موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع و مجوز بهره برداری | موسسه پلکان

اختراعات
اختراع و مجوز بهره برداری

 

اختراع و مجوز بهره برداری


بشر امروزی به منظور پیشرفت، توسعه و افزایش رفاه سخت نیازمند تکنولوژی جدید و محصولات فکری است. با آگاهی از چنین نیازی است که هم دولت و هم بخش خصوصی بویژه در کشورهای در حال توسعه همواره متقاضی چنین محصولاتی هستند. دولت به منظور افزایش رفاه اجتماعی و بخش خصوصی نیز به منظور عقب نماندن از رقیبان تجاری خود و هم‌چنین حفظ موقعیت خویش در بازار بویژه در میان مصرف‌کنندگان پیوسته در پی تحصیل تکنولوژی جدید هم رایگان عرضه نمی‌شود چرا که محصول ماهها و گاه سالها تلاش و سرمایه گذاری است. صاحبان تکنولوژی یا همان صاحبان حقوق مالکیت صنعتی یا خود مستقیما بهره برداری از این حقوق را به عهده می‌گیرند و محصولات خود را روانه بازار می نمایند یا اینکه ممکن است چنین کاری را به دلائل مختلف مقرون به صرفه نبینند و تصمیم بگیرند این حقوق را به دیگری انتقال دهند یا آنکه با حفظ مالکیت خود بر چنین حقوق، صرفا به دیگری برای استفاده از آن اعطای مجوز یا لیسانس کنند. استفاده بدون مجوز از این حقوق توسط دیگری هم مسئولیت زاست و برای مصونیت از تعقیب بایستی از دارندگان این حقوق مجوز اخذ کرد. طریق معمول در این خصوص انعقاد قرارداد لیسانس است. 
اختراع و سایر حقوق مالکیت فکری ( مجموعه حقوق مالکیت فکری)حقوق انحصاری را به صاحبانشان اعطا می کنند. این حقوق انحصاری به صاحبان خلاقیت های فکری اجازه می دهد که با فروش محصولی خاص به منافع تجاری دست یابند. اما ممکن است برای ایجاد سود با استفاده از خلق محصول قابل عرضه در بازار، سرمایه ی زیاد و مهارت و امکانات خاصی لازم باشدکه برای مبدعان مستقل حتی شرکت های کوچک غیر قابل دسترس است. معمولا شرکت های بزرگ با سرمایه گذاری های وسیع می توانند به چنین توسعه، تولید و توانایی بازاریابی مناسب دست یابند. مجوز بهره برداری به صاحبان حقوق مالکیت های فکری اجازه می دهد که منابع خود را به بهترین شکل تخصیص دهند و از هزینه های کلی در توسعه ی بیش تر اختراع بکاهند. 
یک مبدع می تواند حقوق مالکیت فکری خود را با یک مبلغ توافقی، یک جا بفروشد. این شیوه ی فروش، فرآیند حقوقی ساده ای است اما مشکلات و مسائل خاصی هم دارد؛ مثلا توافق بر قیمت محصولی که هنوز بازار بالقوه ی آن مشخص نیست، کاری بس دشوار است؛ یا ممکن است سوالات و دغدغه های زیادی در ذهن طرفین ایجاد شود؛ برای نمونه، ممکن است این نکته به ذهن خریدار خطور کند که شاید بتواند محصولی مشابه را از فروشنده ای دیگر با قیمت کمتر بخرد یا اینکه ممکن است این محصول اساسا قابلیت تجاری سازی را نداشته باشد. از طرفی، فروشنده هم به این فکر کند که ممکن است خریدار، بازارهای بالقوه ای را بیابد و در نتیجه به سود هنگفتی دست یابد که در مقایسه با منافع واگذاری حق مالکیت فکری، ناچیز به شمار می رود و او سهم زیادی در کسب منافع نداشته باشد. مجوز بهره برداری می تواند راه حل مفیدی برای از بین بردن ترس و برآوردن خواسته های فروشنده و خریدار حقوق مالکیت فکری برای از بین بردن ترس و برآوردن خواسته های فروشنده و خریدار حقوق مالکیت فکری باشد. 
قراردادهای مجوز بهره برداری، ابزارهایی انعطالف پذیرند که موجب می شوند در حوزه ی فنون انبوه که در آن اختراعات مکمل مانع ورود محصول به بازار می شوند مشکلات کم تری به وجود می آیدو از دعواهای نقض حقوق مالکیت فکری کاسته شود. مجوزهای بهره برداری متقابل به مبدعان، اجازه می دهد زمانی که فناوری های آن ها به هم پیوسته است، بدون نقض حقوق یکدیگر، به بهره برداری از حقوق شخصی شان بپردازند؛ مجوزهای متقابل (که در آن هریک از طرفین مجوزی را به طرف دیگر می دهد )برای آزاد سازی بازارها به کار می روند و به کاهش اختلافات و اقامه ی دعواهای سنگین کمک می کند. 
گفتنی است که مجوز بهره برداری اغلب با توافق نامه های همکاری، مانند قراردادهای تحقیقاتی، قراردادهای توسعه و قراردادهای سرمایه گذاری مشترک و همانند آن همراه است. 

قلمرو انحصاری (Exclusive territory )
معمولا طرفین در قرار داد بهره برداری از اختراع یا طرح صنعتی قلمرو و محدوده ای را ک در آن ساخت یا فروش یا هر دو یا استفاده فقط در محدوده قلمرو مخصوص و معین صورت گیرد و همچنین ممکن است تنظیم قرار داد بهره برداری به نحوی باشد که ساخت یا فروش یا هر دو یا استفاده از اختراع محدود به قلمرو معین و انحصاریباشد .

 

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ پنجشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴