موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت برند در افغانستان و حمایت از آن | موسسه پلکان

علامت تجاری
ثبت برند در افغانستان و حمایت از آن

 

ثبت برند در افغانستان و حمایت از آن


ثبت برند در افغانستان

صاحب برند در صورت واجد شرایط بودن می تواند نسبت به ثبت برند در افغانستان اقدام کند. تنها از یک راه ثبت برند در افغانستان امکان پذیر است:

در این صورت صاحب برند، به اداره ثبت علامت تجاری کشور افغانستان مراجعه و در صورت دارا بودن شرایط، برند خود را در آنجا به ثبت می رساند. این روش می تواند بسیار پر هزینه و زمان بر باشد، اما از آنجایی که افغانستان عضو هیچ معاهده و پروتکلی نیست تنها راه موجود برای ثبت برند در افغانستان به شمار می رود. 


طبق ماده 19 آیین نامه ثبت علائم تجاری در افغانستان علامت تجارتی از تاریخ ارائه درخواست به دفتر ثبت مرکزی (بخش ثبت علامت تجارتی)، مورد حمایت قرار می گیرد.
ثبت
علامت تجاری یا ثبت برند دارای حق سرزمینی یا قلمرویی است، به این صورت که علامت تجاری یا برند مورد نظر فقط در منطقه یا کشوری مورد حمایت قرار می گیرد که علامت تجاری یا برند در آن منطقه به ثبت رسیده باشد. به عبارت دیگر اگر متقاضی ثبت برند ،  برند خود را در افغانستان به ثبت نرساند آن برند در افغانستان قابل حمایت نیست و اشخاص به راحتی می توانند حقوق ناشی از ثبت برند را در افغانستان نقض کنند و صاحب برند حق هیچگونه اعتراضی را در این خصوص ندارد. به هر حال تنها با ثبت برند در افغانستان  و بر خوردار شدن از حقوق ناشی از ثبت برند در این کشور است که صاحب برند، این توان و اختیار را کسب خواهد کرد که به راحتی کالاها و خدمات خود را با برند ثبت شده به این کشور صادر می کند. خلاصه اینکه حقوق قانونی ناشی از ثبت برند اصولا به قلمرو کشوری که ثبت در آن صورت گرفته است محدود می گردد. بنابراین ثبت معتبر یک برند در کشور افغانستان فقط صاحب برند را در این کشور از حقوق مربوط برخوردار می کند و این ثبت نمی تواند دارای اثر در کشورهایی باشد که علامت هنوز در آن کشورها به ثبت نرسیده است.
به طور کلی حمایت از برند در افغانستان تنها  از طریق ثبت امکان پذیر است. بویژه در مواردی که با
برند یکسان یا برندی که بطور گمراه کننده مشابه است تعارضی بوجود آید ثبت برند حمایت بیشتری را تامین خواهد کرد. 
اصولا در کشور های مختلف جهان،
نام تجاری به دو طریق حقوقی و کیفری مورد حمایت قرار میگیرد، بنابراین در افغانستان، برند به همین دو طریق مورد حمایت قرار میگیرند. برای مطالعه حمایت حقوقی و حمایت کیفری کلیک کنید.

نکته: همانطور که مستحضر هستید ثبت برند در افغانستان نیازمند دریافت ویزا و سفر به کشور افغانستان و مراجعه به اداره ثبت علامت تجاری افغانستان می باشد. شخصی که به اداره ثبت علامت تجاری افغانستان مراجعه میکند باید از تمامی حقوق ثبت برند در این کشور آگاه باشد و این برای همه افراد و شرکت ها امکان پذیر نیست.  موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان یکی از کارگزاران ثبت برند در افغانستان است، شما می توانید برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:  

05137679797 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴