موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ضرورت تقویت کانون نخبگان با رسالت رشد استعداد افراد در واحدهای دانشگاه آزاد | موسسه پلکان

 

ضرورت تقویت کانون نخبگان با رسالت رشد استعداد افراد در واحدهای دانشگاه آزاد


معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شناسایی مشکلات صنعت و جامعه ضرورت اصلی حوزه پژوهش است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی در جریان بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه، در جمع هیات رئیسه این دانشگاه افزود: لازم است این حوزه با ارائه راه حل‌های علمی،‌ ارتباط و تعامل بیشتری را با مدیران صنعت و مردم برقرار کند تا اهداف پیش بینی شده در رسالت دانشگاه تحقق پیدا کند.

وی اظهار امیدواری کرد دانشگاه آزاد اسلامی که با هدیه یک میلیون تومانی حضرت امام خمینی (ره) و به همت والا و مجاهدت مسؤولان وقت شکل گرفته و به یک مجموعه عظیم در کشور تبدیل شده، در دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی که از طرف دکتر میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دهه چهارم دانشگاه با هدف توسعه کیفی نام گذاری شده، بتواند رسالت خود را در سطح ملی به سرانجام برساند.

وی ادامه داد: لازم است مسؤولین دانشگاه‌ها با خیرین شهرستان تعامل برقرار کرده و با برگزاری جلساتی، افراد خیر را در امور دانشگاه مشارکت داده و با برنامه ریزی حرکت کنند.

واشقانی فراهانی با بیان اینکه دانشگاه باید برای جلب اعتماد مردم‌ گام های مثبتی بردارد، تاکید کرد: کانون نخبگان باید با رسالت رشد استعداد افراد در دانشگاه‌ها تقویت شود و در این راستا ضروری است که دانشگاه با دانش آموختگان خود ارتباط و تعامل داشته باشد.

وی گفت: در روند جدید سعی داریم تدوین آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها با نظرخواهی و مشارکت معاونین پژوهشی واحدها صورت پذیرد و پس از بررسی در کمیته‌های کارشناسی و نتیجه گیری و تدوین آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها،‌ جهت اجرا به واحدها ابلاغ شود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در واحد ساوه، ارائه گزارش جامع ریاست واحد ساوه از عملکرد واحد بویژه در مورد کاهش هزینه‌ها و کیفیت غذای دانشجویی و صرفه جویی بسیار مناسب دراین بخش با تغییر نوع گوشت مصرفی در سلف سرویس، اجرای طرح‌ها و پروژه‌های درآمدزایی، جذب بودجه پژوهشی باقیمانده و اعلام اقلام مورد نیاز کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، برگزاری دومین همایش مباحث نوین در کشاورزی و پیشنهادات مختلف در بخش پژوهش و ارسال فهرست کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های واحد ساوه را با زیربنا و تجهیزات موجود و نوع خدمات دهی، به حوزه معاونت پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی خواستار شد.

وی همچنین در خصوص اجرای طرح‌ها و فعالیتهای اقتصادی و درآمدزایی گفت: در این خصوص باید به گونه‌ای عمل شود که شأن و جایگاه دانشگاه حفظ شود که البته راهکارهای اجرایی این مهم تدوین و به واحدهای دانشگاهی ابلاغ خواهد شد.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد همچنین با ابراز خشنودی از عملکرد دانشگاه ساوه در راستای توسعه علمی و ایجاد ظرفیتهای قابل توجه در این واحد، مزیت‌های منطقه‌ای موجود را فرصت مناسبی برای توسعه واحد ساوه دانست و تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی همواره در حل مشکلات آموزش عالی از یک سو و حل مشکلات جامعه از سوی دیگر ایفای نقش خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ساوه نیز با تشریح وضعیت واحد و موقعیت استراتژیک شهرستان گفت: ساوه دارای ۲۶۰ هزار نفر جمعیت با رشد سالانه ۱۰ درصدی جمعیت، ‌دارا بودن بزرگترین شهر صنعتی کشور با۵۵۰ شرکت، تولید محصولات کشاورزی بالا، دارا بودن ۱۱هزار هکتار باغ انار، 7 هزار هکتار باغ پسته، ۳ هزار هکتار باغ زیتون، شهرک گلخانه‌ای آوه و قرارگرفتن در شاهراه مواصلاتی کشور و نزدیکی به تهران یکی از شهرهای مهاجرپذیر کشور است که این موقعیت، تاثیر بسیار مثبتی در جذب دانشجویان به این واحد دارد.

دکتر مهدی پرویز ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی ساوه دارای رشته‌های فنی منحصر به فرد در منطقه است و جهت تهیه تجهیزات آموزشی و پژوهشی مورد نیاز هرگونه اقدامی به عمل آمده و شرایط مطلوبی مهیا شده است.

وی اضافه کرد: این دانشگاه دارای سه دانشکده فنی و مهندسی، علوم انسانی، کشاورزی و دانشکده سما و پردیس علوم تحقیقات است که مجموعا در این سه سایت بیش از 12 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند و 850 نفر کادر هیات علمی، استاد مدعو و کارمند همکاری دارند.

پرویز خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی ساوه دارای ۳۱۳ هکتار زمین شامل سایت مرکزی و شهرک دانشگاهی خاتم الانبیاء (ص) است که یکصد هکتار آن جهت احداث پردیس علوم تحقیقات در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به عملکرد پژوهشی این مرکز علمی گفت: این دانشگاه تا کنون ۷۴ جلد کتاب، ۳۷۵ مقاله ISI ، یکصد و 60 مقاله در همایش‌های خارجی و ۲۲۰ مقاله در مجلات علمی پژوهشی کشور و ۶۳۰ پایان‌نامه دانشجویی، ۱۴۰ طرح پژوهشی پایان یافته، ۳۵ طرح درحال اجرا و اجرای ۹ طرح برون دانشگاهی، ۲۷طرح باشگاه پژوهشگران جوان و فعالیت ۱۵ انجمن علمی را در کارنامه خود دارد.

وی اضافه کرد: تاکنون سه همایش ملی، پنج همایش منطقه‌ای و ۱۵ همایش داخلی در این دانشگاه برگزار شده که نتایج خوبی را در برداشته است و فصلنامه‌های پژوهش‌های اعتقادی کلامی، فیزیولوژی گیاهی و شیمی آلی بطور مستمر در این واحد منتشر می‌شود.

پرویز با تشریح وضعیت کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های این واحد دانشگاهی گفت: در حال حاضر ۱۱۸ کارگاه و آزمایشگاه متناسب با رشته‌های تحصیلی با مجموع متراژ 11 هزار و 759 مترمربع احداث شده و در اختیار دانشجویان قرارگرفته است.

پرویز همچنین از ایجاد تعامل و ارتباط دانشگاه با مدیران بخش صنعت شهرستان ساوه جهت پذیرش دانشجویان برای گذراندن دوره کارآموزی خبر داد و خاطر نشان کرد: در سال جاری کلینیک صنعت شهرستان ساوه در دانشگاه تاسیس شد که جهت تسریع در فعالیتهای آن پیگیری‌های لازم در دست اقدام است.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :