد و افت کیفیت مواد غذایی می‌شود، همچنین آلودگی قارچی مواد غذایی سبب بوجود آمدن سمی بنام آفلاتوکسین می‌شود.

وی ادامه داد: آلودگی طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی به آفلاتوکسین‌ها، امروزه به عنوان یک معضل اقتصادی و تهدید جدی برای سلامت بشر در دنیا شناخته شده است. حد مجاز و استاندارد سم آفلاتوکسین یکی از شاخص‌های امکان صدور مواد غذایی در تمامی دنیا بوده و امروزه چه بسیار محموله‌هایی که به دلیل بالا بودن میزان سم آفلاتوکسین از حد مجاز، مجوز ورود به بازارهای جهانی را به دست نمی‌آورند.

نیکمرام خاطرنشان کرد: غلات و دانه‌های روغنی و آجیلی از مستعدترین محصولات برای آلودگی و بعنوان مناسبترین بستر طبیعی برای قارچ‌های آفلاتوکسین زا بشمار می‌روند.

وی تصریح کرد: روش‌های موجود جهت کاهش بار میکروبی مواد غذایی سبب کاهش شدید ارزش غذایی و تغییر خصوصیات فیزیکی و عطر و طعم موادغذایی می‌شوند، همچنین کارایی این روش‌ها نسبت به هزینه مصرف شده جهت انجام این فرآیندها ناچیز بوده و علاوه برنداشتن صرفه اقتصادی و افزایش قیمت تمام شده، سبب کاهش ارزش تغذیه‌ای شده و آثار نامطلوب و موادشیمیایی زیان باری بر جای می‌گذارند.

پژوهشگر مرکز فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات گفت: ارائه روشی نوین برای استریل کردن این قبیل موادغذایی به طوری‌که علاوه بر استریل کردن بر ارزش غذایی محصول تاثیری نگذارد، از اهمیت بالایی برخورداراست.

وی تاکید کرد: در این پروژه به طراحی و ساخت دستگاه میکروب‌زدایی مواد غذایی با استفاده از پلاسمای سرد اتمسفری با تکنولوژی منحصر به فرد و مناسب برای استریل کردن طیف گسترده‌ای از مواد غذایی صادراتی که بتواند بدون آسیب به ارزش غذایی، میکروارگانیسم‌ها را به نحو تاثیرگذاری از بین ببرد، پرداخته شده است.

نیکمرام گفت: از خصوصیات بارز این دستگاه می‌توان به غیرحرارتی بودن آن، عدم استفاده از مواد شیمیایی و قابلیت استریل کردن انواع مواد غذایی از قبیل پسته، بادام، فندق، آجیل، خشکبار، غلات، حبوبات، دانه‌های روغنی، زعفران و انواع پودرها و ادویه جات بدون اینکه به رنگ، عطر، طعم و خصوصیات تغذیه‌ای مواد غذایی تاثیر داشته باشد، اشاره کرد.

وی افزود: از دیگر خصوصیات ممتاز این دستگاه، استرلیزاسیون به روش پیوسته است که علاوه بر بالابردن دقت و سرعت بخشیدن به فرآیند، سبب صنعتی بودن دستگاه می‌شود.

محقق واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: این دستگاه هیچ‌گونه مشابه داخلی و خارجی ندارد و برای اولین بار در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات به سرپرستی دکتر محمود قرآن‌نویس و با به کارگیری دستگاه‌های فوق حرفه‌ای و پیشرفته ساخته شده در این مرکز، به انجام رسیده است.

نیکمرام خاطرنشان کرد: این دستگاه به ثبت داخلی رسیده و موفق به اخذ تاییدیه علمی شده است. همچنین مراحل ثبت بین‌المللی این دستگاه از طریق مراجع ذیربط در حال انجام است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :