موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع نسل جدید سیستم‌های تصفیه پساب معادن شن و ماسه در کشور | موسسه پلکان

 

اختراع نسل جدید سیستم‌های تصفیه پساب معادن شن و ماسه در کشور

 

ثبت اختراع نسل جدید سیستم‌های تصفیه پساب معادن شن و ماسه مخترعان و محققان شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت نسل جدیدی از سیستم تصفیه پساب معادن شن و ماسه شدند.

 

 

 

 

 

 

 

مهدی خسروی، دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران (آب) دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور و مجری طرح نسل جدید سیستم تصفیه پساب معادن شن و ماسه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه آب از ضروری‌ترین عوامل توسعه جوامع انسانی است گفت: ایران از جمله کشورهایی است که تامین آب برای مصارف مختلف را از دغدغه‌های مهم در راستای توسعه پایدار مد نظر دارد. این واقعیت سبب شده است تا امروزه با کاهش روز افزون سرانه آب تجدید شونده مواجه شویم، از این رو با پیشرفت صنایع نیاز بیشتر به آب و منابع پایدار آب احساس می‌شود.

وی در خصوص سیستم تصفیه پساب معادن شن و ماسه افزود: این دستگاه که قادر به بازیافت و تصفیه پساب معادن شن و ماسه است از راندمان بالایی در تصفیه پساب این نوع معادن به ویژه پساب‌های خاک رس برخوردار است.

خسروی ادامه داد: در این طرح جهت حذف پساب شن و ماسه از فرآیند ته‌نشین کننده‌های پربار استفاده شده که زمان تصفیه پساب معادن شن و ماسه با استفاده از این دستگاه یک ششم دستگاه‌های متعارف و سنتی است.

مجری طرح در خصوص فرآیند تصفیه در این سیستم اظهار کرد: در مرحله اول یک سری مواد منعقدکننده جهت افزایش سرعت ته‌نشینی شن و دیگر املاح به پساب افزوده می‌شود که در این زمینه موفق به تولید ماده منعقد کننده مناسب نیز شده‌ایم. پس از انعقاد و ته‌نشینی، مواد به صورت لجن از سیستم جدا و آب تصفیه شده به چرخه تولید بازگردانده می‌شود.

به گفته وی از مواد ته‌نشین شده می‌توان در صنایع مختلف از جمله آجرسازی، خطوط انتقال برق و غیره استفاده کرد.

خسروی تصریح کرد: با استفاده از این دستگاه می‌توان مصرف آب را به ازای تولید هر تن شن وماسه تا 70 درصد کاهش داد. کاهش 60 درصدی هزینه سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری در مقایسه با دستگاه‌های متعارف از مهمترین ویژگی‌های دستگاه تصفیه پساب معادن شن و ماسه است.

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه در مدت یک سال با هزینه‌ای حدود 400 میلیون ریال طراحی و ساخته شده است.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :