موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

حمایت از طرح صنعتی در خارج از کشور | موسسه پلکان

طرح صنعتی
حمایت از طرح صنعتی در خارج از کشور

 

حمایت از طرح صنعتی در خارج از کشور

اگر شرکت شما قصد دارد محصولات دارای طرح اصل را صادر کند یا قصد دارد اجازه تولید، فروش یا صادرات این نوع محصولات را به سایر شرکت­ها در کشورهای خارجی تفویض کند باید حمایت از طرح­های خود در این کشورها را در نظر بگیرد، تا بتوانید از همان منافع ناشی از حمایت در خارج برخوردار شوید که در بازار داخلی نیز از آن برخوردار هستید.

حمایت از طرح­های صنعتی به قلمرو کشورها محدود می­شود. این یعنی حمایت از طرح صنعتی بطورکلی به کشور یا منطقه­ای محدود است که طرح مکزبور را در آنجا ثبت کرده­اید. بنابراین اگر مایلید طرح صنعتی­تان در بازارهای صادراتی حمایت شوند باید مطمئن شوید در آن کشورهای خاص تقاضانامه کسب حمایت تسلیم شده باشد.

باید حتما به خاطر داشته باشید که ظرف 6 ماه از تاریخی که تقاضای کسب حمایت در اولین کشور تسلیم شد فرصت دارید هنگام تقاضای کسب حمایت در سایر کشورها حق تقدم ادعا کنید. پس از اینکه این مدت منقضی شد نمی­توانید حمایت از طرح خود در کشورهای خارجی را تقاضا کنید، چون طرح شما جدید محسوب نمی­شود.

سه راه برای حمایت از طرح­های صنعتی شما در کشورهای  خارجی وجود دارد:

 1- مسیر ملی: شرکت­ها می­توانند بطور جداگانه به ادارات مالکیت معنوی هر کشوری که قصد دارند در آنها حمایت کسب کنند تقاضانامه مربوطه را تسلیم کنند. این فرایند ممکن است پیچیده و دست و پاگیر و گران باشد چون معمولا به ترجمه به زبان محلی و همچنین پرداخت هزینه­های اداری و گاهی حقوقی نیاز خواهد بود.

2- مسیر منطقه ای: اگر مایلید طرح خود را در گروهی از کشورها ثبت کنید که عضو معاهدات منطقه­ای هستند که ثبت طرح­ها را در بیش از یک کشور امکان­پذیر می­کنند می­توانید یک تقاضانامه به اداره منطقه­ای مالکیت معنوی تسلیم کنید. ادارات منطقه­ای مالکیت معنوی شامل ادارات زیر هستند:

  • اداره منطقه­ای مالکیت صنعتی آفریقا برای حمایت از طرح­های صنعتی در کشورهای آفریقاییِ انگلیسی زبان.
  • اداره طرح­های بنلوکس برای حمایت در بلژیک و هلند و لوکزامبورگ.
  • اداره هماهنگ سازی بازارهای داخلی برای طرح­های اتحادیه اروپایی.
  • سازمان مالکیت معنوی آفریقا برای حمایت در کشورهای آفریقایی فرانسه زبان.

3- مسیر بین المللی: شرکت­هایی که مایلند طرح­هایشان را به طور بین المللی در کشور های متععد ثبت کنند نیز می­توانند از موافقتنامه لاهه درباره سپردن بین­المللی طرح­های صنعتی استفاده کنند که معاهده­ای است که سازمان جهانی مالکیت معنوی اجرای آنرا به عهده دارد. متقاضی که اهل یکی از کشورهای عضو موافقتنامه لاهه است می­تواند یک تقاضانامه بین­المللی به سازمان جهانی مالکیت معنوی تسلیم کند. پس از آن طرح مورد نظر در کشورهای عضو موافقتنامه که متقاضی مایل به کسب حمایت از آنها باشد حمایت خواهد شد. این موافقتنامه مکانیزم آسانتر و ارزانتر برای تقاضای ثبت طرح صنعتی در کشورهای مختلف را در اختیار متقاضیان قرار می­دهد.

هزینه­های ثبت یک طرح صنعتی طبق موافقتنامه لاهه بر اساس تعداد طرح­هایی که باید حمایت شود و تعداد کشورهای مورد نظر متفاوت خواهد بود. برای مثال هزینه حمایت پنج طرح در یازده کشور از طریق مسیر بین­المللی سیستم لاهه در حدود 900 فرانک سوئیس خواهد بود.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲