موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

نخستین مأموریت رباتیک بخش خصوصی در مریخ، کلید خورد | موسسه پلکان

 

نخستین مأموریت رباتیک بخش خصوصی در مریخ، کلید خورد


نخستین مأموریت رباتیک بخش خصوصی در مریخ، کلید خوردشرکت هلندی «مارس وان» در تلاش برای تحقق طرح بلندپروازانه ساخت مستعمره انسانی و انجام سفر بی بازگشت به مریخ، موفق به جلب حمایت شرکت «لاکهید مارتین» به عنوان یکی از غول‌های هوافضای آمریکا شد.

 

 

 

«باس لانس دورپ»، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت خصوصی «مارس وان» (Mars One)‌ از همکاری شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» و شرکت انگلیسی SSTL با پروژه سفر بی‌بازگشت به مریخ خبر داد.

بر این اساس، شرکت لاکهید مارتین در قالب یک قرارداد به ارزش 250 هزار دلار، طراحی و ساخت کاوشگر مریخ «مارس وان» مشابه کاوشگر «فونیکس» (Phoenix) ناسا که سال 2008 بر سطح مریخ فرود آمد را برعهده گرفت.

این کاوشگر پس از فرود بر سطح مریخ،‌ آزمایش‌های مختلفی را برای بررسی امکان تولید آب و استفاده از فیلم‌های نازک خورشیدی برای ذخیره‌سازی انرژی انجام خواهد داد.

شرکت SSTL‌ نیز در قالب قراردادی به ارزش 80 هزار دلار، ماهواره ارتباطی برای نخستین مأموریت رباتیک «مارس وان» را طراحی می کند. ماهواره با چرخش در مدار مریخ، علاوه بر تهیه تصاویر 24 ساعته از سطح سیاره سرخ و مخابره به زمین، لینک با پهنای باند بالا برای انتقال داده‌ها ایجاد می‌کند.

«لانس دروپ» تأکید کرد: نخستین مأموریت رباتیک در سال 2018 میلادی، گام نخست در اجرای مأموریت ساخت مستعمره انسانی و فرستادن ساکنان آینده مریخ محسوب می‌شود.

این مأموریت رباتیک، نخستین مأموریت فضایی در مریخ با بودجه بخش خصوصی خواهد بود.

در حالی که پیش از این اعلام شده بود که نخستین گروه از مسافران سفر بی بازگشت به مریخ در سال 2023 راهی سیاره سرخ خواهند شد، انجام این مأموریت به سال 2025 میلادی موکول شد.

هزینه انجام مأموریت ساخت مستعمره انسانی و فرستادن چهار فضانورد به مریخ حدود شش میلیارد دلار پیش بینی شده است، با این حال برخی کارشناسان از احتمال افزایش هزینه‌ها تا یک تریلیون خبر می‌دهند.

بیش از 200 هزار انسان متقاضی سفر بی بازگشت به مریخ شده‌اند که مسن‌ترین متقاضی، 83 ساله و جوانترین فرد نیز یک دانش آموز ابتدایی است 14 داوطلب ایرانی هم در این طرح ثبت نام کرده‌اند.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :