موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت طرح صنعتی | موسسه پلکان

امروز دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹

طرح صنعتی چیست؟

به طور کلی طرح صنعتی  علمی برای بهبود زیبا شناسی، طراحی ارگونومیک، عملکرد و یا قابلیت استفاده از یک محصول می باشد، و حتی می توان گفت طرح صنعتی برای بهبود عرضه ی محصول به بازار و تولید آن مورد استفاده قرار میگیرد. 

نقش طرح صنعتی برای ایجاد و اجرای راهکارهایی برای طراحی فرم، قابلیت استفاده، ارگونومی فیزیکی، بازاریابی، توسعه تجاری و فروش محصولات میباشد.

طرح صنعتی در حد وسیعی در تولیدات صنعتی و صنایع دستی از قبیل ساعت ها، جواهر آلات، مدل و اقلام تجملی، ابزار آلات پزشکی، اسباب خانگی مبلمان ، لوازم الکترونیکی ، وسایل نقلیه ، ساختارهای مربوط به معماری ، طرح های پارچه و بافتنی ، و اقلام ساده کننده کار مثل لوازم خانه و اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

به عنوان یک قاعده کلی یک طرح صنعتی متشکل است از:
1- ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک محصول.
2- ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، الگوها، خطوط یا رنگ یک محصول.
3- ترکیبی از یک یا چند ویژگی از ویژگیهای مذکور.

 

 

ثبت طرح صنعتی،طرح صنعتی،طرح

 

مدت حمایت از طرح صنعتی

مدت حمایت از طرح صنعتی ثبت شده در کشورها متفاوت است ولی این مدت معمولا حداقل 10 سال است. در بسیاری از کشورها مالکین حق باید مدت حمایت از طرح خود را پس از 5 سال تمدید کنند. 

بطور کلی شخصی که طرح را بوجود آورده است یا اگر وی بموجب یک قرارداد کار میکند کارفرمای او میتواند ثبت طرح را تقاضا کند. متقاضی میتواند یک شخص حقیقی یا یک شخص حقوقی باشد. در هر دو صورت تقاضانامه ثبت را میتوان بطور مستقیم یا از طریق وکیل تسلیم نمود. اگر شما متقاضی خارجی هستید ممکن است مجبور شوید تقاضانامه خود را توسط وکیلی تسلیم کنید که اداره مالکیت معنوی کشور مورد نظر وی را تایید کرده است.

اظهارنامه ثبت طرح صنعتی

الف- متقاضیان ثبت طرح صنعتی باید فرم مخصوص اظهارنامه طرح صنعتی را تکمیل نمایند و آنرا به اداره مالکیت صنعتی تسلیم نمایند. 

ب- اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در فرم مخصوص (نسخه الکترونیکی اظهارنامه) و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ ، توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء شود.

ج- مدارك ذکر شده دراین لینک بايد ضميمه  اظهارنامه شوند.

مدارک ثبت طرح صنعتی 

شخص حقوقی

– روزنامه تاسیس و تغییرات شرکت
– کپی شناسنامه و کارت ملی مالک و طراح
– نمونه کالا / عکس  (از ۶ زاویه مختلف)
– آدرس و کدپستی

شخص حقیقی
– کپی شناسنامه و کارت ملی مالک
– کپی شناسنامه و کارت ملی طراح
– نمونه کالا / عکس (از ۶ زاویه مختلف)
– آدرس و کد پستی

 

مراحل ثبت طرح صنعتی 

برای مطالعه مراحل ثبت طرح صنعتی به صفحه مراحل ثبت طرح صنعتی مراجعه نماید.

 

بر اساس قوانین برخی از کشور ها ، یک طرح صنعتی قابل حمایت باید جدید باشد.قوانین تعداد دیگری از کشور ها شرط ابتکاری و اصیل بودن را برای طرح صنعتی لازم و ضروری دانسته اند.

خدمات ثبت طرح صنعتی

این خدمات شامل مشاوره تخصصی در خصوص طرح صنعتی مورد نظر، تهیه تصاویر و انجام کلیه مراحل ثبت طرح صنعتی در اداره مالکیت صنعتی ایران می باشد.

در این خدمت پلکان کلیه امور اجرایی مربوط به ثبت طرح صنعتی را به نمایندگی از متقاضی انجام می دهد. 

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳