موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

حمایت طرح های صنعتی | موسسه پلکان

طرح صنعتی
حمایت طرح های صنعتی

حمایت طرح های صنعتی 

 

در بسیاری از کشورها طرح صنعتی باید ثبت شود تا با قوانین طرح های صنعتی مورد حمایت قرار بگیرد.

به منظور ثبت یک طرح صنعتی باید تقاضا نامه ثبت آنرا به اداره ملی مالکیت معنوی کشوری تسلیم کنید، که حمایت در آن کشور مورد نظر است.

 

ثبت طرح صنعتی،ثبت طرح،طرح صنعتی

 

درباره برخی از کشورها یا مناطق اقتصادی مشترک مانند اتحادیه اروپا باید به این نکته اشاره  شود  که در آنها قوانین جدید کسب حمایت محدود برای طرحی صنعتی برای طرح­های ثبت نشده به مدت 3 سال از تاریخ انتشار طرح در اتحادیه اروپائی را امکان پذیر ساخته است.

طرح ثبت نشده به شرکت­ها فرصت می­دهد قبل از اینکه هزینه و مشکلات ثبت تمام طرح­هایشان که بسیاری از آنها ممکن است در بازار موفق نباشد را متحمل شوند، فروش محصولاتشان در بازار را امتحان کنند. بعلاوه برخی طرح­ها به ویژه طرح­های مربوط به صنعت پوشاک و مد ممکن است مدت کوتاهی در بازار بمانند. برای این محصولات طرح ثبت شده گزینه خوبی است. با این حال پس از اینکه محصول تولید شد طراحان آن تا مدت 12 ماه فرصت دارند آنرا به ثبت برسانند.

حمایت مقرر برای طرح ثبت نشده محدود است چون اعمال حقوق ناشی از آن طرح ثبت شده دشوارتر و مدت آن کوتاهتر است زیرا مدت آن 3 سال است، در حالیکه طرح ثبت شده در اتحادیه اروپا 25 سال حمایت می­شود.

بسته به قانون ملی خاص و نوع طرح یکی از این گزینه­های حمایت از طرح صنعتی می­تواند قانون کپی رایت باشد.کپی رایت به طور کلی حق انحصاری برای آثار ادبی و هنری مقرر می­کند، زیرا در برخی کشورها بعضی از طرح­ها ممکن است اثر هنری یا هنر کاربردی حساب شوند و در نتیجه حمایت کپی رایت می­تواند گزینه­ای جذاب برای موسسات و بنگاه­های کوچک و متوسط باشد.

بعلاوه در برخی کشورها اگر یک طرح صنعتی در بازار بعنوان یک علامت تجاری عمل کند می­توان از آن بعنوان یک علامت تجاری سه بعدی حمایت کرد. این امر در مواردی کاربرد دارد که شکل محصول یا بسته بندی آن دارای صفت مشخصه و متمایز کننده باشد.

قانون رقابت ناعادلانه ممکن است در برخی کشورها طرح صنعتی یک شرکت را در برابر تقلید توسط رقبای آن مورد حمایت قرار دهد.

 

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲