موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

مصاحبه با سعید صحرا نورد یکی از مخترعین پلکان | موسسه پلکان

 

مصاحبه با سعید صحرا نورد یکی از مخترعین پلکان

 

1.    لطفا خودتان را معرفی نمایید و از سوابق تحقیقاتی و کاری تان بگویید؟
به نام پرودگار مهربان. سیدسعید صحرانورد هستم، متولد سال 1366، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد عمران در گرایش سازه از دانشگاه فردوسی مشهد. از سال 1390 تحقیق و پژوهش در زمینه تکنولوژی بتن پیشرفته را آغاز نمودم و امروزه با عنایت خداوند متعال یک شرکت پژوهشی را به ثبت رسانده و در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری بخش صنعت مشغول به ادامه فعالیت های پژوهشی خود و تجاری سازی آنها هستم.


2.    آیا تاکنون اختراع دیگری هم داشته اید؟
خیر.


3.    لطفا بفرمایید اختراع حاضر شما چیست و در چه زمینه ای کاربرد دارد؟
عنوان این اختراع "ساخت بتن فوق سخت با استفاده از نانولوله‌های کربنی عامل‌دار" است. این نوع بتن علاوه بر اینکه مقاومت فشاری بالایی دارد و می تواند در ضخامت های بسیار کمتر از بتن معمول استفاده شود، دارای مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه بوده و از سختی بسیار بالایی نیز برخوردار است. به علت داشتن این ویژگی ها می‌توان از این بتن در کف پوش های سخت صنعتی، باند فرودگاه، ستون پل ها، بدنه سدها و ساختمان های سیاسی و نظامی که در معرض شلیک گلوله قرار دارند استفاده نمود.


4.    آیا فرد دیگری هم در اجرای این اختراع با شما همکاری داشته اند؟ لطفا معرفی نمایید.
بله، جناب آقای پروفسور حسن حاجی کاظمی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد که از مشاوره های ایشان بهره برده ام.


5.    ایده این اختراع چگونه به ذهنتان رسید و چرا به فکر اجرای آن افتادید؟
نانولوله های کربنی لوله‌هایی از جنس کربن هستند و هزاران بار از یک تار مو ریزترند. این لوله‌ها خواص مکانیکی شگفت انگیزی دارند و به علت ساختار کربنی باعث افزایش سختی می‌گردند. استفاده از نانولوله های بتنی در صنعت بتن در دهه اخیر آغاز شده است، اما به علت مجموعه ای از نکات فنی اکثر پژوهش ها بر روی سیمان – و نه بتن -  متمرکز شده است. در این اختراع برای اولین بار از نانولوله های دارای گروه های عاملی کربوکسیل و کربونیل در بتن پودری استفاده شده است. کنار هم قرار گرفتن نانلوله‌های کربنی عامل‌دار و بتن پودری باعث خلق بتنی جدید با سخت بسیار بالا می‌گردد.


6.    آیا در اجرای این اختراع با مشکلاتی هم مواجه شده‌اید؟
از آنجا که این اختراع بر پایه تکنولوژی نانو قرار دارد برای انجام تحقیقات، تجهیزات پیشرفته‌ای مورد نیاز بود که با تلاش بسیار و انجام هماهنگی های متعدد امکان استفاده از تجهیزات دانشگاه فردوسی مشهد فراهم شد. قسمت دیگر از مشکلات مربوط به بخش فنی تحقیقات و نحوه استفاده از نانولوله‌ها در ساختار بتن بود که با تلاش و کمک خداوند متعال مرتفع شد.


7.    برای ثبت اختراعتان از چه طریقی اقدام نموده‌اید ؟
مراحل اولیه تشکیل پرونده را بنده بصورت شخصی پیگیری نمودم. اما در ادامه به علت بوجود آمدن مشکلات اداری و نیاز به رفت وآمدهای مکرر به تهران که برای بنده مقدور نبود، موسسه محترم پلکان را به عنوان وکیل پرونده انتخاب نموده و سایر مراحل را به ایشان سپردم. جا دارد در اینجا از زحمات مجدانه و نظم کاری این موسسه قدردانی کنم.


8.    در مسیر ثبت اختراع چه موسسات و سازمانهایی از اختراع شما حمایت نمودند؟
در مرحله اول موسسه پلکان به عنوان مشاور و وکیل پرونده و در مرحله دوم مجموعه مالکیت فکری دانشگاه فردوسی مشهد.


9.    هم اکنون اختراع شما در چه مرحله‌ای است؟
نتایج این پروژه اکنون بصورت محصول نیمه صنعتی تولید شده است. اما با توجه به اینکه انجام این پروژه نیازمند تجهیزات گرانقیمت می‌باشد، به نظر می‌رسد مسیر سختی برای تولید انبوه این اختراع در پیش داشته باشیم. همچنین به نظر بنده باید منتظر ماند تا سطح تکنولوژی نانو در کشور به سطوح بالاتری ارتقاء یابد تا برای تامین نانولوله‌های کربنی نیازمند واردات نباشیم.


10.    برای تجاری سازی اختراعتان چه برنامه‌ای دارید؟
اکنون نمونه‌های اولیه آماده شده‌اند و برای جذب حمایت های مالی و تحقیقات تکمیلی برای کاهش هزینه‌های تولید در حال فعالیت مستمر هستیم. اما همانطور که گفتم مسیر سختی در پیش داریم.


11.    در انتها، در صورت تمایل می‌توانید از کسانی که شما را در این راه همراهی نمودند قدردانی نمایید.
ابتدا از پدر و مادرم به خاطر حمایت هایشان و سپس از اساتید محترم گروه عمران دانشگاه فردوسی مشهد آقایان دکتر حاجی کاظمی، دکتر توکلی زاده و دکتر شهابیان به پاس الطافشان نهایت قدردانی را دارم.

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ سه شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۴
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :