موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

انواع طرح های صنعتی | موسسه پلکان

طرح ها و مدل های تزئینی

طرح ها و مدل های فنی وتکنیکی

طرح صنعتی
انواع طرح های صنعتی

 

انواع طرح های صنعتی

طرح های صنعتی کاربرد وسیعی در زمینه های گوناگون صنعتی دارد. به طور مثال در تولید اتومبیل، ساخت وسایل نقلیه دیگر زمینی، دریایی و هوایی و همچنین در ساخت ابزار و آلات فنی، پزشکی، بافت پارچه برای مصارف مختلف، صنایع دستی، زیور آلات، دوخت لباس، لوازم الکترونیکی و کلیه وسایل زندگیو پوششهای زنانه م مردانه و حتی آرایش و پیرایش مردان و زنان و امثال آنها، طرح ها و مدل های صنعتی کاربرد فراوان دارد و باعث جذب و جلب نظر مشتری خواهد بود.

طرح ها یا مدل های صنعتی را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

1-      طرح ها و مدل های تزئینی

این گروه از طرح ها یا مدل های صنعتی علاوه بر جنبۀ فنی، دارای خصیصۀ زیبایی خاص هستند. به این معنی که این گونه طرح ها یا مدل ها، صرفا برای زیبا جلوه دادن محصولات،منسوجات، زیور آلا، نظیر دست بند، انگشتر، گردن بند و یا وسایل دیگری نظیر ساعت، عینک، کیف، کفش، تلفن همراه، نحوه دوخت لباس زنانه و مردانه و امثال آ« به کارگرفته می شود و این گونه طراحی ها به صورت قالب ها، نقوش زیبا، فرم های قشنگ و چشم نواز و حتی به صورت لفاف یا شکل های خاص و یا ظروف با فرم زیبا برای عرضه کالاها و محصولات جلوه گر می شود و حتی در آرایش موی زنان و مردان کاربرد پیدا میکند.

با توجه به اینکه انسان اصولا زیبایی طلب و زیبا پسند است و زیبایی های ظاهری نیز برای وی جاذبه ایجاد میکند و با توجه به اینکه طبایع انسان ها در زمینه زیبایی شناختی متفاوت است،طرح ها و مدل های زینتی نیز قائدتا و اصولا متعدد و متنوع باید باشد تا هرکس زبق ذوق و سلیقه اش، بتواند نیاز روزانه خود را تامین کند و خواست درونی و باطنی خود برسد و حالت خشنودی یا رضایت در وی پدیدار گردد.

2-      طرح ها و مدل های فنی و تکنیکی

در این گروه از طرح ها و مدل های صنعتی، جنبه های فنی وتکنیکی آن ها از اهمیت فراونی برخوردار است. یعنی علاوه بر اینکه ممکن است از نطر طاهری حالت و فرم زیبا داشته باشد، جنبه های فنی آن از جهت بهره برداری بهینه و تولید محصول بهتر به منطور خوب زیستن و فراهم ساختن ابزار زندگی فردی و اجتماعی مطلوب تر و کم خطرتر و امثال آن در اولویت قرار دارد. به طور مثال طرح ها یا مدل های ساخت بدنه یا شاسی یا موتور اتومبیل یا طراحی ساخت دستگاهی که بتواند سوخت وسایل موتوری را به نحو مطلوب تری تنطیم کند که آلودگی هوا را کاهش دهد و سرانجام وسیله نقلیه ای تولید و به بازار عرضه گردد که از حوادث رانندگی بیشتر جلوگیری شود و یا صدمات جسمی کمتری ه سرنشینان اتومبیل حادثه دیده وارد گردد و یا مثلا صندلی اتومبیل طوری طراحی و ساخته شود که به بدن راننده و سرنشینان اتومبیل در مسافرت های طولانی لطمه نزند یا لطمه آن به حداقل برسد و طراحی داخلی اتومبیل طوری باشد که سبب آرامش روان و شادی افراد گردد. این گونه طرح ها که کاربرد های فراوانی در زمینه های مختلف زندگی انسان ها دارد به اختراع خیلی نزدیک است و گاهی تفکیک بین اختراع و طرح یا مدل صنعتی با خصیصۀ فنی یا تکنیکی چندان آسان نیست، همان طور که تفکیک بین طرح یا مدل صنعتی و آثار هنری مشکل است.

نطر به اینکه انسان موجودی تنوع طلب است، طراحان از این خصیصه استفاده کرده و هرسال در صدد ایجاد طرح های جدیدی برمی آیند و از این طریق سود فراوانی عاید تولید کنندگان خواهد شد.

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳